2. melléklet: Kőszeg város egyedi helyi védelem alatt álló épületeinek jegyzéke.

Lehetőségek
Mentés saját gépre:
Melléklet letöltése
Az eredeti dokumentumot - a gyorsabb letölthetőség érdekében - zip formátumba tömörítve tettük letölthetővé.
A zip formátumú állományok megnyitásához használja a WinZip programot, amit közvetlenül letölthet innen.
Off-line olvasás:
Melléklet nyomtatása
Rendelet:
27/2017 (XII. 22) önkormányzati rendelete Kőszeg Város településkép védelméről

Melléklet:
2. melléklet: Kőszeg város egyedi helyi védelem alatt álló épületeinek jegyzéke.

A. B. C.
1. hrsz cím és funkció védett érték leírása
2. 3446 Ady Endre utca 7 lakóház Az „L”-alakú beépítésű, földszintes épület az Ady utcáról előkertes, a Győry utca felé zártsorú. A kettős bejáró érdekes szerkezeti megoldás. Az udvari szárny barokk boltozatos, oldalfolyosós, hosszanti elrendezésű. A különös beépítés és belső részletek miatt védelme indokolt, annak ellenére, hogy az utcai homlokzat ablakait átalakították
3. 3445 Ady Endre utca 9. lakóház A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Az épület rossz állapotban van, átalakítás esetén a tömege, utcai nyílás rendszere védendő.
4. 3442 Ady Endre utca 13 Az Ady utcában lévő „L”-alakú beépítésű, földszintes épület az utcával előkert nélkül csatlakozik. Egyedi homlokzati megjelenése – egy ablak, egy kapu -, arányos építészeti megfogalmazása a beépítési módjával és az Ady utcai homlokzatának építészeti megfogalmazásával együttesen védendő. Átalakítás esetén a beépítése, a tömeg formálás és a nyílászáró rendszer védendő.
5. 3479 Ady Endre utca 12. lakóház A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Átalakítás esetén a beépítése, a tömeg formálás és a nyílászáró rendszer védendő.
6. 2899/5 Alsó körút 2 Vasútállomás Vasútállomás felvételi épülete a vasútvonal 1883-as átadásakor épült a mai főépület elődje, amelyet a 30-as években bővítettek emelettel manzárdtetősre. A jeles középületi mivolta miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén a tömeg formálása, nyílászáró rendszere védendő.
7. 2838/A
/1-10 Alsó körút 3
Wechter-ház A Vasútállomással szemben áll zárt sorú, „L”-alakú beépítésben az emeletes egytraktusos lakóház több melléképülettel. Az egykori kereskedőház belső beosztása mellett különleges értéke az utcai homlokzata, amely klasszicizáló stílusával védelemre méltó. Átalakítás esetén az épület tömege, utcai homlokzati architektúrája védendő.
8. 2890/A
/1-4 hrsz Alsó körút 10.
vasúti tiszti lakóház A vasútállomáshoz tartozóan épült fel az emeletes, alápincézett tiszti lakóház. Egységes megjelenése és tiszta alaprajza miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén az épület tömege, utcai homlokzati architektúrája, nyílászáró rendszere védendő.
9. 2055 Alsó körút 71 Netter -, Szeybold - villa
A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület.
10. 1213 Auguszt János utca 2 villaépület A XX. század elején nyitott új villa-utca induló elemeként épült meg a földszintes, manzárdtetős épület, amelyet a spanyol nagykövet birtokolt a két világháború között. Tömegalakítása és igényes belső kiképzése a védelmét indokolja
11. 1212 Auguszt János utca 4. lakóépület Valószínűleg a közeli és már lebontott laktanyához tartozó melléképületből átalakított földszintes lakóépület belső kiképzésével és rendkívüli tömegformálásával méltó a védelemre
12. 1182 Auguszt János utca 15. lakóépület
(Malomárok utca) A Gyöngyös-patak partján épült emeletes, összetett tömegű épület a XIX. század elejéről való. A földszinti terek csehsüveg boltozatosak, az emelet síkmennyezetes és a nyugati oldalán kiugró tömegben, oszlopos loggiával tagolt. A történeti és művészi értékei miatt védelme indokolt.
13. 1293 Árpád tér 6. lakóház A zártsorú beépítésben álló földszintes, részben alápincézett lakóház hagyományos beosztása, boltozott terei és részletei miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere védendő.
14. 1295 Árpád tér 8. lakóház A földszintes, részben alápincézett épület hagyományos beosztása és megőrzött értékei miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere védendő.
15. 1297/1 1297/2 Árpád tér 12 lakóház A zártsorú beépítésű, földszintes, részben alápincézett lakóház valószínűleg a XIX. század elején újraépítették csehsüveg boltozatokkal. Egyszerű, egységes homlokzata, belső hagyományos elrendezése miatt védelme indokolt. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere védendő.
16. 1298 Árpád tér 14. lakóház A zártsorú beépítésű, földszintes, szinte teljesen alápincézett lakóházat 2004-ben hátsó szárnnyal bővítették. A stukkós boltozatokkal, és oldalfolyosóval, valamint az MNB budapesti székháza (1905) homlokzati domborműveinek gipszmintáival díszített, egyszerű homlokzatú ház méltó a védelemre. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
17. 1596/A
/1-8 Árpád tér 13 lakóépület A korábbi barokk épületből emelettel és hátsó, udvart körülvevő szárnyakkal bővített épület eklektikus homlokzatú, gazdagon díszített. Egységes kialakítása, szép kertje (benne üveges szaletli) és építészettörténeti értékei miatt védelme indokolt. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
18. 1594 Árpád tér 15. református zarándokszállás A zártsorú utcaképbe harmonikusan illeszkedik az emeletes, alápincézett, egy korábbi épület helyén a XIX. század második felében felépített, „L”-alakú beépítésű, kéttraktusos épület. A jellegzetes homlokzata, belső részletei és egységes beosztása miatt védelme indokolt. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
19. 1593 Árpád tér 17. lakóépület A zártsorú utcaképben egységes, klasszicizáló homlokzatú, emeletes, részben alápincézett, „L”-alakú beépítésű épület a XVIII. század végén épült. A hagyományos beosztású, kéttraktusos, boltozott konyhájú épület belső részleteivel együtt védelemre méltó. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
20. 1300 1301 Árpád tér 18. lakóház A zártsorban álló földszintes, részben alápincézett, hátul kétszintes lakóház jellegzetes, lépcsős kiugrású homlokzata miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
21. 1306-10 Árpád tér 20.
soros lakóház A földszintes, teljesen alápincézett, zártsorú beépítésben álló lakóház hagyományos beosztású boltozott konyhákkal, pór fafödémekkel. Jellegzetes kialakítása és beépítése, valamint egyszerű, klasszicizáló homlokzata miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
22. 1590/2 Árpád tér 21 lakóház A földszintes, részben alápincézett épület zárt utcasorban áll. Egyszerű homlokzata, eklektikus beosztása és korábbi épületrészletei miatt védelme indokolt. Átalakítás esetén a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
23. 1587/A
/1-10 1588 Árpád tér 23
társasházi lakóépület A zártsorú beépítésben álló földszintes, alápincézetlen ház barokk eredetű, „L”-alakú beépítésű, amelyet később udvart körülzáró szárnyakkal bővítettek. Az istálló emeletráépítése 1845-ből való. Az elpusztult kerti pihenőépülete különlegesség volt. A jellegzetes homlokzata, számtalan boltozott tere és különleges beépítése miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
24. 1584 Árpád tér 29. lakóépület Az Erdő utca sarkán álló földszintes, részben alápincézett, zártsorú, „L”-alakú beépítésű épület egytraktusos. A fokozatosan kiépülő együttes különleges beépítése és belső értékei (boltozott terek és stukkós díszű barokk szoba) miatt védelemre méltó. Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
25. 1585/A
/1-4 Árpád tér 27. vegyes rendeltetésű épület Az „L”-alakú alaprajzi kiterjedésben megvalósult vegyes rendeltetésű épület az Árpád térre előkert nélkül csatlakozik és a tártsorú beépítés a jellemző beépítési módja. Az épület homlokzati megjelenésére eredetileg az egy kapu három ablak volt jellemző, de a felújítás során, a funkcióhoz igazodva, szimmetrikusan elhelyezve ez a homlokzati rend megváltozott. Az épület egyedi védelem alá vonását az ingatlan beépítési módja és a homlokzati nyílászáróinak aránya indokolja Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések (főkapu) védendők.
26. 1292 Árpád tér 4. lakóház Beépítési vonalával és homlokzati kialakításával együtt védendő lakóépület. A beépítési mód átmenetet képez az épület mindkét szomszédos épületek beépítési vonalával. A közterületi telekhatárra elhelyezett épület védendő eleme a beépítési módja és az Árpád téri homlokzatának építészeti megfogalmazása. Átalakítás esetén a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő.
27. 1296 Árpád tér 10 lakóház Beépítési vonalával és homlokzati kialakításával együtt védendő lakóépület. A közterületi telekhatárra elhelyezett épület védendő eleme a beépítési módja és az Árpád téri homlokzatának építészeti megfogalmazása különös tekintettel a kapuszín fa szerkezetű nyílászárója. Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők
28. 1299 Árpád tér 16 lakóház Beépítési vonalával és homlokzati kialakításával együtt védendő lakóépület. A közterületi telekhatárra elhelyezett épület védendő eleme a beépítési módja és az Árpád téri homlokzatának építészeti megfogalmazása különös tekintettel a kapuszín fa szerkezetű nyílászárója és az ablakok építészeti megjelenése. A gazdag építészeti homlokzati díszítő elemek – párkányelem, homlokzat kváderes elemei, szalagkeret – a lakóépület különlegesen értékes építészeti megformálása. A homlokzat egységes megjelenése együttesen védendő
29. 1223 Bajcsy-Zsilinszky utca 2/a-b
villaépület Andráskay - Müller Ede építőmester a lánya és veje számára 1929-ben építette az emeletes, modern stílusú villát az akkori parcellázott, új kertvárosrészben. Az alápincézett épület eredeti beosztása és e területen ritka stílusa miatt védelemre méltó. Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők.
30. 1215 Bajcsy-Zsilinszky utca 16 A Domonkos Nővérek magasföldszintes szuterénos kétkarú, térszint alá süllyedő lépcső tagolja. Tengelyes utcai homlokzata a középső két oszlopnál közép rizalitot képez eklektikus felépítménnyel. A homlokzat míves kialakítása helyi védelmet igényel. Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők.
31. 1777 Bem utca 2. lakóépület A belvárosi piactér (Jurisics tér) utolsó házának (15.sz.) hátsó telekrésze és a rajta álló, ma már külön használatú földszintes lakóépület mai formájában klasszicizáló stílusú a XIX. század közepéről. Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők.
32. 1776 Bem utca 4. lakóépület A belvárosi piactér (Jurisics tér) utolsó házának (15. sz.) hátsó telekrésze, amely egykor lezárta a telket a Kelcz-Adelffy utca felé kapuszínes kijárattal. A földszintes épület tömegével és belső beosztásával őrzi a barokk-kori kialakítást.Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők.
33. 1160/4 Bezerédy Imre utca 2. Frigyes laktanya legénységi épülete
23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület.
Átalakítás során a tömeg arányok és a nyílászáró rendszer védendő
34. 1133/4 Borsmonostori utca 6 lakóépület A város külső területén áll a fésűs beépítésű, földszintes lakóház eddig tisztázatlan eredettel a XIX. század elejéről. Történeti és telepítési helyénél fogva védelme indokolt
35. 1233 Dózsa György utca 3. lakóépület A hagyományos kialakítású földszintes, hosszhomlokzatú, „L”-alakú épület még őrzi eredeti beosztását, tömegformálását. Ezért védelme indokolt. Átalakítás során a tömeg arányok és a nyílászáró rendszer védendő.
36. 1968 Dózsa György utca 14. lakóház A malomhoz vezető kisutca jellegzetes, földszintes, hagyományos beosztású, oromfalas elemeként őrizte meg az utca eredeti fésűs beépítését.
2017 fölülvizsgálaton a védelmi listáról való törlését javasoljuk, mert nincsenek olyan építészeti elemei, amelyek az egyedi védelmet indokolnák.
37. 1225/1
1225/ 3 Dózsa György utca 17 lakóépület Az egykori molnárház barokk eredetű, alápincézett, földszintes, részben boltozatos kialakítású épület, amely tömegénél és beosztásánál fogva méltó a védelemre Átalakítás esetén a belső értékeken túl a beépítési vonala, tömege és nyílászáró rendszere, homlokzati architektúrája védendő
38. 1170/1/A
/1-35 Dózsa György utca 21. lakóépület A háromszintes tömbház 1956-ban épület szocialista-realista stílusban egyedüliként a városban. Jellemzői: tömeg, bejárat, homlokzat kialakítás, tetőkialakítás, és belső beosztás indokolják védelmét. Átalakítás során a tömeg arányok és a nyílászáró rendszer védendő.
39. 1582 Erdő utca 1 lakóház Az „L”-alakú beépítésű, földszintes épület az Erdő utcával előkert nélkül csatlakozik. A különös beépítés és az utcai homlokzati kialakítása miatt védelme indokolt. Az utcai homlokzat a Kőszegre jellemző „kapásházak” homlokzatát idézi. Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők.
40. Erdő utca 3 lakóház Az „L”-alakú beépítésű, földszintes épület az Erdő utcával előkert nélkül csatlakozik. A különös beépítés és az utcai homlokzati kialakítása miatt védelme indokolt. Az utcai homlokzat a Kőszegre jellemző „kapásházak” homlokzatát idézi. Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők.

41. 1561 1556 Erdő utca 7-9-11 lakóépület A szőlőhegy oldalában épült emeletes épületek kialakításukban erősen kötődtek a szőlőműveléshez, azonban utóbb szolgáltató funkciót is betöltöttek. A boltozott földszint felett az emeleti terek lakásként szolgálnak. Az épület érdekes elhelyezkedése és beosztása miatt védelemre méltó. Átalakítás során a tömeg arányok és a nyílászáró rendszer védendő.
42. 3831 Erdő utca 22 Kincs-villa A költői vénával is megáldott, több évtizedig plébános Kincs István szecessziós díszítésű nyári villát építtetett a XX. század elején a villaépítészet egy új korszakát megnyitva ezzel a magasföldszintes, alápincézett épülettel. A villa különleges kiképzése és elhelyezkedés indokolja védelmét. Az átalakítás során a tömeg arányok, a nyílászáró rendszer, a homlokzati architektúra védelme mellett törekedni kell a teljes rekonstrukcióra.
43. 2249 Fő tér 2
üzletek és lakóépület A főtér déli sarkán álló emeletes épület egykor a Fehér Ló fogadó volt, amely északi szárnyának bontása után került sor a mai egységes, historizáló homlokzat kialakítására. A régi barokk eredetű épület belső beosztása és a homlokzat mérete valamint a városképben betöltött szerepe jelentős. Átalakítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok és az eredeti részlet képzések védendők.
44. 1753 Gyöngyös utca 3. lakóépület A Gyöngyös utca jellegzetes ívelő vonalvezetését követő kiugrásokkal telepített, földszintes „U”-alakú. épület hagyományos kialakítása, belső elosztása, boltozatos térlefedései a XVII. század végéről származik. Utolsó nagyobb átalakítása az 1940-es években folyt Fodor kádármester igényei szerint. A legutóbbi helyreállításnál nagyon elrontották az épülete, ezért a további felújításnál rekonstrukció szükséges.
45. 1747 hrsz Gyöngyös utca 9. lakóépület A Gyöngyös utca belső utcaívébe simuló, zártsorú beépítésű épület a XVII. században létesült, amely 100 évvel később emelettel bővült. Mai megjelenése és belső beosztása, valamint boltozatos terei építészeti értéket képviselnek. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
46. 1745 1746 Gyöngyös utca 11. lakóépület A Gyöngyös utca belső utcaívébe simuló, zártsorú, belső és hátsó udvaros, földszintes ház követi a XVII. századi beépítés és kialakítás jellemzőit. A koraeklektikus homlokzat mögött ott sejthető a korai épület, amely utcai részen alápincézett.Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
47. 1744 Gyöngyös utca 13. lakóépület A Gyöngyös utca belső utcaívébe simuló, zártsorúvá alakított fésűs beépítésű, földszintes ház, részben alápincézett. Belső boltozatos terei a korai háztípus beosztását követik, homlokzata az egyszerű megoldás ellenére megőrizte a XVIII. századi hagyományokat. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
48. 1741 Gyöngyös utca 15. lakóépület Az alápincézett épület 5 tengelyes földszintes épület domináns eleme a szegmens zártsorú kapu. A 4 ablak körül vakolati architektúra található. Az épület jól illeszkedik az utcaképbe a zártsorúvá vált beépítés kiváló példája. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
49. 1740 Gyöngyös utca 17 lakóépület A Gyöngyös utca belső utcaívébe simuló, zártsorúvá alakított fésűs beépítésű, földszintes ház, részben alápincézett. Belső boltozatos terei a korai háztípus beosztását követik, homlokzata az egyszerű megoldás ellenére megőrizte a XVIII. századi hagyományokat. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
50. 1287 Gyöngyös utca 28 lakóépület A földszintes törtvonalú épület a Puskapor utca csatlakozásánál egyszerű, visszafogott tagozataival és tömegalakításával az utcakép meghatározó eleme. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
51. 3449-53 Győry János utca 2. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
52. 3448 Győry János utca 4. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
53. 3446 Győry János utca 6. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
54. 3445 Győry János utca 8 lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
55. 3444 Győry János utca 10 lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
56. 3440 Győry János utca 12. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület
Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
57. 3433 Győry János utca 1 lakóház Az „L”-alakú beépítésű, földszintes épület a Győry János utcával előkert nélkül csatlakozik. A közterülettel határos utcai homlokzata szimmetrikus kialakítású. Az épület építészeti megjelenése, ritmusos homlokzati kialakítása, nyílászáróinak mérete és az épület beépítési módja együttesen védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
58. 3434 Győry János utca 3 lakóház Az „L”-alakú, zártsorú beépítésű, földszintes épület a Győry János utcával előkert nélkül csatlakozik. A lakóépület beépítési módja és homlokzati megjelenése együttesen védendő. A homlokzati nyílászárók aránya és funkciója (ablakok és kapu) védelemre javasolt Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
59. 3436 Győry János utca 7. lakóház A zárt sorú beépítésben álló, földszintes, részben alápincézett épület őrzi barokk kori építésének részleteit ( boltozott szobák, -kapualj, -árkádos oldalfolyosó, -pince). A részben beépített udvar ellenére az épület méltó a védelemre. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
60. 3437 Győry János utca 9 lakóház A zártsorú, földszintes utcaképben álló, „L”-alakú beépítésű épület részben alápicézett, minden helyisége boltozott (teknő, fiókos donga, csehsüveg). Különleges beosztása is figyelemreméltó ezért védelme igen indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
61. 3438/1 Győry János utca 11. lakóház - A zártsorú utcaképben álló földszintes, részben alápincézett, boltozott kapualjjal, konyhával és pincével bíró ház klasszicista építésével méltó a védelemre. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
62. 1672 Hegyalja utca 6. lakóépület A zártsorú beépítésű, hagyományos (szoba-konyha-kamra) beosztású épület tipikus képviselője a régi szőlős utca alsó házainak. Helyi építészeti értékei miatt védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.

63. 1657-64 Hegyalja utca 16.
soros lakóépület Az utca fésűs, földszintes beépítéseinek tipikus példája, amelyben több család együttlakása valósult meg. A ház belső beosztása is ezt tükrözi (szoba-konyha, konyha-szoba, kamra, szoba-szoba-előszoba-konyha). A ház hátsó része 50 éve épült újjá. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
64. 1649 Hegyalja utca 22.
hátsó lakóépület A Pék utcai beépítés telekvégében lévő pincéje és a felette lévő lakóháza.(Pék u. 7.) A klasszicista beépítés mai képében harmonikusan simul az utcaképbe. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
65. 1638 Hegyalja utca 30
szőlős gazda háza Az egykori fésűs beépítésű földszintes, alápincézett épületet zártsorúvá építették a kapualj beépítésével és másik lakóegység megépítésével. A megmaradt belső beosztás, a boltozatos pincék és legfőképpen az utcai klasszicista homlokzat miatt védelme feltétlenül indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
66. 1636 Hegyalja utca 32. lakóépület Falusias földszintes lakóház, oldalhatáros beépítésben soros telepítésű nem kapualjas épület. Építése a XX. Század második feléből, vagy annak az elejére tehető. Az épület tetőgerince merőleges az utcára, homlokzata oromfalas. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
67. 1635 Hegyalja utca 34. lakóépület Falusias földszintes lakóház, oldalhatáros beépítésben soros telepítésű nem kapualjas épület. Építése a XX. Század második feléből, vagy annak az elejére tehető. Az épület tetőgerince merőleges az utcára, homlokzata oromfalas. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
68. 1609 Hegyalja utca 38. lakóépület Az utca fésűs beépítésének szép példája a földszintes, oldalfolyosós épület árkádívekkel, szoba-konyha-szoba beosztással, boltozott konyhával és a folyosón lévő kúttal. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
69. 3758
3714 Hegyalja utca 11 kút lakóépület Valószínűleg a Hegyalja utca hegy felé vezető útja melletti saroktelek melléképülete a földszintes, lapos dongaboltozattal alápincézett, egytraktusos ház, amelyben az egyik szobaajtó a XIX. század első feléből való klasszicista, piaszteres-párkányos tokborítású. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
70. 3759 Hegyalja utca 13. polgármester háza (mentőállomás) A lejtős terepen hátul földszintes, elöl emeletes kialakítású, barokk eredetű, mai homlokzatával neobarokkos architektúrájú ház a Hegyalja utca a XI-XIII-XV-XVII. századi házakkal együttest alkot. Alsó szintje boltozatos, (donga- és csehsüveg-) haránttraktusokból áll; az emelet síkmennyezetes, hasonlóképpen haránttagolású. Az emeletre íves lépcső vezet. A keleti főhomlokzatot földszinti árkádívek és emeleti nyitott és zárt erkélyek díszítik. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
71. 3761 Hegyalja utca 15 lakóépület-együttes Az emeletes-földszintes épület együttest alkot a Hegyalja utca a XI-XIII-XV-XVII. századi házakkal. Valószínűleg istálló és kocsiszín szerepű volt az alul csehsüveg boltozatokkal osztott, felül síkmennyezetes, kéttraktusos lakóház. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
72. 3762 Hegyalja utca 17 lakóépület-együttes A földszintes, nyeregtetős épület a Hegyalja utca a XI-XIII-XV-XVII. századi házakkal alkot együttest. Abban a cselédház volt a szinte teljesen boltozott (csehsüveg) középfolyosós beosztású ház, részben régi nyílászárókkal. Az épület sarka előtt az utcán régi kút állt. A ház hátsó része 50 éve épült újjá. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
73. 3772 Hegyalja utca 29
villa épület A szomszédos műemlék pince-présházra épült lakóház típusát követi a romantikus átalakítású épület. A belső térosztása, részletei és historizáló homlokzata miatt védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
74. 3775 Hegyalja utca 33 lakóépület Városias emeletes „présházas” ház. Vélhetően 1810-ban már pinceként létezett az épület, először a présház valósult meg, majd ezt követte a tetejére épített lakóépület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
75. 3791 3792 Hegyalja utca 39-41 lakóépület A Hegyalja utca felső szakaszának jellegzetes, a XIX. század közepén zártsorúvá alakított, előtte fésűs, hagyományos beosztású (szoba-konyha-szoba) lakóháza, boltozott pitvarral (csehsüveg) és konyhával (donga). Kamrák pórfödémmel, a borospince dongaboltozattal készültek. A kapualj sarkában van a kútja. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
76. 76.
3520 hrsz Hunyadi János út 5. Villaépület Az egyik legszebb villaépület áll a Szent Imre herceg utca sarkán. Az emeletes, gazdagon tagolt hegyvidéki stílusú homlokzat elemeiben a szecessziós motívumokat vonultatja fel. Az egyedi tömege és homlokzata, valamint a belső megmaradt értékei miatt védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
77. 3522/A/
1-9 Hunyadi János út 7-9. Andráskay Müller Ede nyaralója A Szent Imre herceg utca sarkán lévő teleken összetett tömegű, földszintes, részben alápincézett lakóház áll. A XIX. század első harmadában épült együttest a század végén romantikus elemekkel gazdagították. A külső belső értékei miatt védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
78. 3674 Hunyadi János út 6 Villaépület A Szent Imre herceg utca sarkán áll az emeletes, részben alápincézett neobarokk villa. A gazdag tagolású és belső részletekkel rendelkező épület védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
79. 3667-8 Hunyadi János út 8-10
Gimnázium és kollégium Jurisich Miklós Gimnázium és Középiskolai Kollégium A belvárosi iskola helyett 1908-ban építtették a bencések ezt az emeletes, „T”alaprajzú épületet, amely szecessziós jellegű díszítésével és tiszta alaprajzával műemléki védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
80. 3659/1 Hunyadi János út 14. villaépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
81. 3613/1 Hunyadi János út 26 Terplán-villa A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
82. 1867 hrsz Jurisics tér
Hősök tornya A kőszegi Belváros 1880-ban lebontott középkori várostornya helyén 1932-ben emelt Hősök tornya a város látképi jelképévé vált. A négyszintes, historizáló homlokzatú épületben a városi múzeum kiállításai vannak, felső szintjén kilátó loggiafolyosóval.
83. 1434 Kálvária utca 2. lakóépület A Kálvária utca kezdő, saroktelkén fésűs beépítésben áll a földszintes, teljesen, dongaboltozattal alápincézett, „L”-alakú lakóház. A szoba-konyha-szoba-kamra beosztású hagyományos épület kapualja és a kamra helyisége az alatta lévő fagerendás külön picével későbbi toldás, mint ahogy a telekdél-nyugati sarkán álló műhely poroszsüveg boltozattal és raktár épület is a XIX. század második felében épült. A telek kapcsolódhatott a Szegényházhoz és átjáró kapcsolata van a Meskó u. 3. sz. házhoz. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
84. 1405 Kálvária utca 10. lakóház Az utca zártsorú, páros oldalának utolsó elemeként épült meg 1847-ban a földszintes, részben alápincézett, „L”-alakú beépítésű lakóház. A több lakást magában foglaló épület részben boltozott konyhával, oldalt árkádíves folyosóval, hátul nagy raktárépülettel, valamint a telek Meskó utca felé eső végében a már 25 éve lebontott pajta helyével és az utcai jellemző klasszicista lizénás faltagolású homlokzatával i védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
85. 1403 Kálvária utca 12.
József-villa Feltehetően a szomszédos, Dreiszker-féle vízgyógyintézet részeként épült meg a fésűs beépítésű, magasföldszintes, teljesen alápincézett, egytraktusos épület. A nívós utcaképi megjelenés a XIX. század végén készült eklektikus stílusban. Helyén valamikor a csordásház állt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
86. 1399/1 Kálvária utca 14 Dreiszker-féle vízgyógyintézet Korábbi épületek helyén a XIX. század végén épült eklektikus stílusban az utcavonalban az emeletes, alápincézett, 11+4 tengelyes, nagy épület. A későbbi hátsó és oldalsó toldalékok részben korábbi épületek helyére kerültek. A szép kialakítású, közel egyhektáros kertjéből választották le a Meskó utcai sörkertet. Igényes eklektikus kialakítása miatt védelemre méltó az együttes Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
87. 1397/3 Kálvária utca 18 lakóépület Az utca hajlatában, utolsó házként áll a földszintes, donga- és csehsüveg boltozattal teljesen alápincézett, egytraktusos épület. Régi beosztását megtartotta, de a legutóbbi korszerűsítéskor (1999.) eklektikus díszeitől megfosztották, faverandáját beépítették. Mégis megtartásra érdemes. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
88. 1458 Kálvária utca 19 lakóépület Az utca legrégebbi háza még az eredeti előkertes telepítéssel, fésűs beépítéssel és hagyományos beosztással (boltozott konyhával, szobával. Megőrzése feltétlenül indokolt Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
89. 1452/A
/1-2 Kálvária utca 23 Dreiszker-villa A túloldali hidegvíz gyógyintézet tulajdonosának lakóháza ez a földszintes, alápincézett, tipikus hegyvidéki villaépület. Az egytraktusos, előkertes elhelyezésű ház különös dísze a faveranda oromzatos tetőfelépítménnyel. Eredete a XIX. század elejére tehető. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő. Kertje helyi természetvédelmi terület.
90. 1443 Kálvária utca 27 saroképület Hosszú ideig (a századfordulóig) az utca szélső, saroképülete ez a földszintes, tömbös kialakítású ház. A különleges beosztásában a homlokzati helyiségeket követő „U”-alakú folyosó közrefogja a belső, dongaboltozatos konyhát és előterét. Eredete a XVIII. századra tehető. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
91. 1442 Kálvária utca 29. cselédház Valószínűleg a szomszédos lakóház egyik cselédháza a földszintes, csapot tetős, szoba-konyha-kamra beosztású ház pici kerttel és oldalsó kamrával. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
92. 1441 Kálvária utca 31
Küttel kertészház Valószínűleg a szomszédos Küttel-villa melléképületeként itt lakott a kertész a földszintes, alápincézett, egytraktusos házban. Mai homlokzata az 1895-ös építés szerint eklektikus stílusú Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
93. 1438 Kálvária utca 33.
Küttel-villa Az egykori, barokk gazdasági épület telkén épült fel 1895 táján a Küttel család számára a földszintes, alápincézett, kúria megjelenésű hegyvidéki villaépület. A „T”-alaprajzú ház utcai díszítettségét emeli a közép terasz és a felette lévő tetőfelépítmény is. A belső részletei és rendkívüli külső architektúrája miatt védelme feltétlenül indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
94. 7848
/1-2 Kálvária utca 35
Eitner-villa A Nemezgyár tulajdonosa építtette a XX. század elején saját számára az emeletes, alápincézett modern villaépületet. Művészi megformálása és belsőkialakítása miatt műemléki védelme indokolt.
95. 1767 Kelcz-Adelffy utca 12. lakóépület A belvárosi piactér (Jurisics tér) keleti oldalán álló házak (III. század) telke a hátsó egykor Oskola (ma Kelcz-Adelffy) utcáig nyúltak, onnan való bejárattal is. Rajta hátsó lakószárnyak és melléképületek álltak, amelyek részben még állnak. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
96. 1883 Kelcz-Adelffy utca 17. lakóépület A belvárosi hátsó utcára nézően épület fel a XVIII. század végén, a XIX. század elején a déli városfalszakasz részbeni visszabontása után a városárokba épített, földszintes, klasszicizáló stílusú épület. Tömegalakításával és belső beosztásával méltó képviselője a belvárosi terjeszkedő építkezéseknek. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
97. 1601 Királyvölgy utca 2 lakóépület Az Árpád tér előtti teresedés lezáró elemeként áll a barokk kori földszintes, részben alápincézett, egytraktusos épület, amelyet klasszicizáló stílusban emeletessé építettek a XIX. század közepén. Elhelyezkedése és külső-belső értékei miatt védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
98. 3803 Királyvölgyi út 3. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala,a tömeg arányok és a homlokzati nyílászáró rendszer védendő.
99. 1600 Királyvölgy utca 4. lakóépület A barokk kialakítású, földszintes épület tömegformája és belső egyedi beosztása miatt műemléki védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
100. 3813/
1-3
3814/6 Királyvölgy utca 11. Villaépület A XIX. századi királyvölgyi villaépítkezések egyik első eleme az emeletes, faverandás épület, amely tömegével és beosztásával kiemelkedő szerepet tölt be, ezért megőrzése indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
101. 1575 Királyvölgy utca 26 Küttel-villa kertészháza A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
102. 1566 Királyvölgyi út 32 villaépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
103. 2174 Kiss János utca 2 kávézó Az egykori Halász-kaputól kiinduló és a patak menti malomhoz, majd később az Intézethez vezető út elején, a Várkör sarkán épült épület ma igényes historizáló homlokzattal foglalta egységbe a korábbi fésűs beépítésre jellemző, földszintes, boltozott kapualjas házat. Egyedi elhelyezkedése és a korai archaikus mérete miatt védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
104. 2172 Kiss János utca 8 lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
105. 1920 1921
1946 Kiss János utca 13. lakóépület Az egykori Halász-kaputól kiinduló és a patak menti malomhoz, majd később az Intézethez vezető út mentén épült házak sorában egyedi értékekkel bír az „U”-alakú beépítésű, földszintes épület, amely részben alápincézett. Keleti épületszárnya még őrzi a hagyományos szoba-konyha-szoba elrendezést boltozott megoldással. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer védendő.
106. 2169 Kiss János utca 14 villaépület Az egykori Halász-kaputól kiinduló és a patak menti malomhoz, majd később az Intézethez vezető út mentén épület házak sorában egyedi értékekkel bír az utca közepén épült magasföldszintes sarokház a Táncsics Mihály (egykor Kert) utcánál. Az 1928-ban épült villa utcai megjelenése és belső beosztása értékes sarokeleme az itt induló villasornak. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
107. 2143
2144 Kiss János utca 18. Halászcsárda Az egykori Halász-kaputól kiinduló és a patak menti malomhoz, majd később az Intézethez vezető út mentén épület házak sorában egyedi értékekkel bír a fésűs beépítésű, földszintes kis lakóépület, amelyet most halászcsárdaként használnak. Az egységes megjelenés és belső kialakítás megőrzése indokolja védelmét. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
108. 2142 Kiss János utca 20 lakóépület Az egykori Halász-kaputól kiinduló és a patak menti malomhoz, majd később az Intézethez vezető út mentén épület házak sorában egyedi értékekkel bír a fésűs beépítésű, földszintes kis lakóépület. Alaprajzi beosztása méltóvá teszik a védelemre. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
109. 1935 1941 Kiss János utca 25 lakóépület Az egykori Halász-kaputól kiinduló és a patak menti malomhoz, majd később az Intézethez vezető út mentén épült házak sorában egyedi értékekkel bír az emeletes, historizáló architektúrával kiképzett épület. Belső beosztása és részletei megőrzésre méltóak. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
110. 2136-7 Kiss János utca 30 lakóépület Az egykori Halász-kaputól kiinduló és a patak menti malomhoz, majd később az Intézethez vezető út mentén épület házak sorában egyedi értékekkel bír az utca végén sarokházként épült, földszintes lakóház, amely külső homlokzata és belső elosztása alapján klasszicizáló stílusban készült. A homlokzattal kelet és nyugat (udvar) felé forduló ház jellegzetessége, hogy a szokásos stílusformák alkalmazásával egy szimmetrikus, kapualjas ház architektúráját mutatja. Térfalképző szerepe is egyedi. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
111. (2134/2/A
/1-7,
2133,
2132/A
/1-5 Kiss János utca 34-36-38-40. lakóépületek Az egykori Halász-kaputól kiinduló utca a Stipkovics-malomhoz vezetett, amely előtt kialakult kis térség épületei a gazdasági használat és életmód életterei voltak. A földszintes épületek kialakítása és elrendezése szerves fejlődését mutatja az egykori molnár-foglalkozásnak. Együtteskénti megőrzése feltétlenül indokolt. Felújítás során, a beépítés vonalak, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászárók rendszere, valamint az eredeti homlokzati architektúrák védendők.
112. 2131 Kiss János utca 42. Stipkovics-malom Az egykori Halász-kaputól induló utca végében épült a Gyöngyös-patak partján, a XVIII. században a malom, amelyet később több szakaszban bővítettek. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászárók rendszere, valamint az eredeti homlokzati architektúra védendők.
113. 2200 Kossuth Lajos utca 5. barokk lakóház A XIX. században emeletessé kiépült utcasorban egyikként maradt meg a földszintes, stukkós boltozatú, hagyományos beosztású lakóház. Az építészettörténeti szempontból értékes épület védelme indokolt. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászárók rendszere, valamint az eredeti homlokzati architektúra védendők, különös tekintettel az üzleti fa portálra, kirakatra.
114. 2203 Kossuth Lajos utca 9. lakóépületrész Modern, a XX. Század második feléből való beépítés. Az épület udvari szárnya védett, az utcai épületrész a 70-es években épülhetett. .Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászárók rendszere, valamint az eredeti homlokzati architektúra védendők.
115. 2204 Kossuth Lajos utca 11 barokk lakóház A XIX. század végén emeletes, zártsorúvá kiépült utcasorban másikként maradt meg a földszintes, teljesen boltozott terekkel bíró, „L”-alaprajzú ház, amelynek további belső részletei miatt is indokolt a helyi védelme. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászárók rendszere, valamint az eredeti homlokzati architektúra védendők.
116. 2205 Kossuth Lajos utca 13. A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
117. 2208/A/1-4 Kossuth Lajos utca 17. lakóépület Az utca XIX. századvégi átformálódásaként a földszintes ház helyén emeletes, alápincézett, gazdageklektikus homlokzattal és belső kialakítással bír az épület. Az épület egységes és színvonalas kiképzése miatt védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
118. 2270/A/1-4 Kossuth Lajos utca 18 emeletes lakóépület A Kossuth utca déli végében ez az emeletes, részben alápicézett épület elhelyezésénél fogva utcaszűkületet okoz. Az „L”-alaprajzú ház másfél traktusos, íves lépcsőházú, koraeklektikus homlokzati kiképzésű. A ház külső-belső értékei és utcaképi szerepe miatt védelemre méltó. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
119. 2209 Kossuth Lajos utca 19 lakóépület A pinceszint+földszint+egy emeleti szintből álló főépület mögött cselédlakás sor áll. Homlokzata a vakolatnútokkal és a tagozatokkal eklektizáló. A parapetekkel egybevont osztó és hangsúlyos főpárkánnyal tagolt hattengelyes homlokzatosztást, szemöldök és osztópárkányában is csigavonal motívumok ismétlődnek. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
120. 2110/7 Kórház utca 7.
volt kórház A mai társasházi - saroktelken elhelyezkedő - lakóépület utcai homlokzatai tagoltak. A földszinti részen úgy nevezetett kváderes kialakítású. A nyílászárók szalagkeret díszítéssel hangsúlyosak. Tömeg kialakítása és homlokzati architektúrája méltán teszi érdemessé a helyi egyedi védelemre. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer védendő.
121. 266 Kőszegfalvi út 50 Óvoda épülete Díszes homlokzata és belső alaprajzi tagoltsága meghatározó épülete az utcának. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
122. 169 Kőszegfalvi út Római Katolikus temetőkápolna A lakóközösség által a hely meghatározó épületének tekintett kápolna helyi védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
123. 2296-7 Liszt Ferenc utca 2. lakóépület A Liszt és Munkácsy utca sarkán álló épület kiemelkedő helyzetű és kialakítású. A földszintes, kéttraktusos téglány alaprajzú, részben alápincézett ház ma a Munkácsy Mihály utca 1. számú házat is magában foglalja. A klasszicizáló homlokzatú, kontyolt nyeregtetős épület belső beosztása is méltóvá teszi a védelemre. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
124. 2212/A/1-8 Liszt Ferenc utca 5 lakóépület A XIX. század fordulóján kiépült Kossuth utcai historizáló, emeletes épületek folytatásaként a Liszt Ferenc utca elején áll az 5.számú, emeletes, alápincézett, kéttraktusos 11 tengelyes ház. A szecesszióba hajló díszítésű homlokzat mögött takarékpénztár és posta működött. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
125. 2216-2221 Liszt Ferenc utca 13 lakóépület Az utca északi házsorának egyik, legépebben megmaradt földszintes, részben dongaboltozattal alápincézett, „U”-alakú beépítésű eleme hagyományos beosztással. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
126. 2305 Liszt Ferenc utca 14 lakóépület Az utca déli házsorának jellegzetes eleme a földszintes, alápincézett, historizáló homlokzatú, „L”-alakú beépítésű épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
127. 2310 Liszt Ferenc utca 24. lakóépület A földszintes oromfalas lakóépület nem csak homlokzati megjelenésével, hanem érdekes telek beépítésével – szigetszerű – válik érdemessé a helyi védelemre. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
128. 2528 Liszt Ferenc utca 26. lakóépület A Liszt Ferenc utca (egykori Csorda út) fordulójában álló épületegyüttes telepítése, beépítése és elhelyezkedése miatt rendkívül érdekes. Az egykoron itt álló Csepregi-kapuhoz tartozó épület földszintes, alápincézett, összetett tömegű, „L”-alakú beépítéssel, de az utcán kiszögellő sarokkal. A többszöri bővítéssel kialakult együttes a XVII. századból való, barokk eredetű, klasszicizáló stílusú. Külső tömege és belső boltozatos terei miatt a védelme feltétlenül indokolt. A belső értékeken túl a beépítés vonala valamint a tömeg arányok védendők.
129. 1386/1-2 Meskó utca 2. kocsma és lakóház A felsővárosi szegényházzal átellenben elhelyezkedő földszintes sarokház volt kocsma és lakóház, amely részben alápincézett. Romantizáló homlokzata és belső beosztása, valamint városképi szerepe miatt megőrzése indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
130. 1430 Meskó utca 3. lakóház A régi bécsi út palánkkapun kívül eső területén egyetlen megmaradt fésűs beépítésű telke, amely még őrzi a hagyományos beépítés mellett az épület szoba-konyha-szoba-kamra beosztását boltozott pitvar-konyhával. Hátsó szobája alápincézett. Külső-belső értékei miatt megőrzése feltétlenül indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
131. 1395 Meskó utca 21. Eitner-malom A barokk kori építésű felső malom emeletes kialakításával és későbbi toldásával nyerte el mai alakját. Tömegformája és kiemelkedő városképi szerepe miatt védelemre méltó
132. . 1391 1392 Meskó utca 15 – 17 ikres lakóépület Az egyszárnyú és ikres beépítéssel megvalósult, földszintes épület a Meskó utcával előkert nélkül csatlakozik. A főépület – lakóépület - beépítési módja és az utcai homlokzatának építészeti karaktere, együttes védelemre javasolt. Az épület közterületi építészeti megfogalmazása szimmetrikus, nyílászáróinak tagozódása egységes homlokzati rendet fogalmaznak meg. Az épület utcai homlokzatának építészeti megfogalmazással kialakított aránya védelemre javasolt
133. . 1393 Meskó utca 19 lakóépület Az egyszárnyú beépítéssel megvalósult, két szintes épület a Meskó utcával előkerttel csatlakozik. A lakóépület beépítési módja és az utcai homlokzatának építészeti karaktere, együttes védelemre javasolt. Az épület eredeti funkciója fürdőház volt.
134. 2297 Munkácsy Mihály utca 1 saroképület A most megosztott lakóház (Liszt F. u. 2.) földszintes, alápicézett, kéttraktusos sarok elhelyezésénél fogva igen lényeges utcaképi szerepű. A klasszicizáló homlokzata és belső beosztása miatt védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
135. 2271 Munkácsy Mihály utca 2 étterem és lakóház Az utca zártsorú térfalában áll az emeletessé kiépített, részben alápincézett épület. A homlokzati megjelenés és beosztás miatt helyi védelme indokolt.Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
136. 2277 Munkácsy Mihály utca 6 lakóház Az utca zártsorú térfalában áll a földszintes, alápincézett ház, amelyet 1910-ben építettek nívós utcai homlokzattal. Utcaképi megjelenése és belső beosztása miatt védelme indokolt. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
137. 2325/A
/1-6 Munkácsy Mihály utca 7 lakóépület A valószínűleg két épületből, a XIX. század elején kialakított „U”-alaprajzú, földszintes, részben alápincézett ház további belső értékes részletekkel is gazdagított. Az épület külső-belső értékei miatt helyi védelemre méltó. .Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
138. 2329 Munkácsy Mihály utca 15 Öregek Otthona A lépcsőzetes utcaképben áll az emeletes, „U”-alaprajzú épület, amelyet egy barokk épület emeletráépítésével hoztak létre. A földszinti helyiségek boltozottak, az emeletiek síkmennyezetesek a konyhát kivéve. Az eklektikus homlokzatú és belső barokk értékekkel bíró épület méltó a védelemre. .Felújítás során a belső értékeken túl a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
139. 2532-2535 Petőfi tér 1. lakóépület Ezen a területen egykor álló Csepregi-kapu külső oldalán épült, fésűs beépítésű, földszintes házsor kezdő eleme ez az oromzatos kialakítású ház, amelynek belső beosztása követi a XVIII. századi hagyományokat
140. 2464/
1-3 Petőfi tér 12 lakóépület, volt csendőr-laktanya A Petőfi téren (volt Marhavásártér) a sánc külső oldalán álló katonai raktárak és istállók mellett a XIX. század végén épült a földszintes, kéttraktusos, alápincézett, közép rizalitban kiemelt, eklektikus stílusú szállásépület. A későbbi csendőrlaktanya tiszti szállása. A jellegzetes középület külső homlokzata és belső részletei alapján védetté válhat. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
141. 2543
/2-3 Petőfi tér 13
volt szappangyár A Petőfi (egykor Marhavásár) térről kelet felé vezető (Csorda út) leágazás sarkán lévő telek több, korábbiból egyesítve képezte egy ipartelep helyét, amely többszöri bővítés után nyerte el mai kiterjedését és beépítettségét a XVIII-XIX-XX. század folyamán. A földszintes és emeletes tömegekből álló együttes nőtt formájával kedvező átmenet a zártsorú városi utcaképből a telepszerű megjelenésbe. A felújítás során a beépítés vonala, rendszere, a tömeg arányok, a még fel nem újított épületrészeken a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
142. 2549 Petőfi tér 17 MÉH-telep (volt hercegi-malom) A Gyöngyös-patak malom-patak ágának malomsorában egyedi megjelenésű a kétszintes, háromkerekű barokk malomépület és a hozzácsatlakozó, XIX. századi, földszintes lakóház és melléképület együttes.
143. 2553-2555 Petőfi tér 21
Szova-kertész lakóháza A Gyöngyös-malom patak mellett fekvő Esterházy-hercegi, majd később Czeke-féle major és kertészet kertészének földszintes, „L”-alakú lakóháza a XIX. század elején épült klasszicizáló stílusban. A kisebb átalakítások ellenére az épület megőrizte eredeti gazdasági és lakófunkciójának XIX. századi jellegzetességeit
144. 2558
/1-2 Petőfi tér 29. Ágyterítőgyár (volt Czeke-féle malom) A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
145. 1697-8 Pék utca 4.
kettős lakóház Az íves fordulású, zártsorú utca földszintes, középkapualjú épülete, „U”-alakú beépítéssel. A ház hagyományos beosztása és boltozott stukkós terei, valamint homlokzata miatt védelemre méltó. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
146. 1704 Pék utca 12 lakóház Az enyhén hegyesszögű utcasarokba épület földszintes ház a kisvárosi térfal meghatározó eleme. A vakolat tagozatai és díszes kapuja védendő. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
147. 1715 Pék utca 14 lakóház Egyszerű zártsorú földszintes épület az utcára két ablakkal és fa szerkezetű kapuval. Az utcakép miatt indokolt a helyi védelem alá helyezése. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
148. 1641 Pék utca 15. lakóépület A zártsorú utcából nyíló Fürdő köz sarkán áll a földszintes, részben alápincézett, manzárd tetős, egytraktusos lakóház. Egyszerű, tiszta beosztása és különleges, századfordulós homlokzati kiképzése miatt méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
149. 1716 Pék utca 16. lakóház Egyszerű, oldalhatárosan elhelyezett, fésűsen előre ugró épület, tömör kerítésben fa kapuval. Oromfala magyar csonkakontyos. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
150. 1640/A
/1-5 Pék utca 17. lakóépület A zártsorú, „U”-alakú beépítésű, földszintes, hagyományos beosztású épületben korábban pékség és szikvízüzem is működött. A boltozatos belső terek, jellegzetes beépítés, az utcaképi klasszicizáló homlokzat miatt védése indokolt. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
151. 1630 Pék utca 21 lakóház A zártsorú földszint + tetőtér beépítéses épület nyílászáróit gazdag vakolati architektúra keretezi. Főpárkánya tagolt. Homlokzati megjelenése védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
152. 1616 Pék utca 25. lakóépület Zártsorú beépítésben áll az emeletes, „L”-alakú ház. Az épület korábbi barokk ház bővítésével jött létre íves lépcső hozzáépítésével. Az utcai szárny két-, az udvari egytraktusos. Tipikus kialakítása, homlokzata és belső részletei miatt védelemre méltó. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.

153. 1608 Pék utca 29. akóház A 23/200.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület.
Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
154. 1607/A
/1-5 Pék utca 31 lakóépület A Pék utca végének sarokháza az emeletes, részben donga boltozattal alápincézett, egy- illetve kéttraktusos, alul boltozott, felül síkmennyezetes épület. A XIX. század elején épület ház klasszicista homlokzatával és jellegzetes belső beosztásával védelemre méltó. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
155. 1289 Puskapor utca 1. villaépület Az Árpád téri StégMüller-ház telkén az 1930-as években felépült az emeletes, manzárdtetős kialakítású villa tömegével és formájával egyedülálló megjelenésű az utcaképben, ezért védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
156. 1290 Puskapor utca 3 pajtamúzeum Az Árpád téri StégMüller-házhoz tartozott az egykori, emeletes, oromfalas pajtaépület őrzi régi beosztását és szerkezeteit, ezért helyileg védendő. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
157. 1282 Puskapor utca 6 lakóépület és műhely A földszintes, alápincézett, fésűs beépítésű lakóépület ma már historizáló homlokzattal és a végében álló, csehsüveg boltozatos műhelyépület együttese érdekes indító eleme a régi szeres utcának, értékei miatt védelme indokolt. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
.Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer védendő. .
158. 1321-27 Puskapor utca 7 lakóépület együttes A telek két oldalán fésűs fogas elrendezésben álló fő és melléképületek településszerkezeti, beépítési és utcaképi szempontból meghatározóak. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
159. 1328-9 Puskapor utca 9. lakóépület A barokk kori földszintes, szeres telep és beépítés egyik jellegzetes, fésűs elrendezésű épülete, amely több lakórészt tartalmaz. Beosztása és kialakítása miatt érdemes a megőrzésre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer védendő.
160. 1330 Puskapor utca 11. többlakásos lakóépület A Puskapor utca ívét követő földszintes hosszú ház festői tömeg és részlet megoldásaival az utcakép jellegzetes eleme. Felújított tetőtér-beépítéses többlakásos lakóépület. Felújítva és átalakítva 2004-ben .Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer védendő.
161. 1331 Puskapor utca 13 lakóépület A Puskapor utca ívét bezáró földszintes ház, tömeg és részlet megoldásaival az utcakép jellegzetes eleme. .Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok védendőek.
162. 3428 Rákóczi út 4 lakóépület A utcaképben zártsorú, „U”-alaprajzú, emeletes, részben alápincézett épület a századforduló táján épült gazdag homlokzati kiképzéssel és belső részletekkel, amik indokolják védelmét.
163. 2258/
1-3 Rákóczi út 7 lakóépület Az utca felső szakaszának zártsorú képében áll az emeletes, részben alápincézett épület, amelyet 1930 körül egy korábbi épület helyén építettek art-deco stíluselemekkel. Az épület különlegessége miatt védelme indokolt. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
164. 2259 Rákóczi út 9. lakóépület A zártsorú beépítésben álló „L”-alaprajzú, emeletes épület még teljesen őrzi a barokk kori kialakításának részleteit, boltozott tereit, fő térelosztását, ami miatt védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
165. 2260 Rákóczi út 11. lakóépület A barokk kori eredetű emeletes, zárt sorú épületet 1930 körül bővítették és átalakították. Az így létrejött ház külső-belső értékei miatt védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
166. 3201
3202
/1-2 Rákóczi út 14 lakóépület együttes A Rákóczi utca és Temető utca sarkához közel áll a zártsorú beépítésű, részben földszintes, részben emeletes épület-együttes „U”-alakú beépítéssel. A barokk eredetű együttes külső, egyedi tömegével és megjelenésével, valamint a belső kiképzésével, boltozott tereivel méltó a védelemre. Felújítás során aa beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
167. 3194
/1-3 Rákóczi út 16.
üzlet és lakások A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület.
Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
168. 2268 Rákóczi út 17 lakóépület A Temető utca (egykor Rohonci út) torkolatánál áll az emeletes, zártsorú beépítésű, „L”-alakú épület. A több ütemben épült, eklektizált homlokzatú, boltozatos terekkel rendelkező, az eredeti térbeosztást megőrző ház védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
169. 3193/A
/1-2 Rákóczi út 18. lakóépület A zártsorú beépítésű, földszintes, „L”-alakú beépítésű épület utcai szárnyát a XIX. század elején átformálták klasszicista stílusban. Az udvari barokk árkádok, belső boltozatok és további melléképületek (magtár) együttese miatt védelme indokolt. Felújítás során a belső értékeken túl, a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
170. 3180
/1-2
3181-2 Rákóczi út 28. Kakas vendéglő sarok épülete A Rákóczi út középső szakaszán, egy jellegzetes teresedésben áll a földszintes, részben alápincézett, kéttraktusos, „L”-alakú beépítésű épület. Főleg az utcaképi megjelenése és telepítése, valamint belső beosztása miatt indokolt védelme. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
171. 3179 Rákóczi út 30
lakóház-együttes A zárt sorú beépítésben álló, földszintes, „L”-alakú épület őrzi a hagyományos beosztását, boltozott tereit és egyszerű tömegével, homlokzatával, melléképületeivel méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
172. 3171 Rákóczi utca 34
lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület.
Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
173. 3159 Rákóczi út 38. lakóépület A zártsorú beépítésben álló „U”-alaprajzú, földszintes, boltozatos terekkel rendelkező (konyha, kapualj, istálló), hagyományos beosztású épület árkádos udvari oldalfolyosóval. Külső-belső barokk eredete miatt védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
174. 3158/A
/1-7 Rákóczi út 40. lakóépület A zárt sorú beépítésben áll az emeletes, klasszicista homlokzatú és beosztású, kéttraktusos épület boltozott kapualjjal és íves lépcsővel. Külső-belső értékeire való tekintettel védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
175. 2333 Rákóczi út 41 lakóház A zárt sorú beépítésben álló földszintes, „L”-alaprajzú épület őrzi a hagyományos beosztását és egyszerű homlokzatával, valamint árkádos udvarával méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
176. 3150
/1-2 Rákóczi út 44- lakóépület és Gotthárd-gyár A zárt sorú beépítésben álló földszintes, udvarán emeletes hátsó épületekkel, díszes homlokzatú ház különös értékeire és ipari funkciójára tekintettel helyi védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
177. - 3147-8 Rákóczi út 48. lakóépület A zártsorú beépítésben álló földszintes épület a XIX. század elejéről való csehsüveg boltozatos tereivel. Díszes homlokzata és belső értékei indokolják védelmét. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
178. 3139-44 Rákóczi út 52 lakóház A XIX. századi zártsorú, földszintes beépítést jól tükröző épület hagyományos, szoba-konyha-kamra beosztása jól képviseli e korszak építkezéseit. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
179. 2355 Rákóczi út 53. lakóház (egykori Bárány fogadó Az utcaképben oldalhatáron álló „L”-alakú beépítésű, földszintes, részben alápincézett épület az utcai szárnyon két-, az udvarin egytraktusos kiképzésű. A Sáncárok utca 22. sz. alatt álló lakóház egykor idetartozó melléképület volt. Az épületegyüttes gazdag kiképzésével és tiszta alaprajzával méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
180. 2356-72 Rákóczi út 55. iker soros lakóház együttes Az utcakép egyik legérdekesebb háza a közös udvar felé néző két, földszintes, oromfalas hosszú épület hagyományos beosztással több család számára. A különlegesen régi beépítés és a megőrződött belső tere miatt védelme indokolt.
181. 3072 Rákóczi utca 68. akóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
182. 2417 Rákóczi út 69 lakóépület A zártsorú utcaképben álló, földszintes, „L”-alaprajzú épület hagyományos beosztásával és jellegzetes falusi melléképületeivel (hidas, pajta) méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
183. 3070
/1-2 Rákóczi út 72 lakóépület (egykori laktanya tiszti épülete) A város XIX. századi laktanyája tiszti épülete ez az emeletes, különleges elhelyezésű és tömegű épület hátul istálló épületszárnnyal. A városképi kiemelkedő szerepe és belső boltozott terei, kialakítása miatt védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
184. 2424 Rákóczi út 73. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok védendőek.
185. – 2446 Rákóczi út 75. - lakóépület A Sánc utca sarkán álló, ma két felé osztott (Sánc utca 2. sz.), földszintes, zárt sorú beépítés ű, kéttraktusos épület klasszicizáló homlokzata, nyugodt tömege és tiszta belső elosztása miatt védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
186. 3066-7 Rákóczi út 76. lakóház Az egykori laktanya telkén épült a XX. század 10-es éveiben a földszintes, alápincézett épület szimmetrikus oromzatos homlokzattal. A stílusában ritka megjelenésű és beosztású ház védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
187. 2447 Rákóczi út 77- lakóépület Az egykori sáncon kívül a XIX. század elején megépült épület zárt sorú beépítésű, „U”-alaprajzú, oldalfolyosós, földszintes, részben alápincézett. A nagy gazdaságot sejtető mellékfunkciókkal kiképzett együttes megőrzése indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
188. 2976 Rákóczi út 78. lakóépület A korábbi helyett 1872-ben épült a Rohonci utca sarkán az emeletes, alápincézett zárt sorú beépítésű, boltozott oldalfolyosós-árkádos épület. Jelentős középületi mivoltára és külső-belső értékeire való tekintettel védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
189. 2449/A
/1-19 Rákóczi út 79. egykori Zöldfa fogadó Az egykori sáncon kívül, a mai Rohonci utca sarkán álló emeletes, részben alápincézett épület „L”alakú beépítésű és boltozatos terekkel rendelkezik. Az udvarán több épülettel alkot együttest, amelyek így klasszicizáló megjelenésükkel méltóak a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
190. 2491 Rákóczi út 85 lakóház udvarán istálló Az egykori Fehér Kereszt fogadó melléképülete volt az udvaron keresztben álló földszintes, három egységből álló, boltozott istállóépület, amely mint ilyen különlegesség védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő..

191. 2962-3 Rákóczi út 84-86 lakóépület Az emeletes, téglány alakú épület jellegzetes tömegével és belső beosztásával értékes épülete az utca szerkezetének. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
192. 2495/2 2496/1 Rákóczi út 87-89/a. lakóházak (volt Fehér Kereszt Fogadó) Az egykori Fehér Kereszt fogadó épülete földszintes, részben alápincézett téglány alakú ház. Udvarán egykor lábas pajta állt, valamint az istállóépület még áll. A külvárosi fogadók típusát követő épületegyüttes védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
193. 2499/A
/1-10 Rákóczi út 91 Köles-ház Az utcaképben jellegzetes földszintes, „U”alaprajzú, részben alápincézett épület oldalfolyosós-árkádos kialakítású. Az egykori szállásépület külső képe és belső beosztása miatt védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
194. 2500 Rákóczi út 93. lakóház Az előző, Köles-ház melléképülete volt a telek mélyén álló földszintes épület. Az együtteshez tartozása miatt is védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
195. 2502/1/A
/1-8 Rákóczi út 95. lakóépület A kertvárosias beépítésű utcaszakaszon a XIX. század végén épült, valószínűleg bérházként az emeletes alápincézett téglány alakú ház. A gazdag kiképzésű homlokzat, valamint a belső eklektikus részletek indokolják helyi védelmét. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
196. 2511
/1-2 Rákóczi út 103 ABC és lakóház (volt Angyal Fogadó) A Rákóczi út külső szakaszának utolsó épülete volt a keleti oldalon az egykori Angyal fogadó épülete, amely földszintes, részben alápincézett, boltozott oldalfolyosós kialakítású és ma sarokházi megjelenésű. Az épület tömegére és belső beosztására való tekintettel védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.

197. 2945 Rákóczi út 104 villaépület A Rákóczi út külső szakaszán a XIX. század végén épült a földszintes, alápincézett tipikus elrendezésű villaépület hegyvidéki stílusban faragott oromzattal. A jellegzetes villa-megjelenés miatt védendő. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
198. 2569/1 Rákóczi út 105 villaépület A villaépületek sorában áll az 1930-as években épült, földszintes, részben alápincézett, oromzatos homlokzati díszű épület. Az egységes és jól megőrződött épület méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.

199. 2937 Rákóczi út 106. lakóépület Az oldalhatáros beépítésű, földszintes, hagyományos belső elrendezésű épület, megőrződött részleteivel méltó a helyi védelemre. Telkéből nyitották a Forintos Mátyás utcát a XX. század közepén. Melléképületei, más telkeken hátul még részben megmaradtak. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
200. 2571 Rákóczi út 109. villaépület A villaépületek sorában áll az 1930-as években épült, földszintes, részben alápincézett, oromzatos homlokzati díszű épület. Az egységes és jól megőrződött épület méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
201. 2927/A
/1-6 Rákóczi út 114 Villaépület A Rákóczi út külső szakaszának beépítésére jellemző a földszintes, alápincézett századfordulós villaépület. A külső egységes eklektikus megjelenése és belső részletei miatt védelme különösen indokolt. A telkén melléképületek is állnak. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
202. 2926 Rákóczi út 116. Czeke/Jámborffy/Rajnai-féle villaépület. A Rákóczi út külső szakaszára jellemző a földszintes, alápincézett, fűrészelt oromzatú villaépület. Az 1900-ban épület ház külső megjelenése és belső beosztása és értékei miatt védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
203. 2923 Rákóczi út 118 lakóház A fésűs beépítésű, földszintes, hagyományos beosztású (szoba-konyha-kamra) épület boltozott konyhájával és archaikus belső kiképzésével méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
204. 2489 Rohonci utca 7
Vezér ezredes háza A Rákóczi út sarkán zárt sorú beépítésben áll a földszintes, kéttraktusos, utcai részben dongaboltozattal alápincézett lakóház, amely a közeli laktanyák parancsnokának épült 1840 körül klasszicizáló stílusban. Az egyszerű tömegű, de tiszta alaprajzú ház udvari traktusában csehsüveg boltozattal fedett mellékterek vannak. Külső tömege és elhelyezkedése, valamint belső értékei miatt védelemre méltó. Felújítás során a belső értékeken túl a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
205. – 2976 Rohonci utca 9
Honvéd laktanya A korábbi kisebb laktanya helyett épült 1872-ben az „L”-alakú beépítésű, emeletes, részben alápincézett, árkádos oldalfolyosós épület. A jellegzetes középület belső boltozott tereivel méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
206. 3064 Rohonci út 4. vegyes rendeltetésű épület Az „L”-alakú beépítéssel megvalósult vegyes rendeltetésű épület az utca saroktelkén a közterülettel közvetlenül határos telekhatáron található, a Rákóczi utcával zártsorú beépítéssel. A telek beépítését figyelembe véve az épület közterületre elhelyezett két utcai homlokzata védendő. (Rákóczi utca és Rohonci utca) Utcai homlokzatainak építészeti megfogalmazása, a nyílászárók aránya és a homlokzati díszítő elemek együttes védelme javasolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
207. 1105
1107
1111 Rőtivölgyi út Nemezgyár A Gyöngyös-patak melletti malomból többszöri átépítéssel és bővítéssel alakult ki a mai együttes. Ipartörténeti szempontból védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
208. 2445 Sánc utca 2. Rákóczi u. 75-tel együtt lakóépület. A kis Sánc utca külső sarkán álló épület indító eleme a Rákóczi út (Új utca) külső szakaszára jellemző zártsorú, illetve utcával párhuzamos gerincű földszintes beépítésnek. A XVIII. századvégi épület, klasszicizáló homlokzata és belső, kéttraktusos beosztása a külvárosias építéseket jellemzi. (Az épület másik része a Rákóczi út 75. – 2446 hrsz - alatt szerepe) Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
209. 2428 Sánc utca 3 lakóépület A déli sánchoz vezető kis utcában, fésűs beépítéssel áll a hagyományos szoba-konyha-szoba-kamra beosztású (boltozatos középrésszel), földszintes, oromzatos homlokzatú épület. A XVIII. századi épület ritka példája e korai kialakításnak. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
210. 2440 Sánc utca 8. lakóépület A Sánc utca déli oldalának közepén áll a földszintes „L”-alakú, oromzatos lakóház. Az alaptípus továbbfejlesztett változataként a szoba-konyha-szoba és kamra beosztás egy boltozott oldalfolyosóról nyílik különös barokkos bájt kölcsönözve a klasszicizáló, XVIII. századi épületnek. Külön érdekessége a déli utcaoldalnak, hogy a régebbi beépítésű másik oldal házaihoz tartozott itt egy-egy kamra-melléképület kis telekkel: Sánc u. 9-hez a 2439 hrsz, a Sánc u. 5-höz a 2441 hrsz-ú telek. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer védendő.
211. 2456 Sáncárok utca 1 lakóépület A Sáncárok utca északi torkolatában áll a földszintes, „U”-alakú, zártsorú beépítésű épület, amely sarokelhelyezése okán, valamint hogy a keleti, egykori Csepregi-kapu mellett áll érdemesült a védelemre. .Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok védendőek.
212. 2311 Sáncárok utca 2 lakóház A lakóépület érdekes beépítésű, a Liszt Ferenc utca és a Sáncárok utca találkozásánál „sziget” szerűen helyezkedik el. Egy háztömböt alkot a Liszt Ferenc utca 24 szám alatt lévő lakóépülettel. Tömege és utcai homlokzatának tagozódása miatt helyi védelem alá helyezése indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
213. 2312-21 Sáncárok utca 4.
soros lakóház A város keleti sáncára tájoltan épült a földszintes, - most - négy lakóegységes, soros lakóház. Egy korai telepként a XIX. század elején létesült a szoba-(boltozott)konyha-kamra, szoba-konyha beosztású hosszú ház korai, romantizáló utcai, áloromzatos homlokzattal
214. 2351 Sáncárok utca 22 lakóház barokk pincével A Rákóczi utcában (53. sz.) állott Arany Bárány fogadó hátsó telekvégében álló egykori melléképületből (?) alakították lakóházzá a földszintes, de négyszakaszos csehsüveg boltozattal fedett pincéjű épületet. A későbbi, legutóbb 1964-es toldások ellenére és az eredetinek csak fele részében megőrződött épület mértéke még mindig érdemes a védelemre
2017 évi felülvizsgálat alapján a védelem megszüntetésre javasolt, mert építészeti értékei nem indokolják.
215. 2435
2436 Sáncárok utca 36/a, volt öregek otthona b A Sáncárok és a Sánc utca sarkán álló épület fölszintes, zártsorú, a Sánc utca felé alápincézett historizáló kialakítású. A csatlakozó, azonos használatú épület a korábbi középkapualjas homlokzatát megtartva kapcsolódik a sarokházhoz. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
216. 3676 Szent I. herceg utca 2 villaépület A hercegi birtokból nyitott villautcán a XX. század elején épültek a szecessziós villák földszintes, alápincézett formában. A tipikus megjelenésű épület védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
217. 3681 herceg utca 6 Kaposy-villa A hercegi birtok területén nyitott utcában áll az emeletes, alápincézett, összetett tömegű, gazdagon tagolt épület. A külső megjelenése és belső igényes kialakítása miatti helyi védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
218. 3688 Szent I. utca 8. modern villa A villasoron épült emeletes, alápincézett épület már a modern beosztást és homlokzat kialakítást követi. Tipikus megjelenése és új fajta beosztása miatt védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
219. 1553/2 Sziget utca 1 lakóház A földszintes 5 tengelyes zártsorú saroképületnek középen zárt kapualja van, az Erdő utca felé korábbi gazdasági épületek találhatóak, melyek korábbi beépítések jó példájaként érdemelnek helyi védelmet. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
220. 1553/1 Sziget utca 1/a. magtár A zártsorú beépítésben álló keskeny épület egyterű földszintjére kétemeletnyi raktár tereket építettek. A különleges kialakítású és az utcakép egyedi megjelenésű elemeként látható épület védelemre érdemes. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
221. 1547/1
2,3,5,6 Sziget utca 5. lakóház A zártsorú beépítésben álló földszintes, részben dongaboltozattal alápincézett ház boltozott szobával és konyhával. A XIX. századi bővítéskor épült be a kapualj és a déli lakóegység. Különleges beosztása és archaikus homlokzata miatt védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
222. 1533-39 Sziget utca 11 soros lakóház A zártsorú beépítésben áll a fésűsbeépítésű, kapuval lezárt homlokzatú, földszintes lakóház több lakóegységgel. A hosszúház tartalmazza egységenként a gazdasági melléképületeket is. Az egyszerű régies beépítés és kialakítás miatt megőrzése szempontból indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
223. 1349 Sziget utca 12 lakóépület A műemléki védelmet élvező épületek között a beépítési vonalából kiugrókét áll a 4 tengelyes timpanonos épület. A hátsókert szépen kialakított. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
224. 1350,
1351,
1352,
1353/1-3 Sziget utca 14-16 lakóépület A zártsorú beépítésű földszintes épület utcai szárnyát a XIX. század végén átalakították, míg az udvari épületrész megmaradt a barokk alápincézett, boltozatos terek sorával rendelkező formában. A 14-es számú házzal egységet alkot. Hagyományos beépítése és beosztása, valamint belső részletei miatt védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
225. 1526 Sziget utca 17 lakóépület XIX. század végi, kisvárosias, alacsony földszintes ház, két ablakkal és egy kapualjjal, alacsony lábazattal zártsorú beépítéssel. Az épület tetőgerince párhuzamos az utcával
226. 1354/1 Sziget utca 18 lakóház Kisvárosias magas földszintes ház, építése a századfordulóra tehető. Homlokzati nyílászáróinak ritmusa egységes képet mutat. Falazott párkánya, az ereszvonal vezetése és a tetőgerinc párhuzamos az utca vezetésével. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
227. 1357 Sziget utca 20 lakóépület A földszintes, „U”-alakú beépítésű lakóház zárt utcasorban áll. Boltozott kapualját két oldalról hagyományos beosztású, alápincézett lakóegységek fogják közre. A belső térkialakítás és a különleges klasszicizáló-későbarokk homlokzatképzés miatt védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
228. 1517/2-3 Sziget utca 23- lakóépület A zártsorú földszintes beépítésből kiemelkedik a barokk eredetű földszintes lakóház emelettel való bővítése a XIX. század második feléből. A régies földszinti kialakítás (fagerendás szoba és boltozott konyha) és az eklektikus homlokzat miatt helyi védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
229. 1512-5 Sziget utca 27– lakóépület Falusias földszintes ház, a lakóépületnek szabadkéménye van. A tetőgerinc merőleges az utcára, homlokzata oromfalas kialakítású. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
230. 1506-9 Sziget utca 29 lakóépület Kisvárosias magas földszintes ház, L-alakú beépítéssel. Nagy pinceablakos lábazattal és térdfallal rendelkező homlokzata a XIX. század végéből. Kapualja zártsorú beépítésű, a homlokzata vakolathímekkel rendelkezik, melyek szecessziós hangulatúak. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
231. 1532 Sziget utca 13. lakóépület Az „L”- alakú beépítéssel megvalósult lakóépület. A Sziget utca zártsorú beépítésének egyik elem. Az épület közvetlenül a közterületi határvonalra épült előkert nélkül. Az utca változatos tetőszerkezeti kialakítása mellett az épület közterületi homlokzatának tetőszerkezete párhuzamos tetőgerinccel valósult meg. Az ingatlanon lévő főépület beépítési módja és homlokzati megfogalmazása együttesen védendő. Az épület egykori tulajdonosa Karner címfestő ás családja volt. .Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő
232. 1804 Táblaház utca 5 lakóépület Az emeletes épületrész egykor a Rajnis utca 4. sz. lakóépület hátsó, barokk kori épülettraktusát alkotta, amelyet később, a XIX. században alakítottak lakássá a mai formájában, oldalsó bejárattal. .Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
233. 1784 Táblaház 15 lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület
234. 2149 Táncsics Mihály utca 7 református lelkészház A zártsorú beépítésben áll az emeletes, kéttraktusos épület. A nyugodt homlokzat és a mértéktartóan egyszerű beosztású belső miatt védelemre méltó. .Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
235. 2162 Táncsics Mihály utca 15 villaépület Az egykori Kert utca kiemelkedő épülete a jellegzetes századfordulós villaépület. A szecessziós motívumokkal díszített ház fűrészelt oromzatával és igényes belső beosztásával méltó a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
236. 2163 Táncsics Mihály utca 17 villaépület Az egykori Kert utca villaépületei mellé sorakozik a századfordulós kialakítású, földszintes, alápincézett, neobarokkos megjelenésű ház. A külső képe és belső beosztása miatt védelemre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
237. 3423 Temető utca 4 lakóépület és jégverem A Rákóczi út 10.számú épület valószínűsíthető melléképülete a földszintes, kéttraktusos, utcai oromfalas ház, amely mögött romosan áll. A telke végében álló városi jégveremnek szolgáló építmény egyszerű, fél nyeregtetős műhelyépület, műemlék bontásra került. A beépítés jellege és utcaképi szerepe miatt védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, megőrizendő.
238. 3438/2 Temető utca 6. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. .Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
239. 3210 Temető utca11. lakóépület A Temető utca déli házsorának indító eleme. A földszintes, zártsorú, „L”-alakú beépítésű épület, klasszicizáló homlokzatú, benne két lakóegységnyi beosztás boltozott konyhákkal. Udvarán egy földszintes raktár alatta dongaboltozatos pincével. A hagyományos és jellegzetes épület megtartása szükséges. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
240. 3461 Temető utca 12akóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület
Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
241. 3214 Temető utca 15. - lakóépület A zártsorú, földszintes utcaképben klasszicizáló megjelenésű, részben alápincézett épület „L”-alakú beépítéssel. A belső hagyományos beosztásban boltozott konyhák vannak, védése indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
242. 3466 Temető utca 16. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
243. 3215 Temető utca 17 lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
244. 3529/1 Temető utca 32 Stettner villa A Temető utca végén épült fel 1930 körül a földszintes, kéttraktusos barokkizáló homlokzatú, részben alápincézett villaépület. A jellegzetes díszítettsége a ház belső szobái is kifestettek. Megtartása és helyi védelme feltétlenül indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
245. 3238 Temető utca 33 lakóépület Az utca középső szakaszának földszintes, nyeregtetős lakóépülete, amelyet a XIX. század közepén építettek kéttraktusos formában a vidéki kiskúriák mintájára. Kapuja felett barokkos díszítésű lezárás. Egyszerű megfogalmazása ellenére megőrzése szükséges. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
246. 3246/1 Temető utca 39 A külvárosi beépítések zártsorú, földszintes típusa az íves, oldaltornácos, „L”-alakú beépítésű, eklektikus homlokzatú épület részben alápincézve. A gazdasági porta elemeiből a későbbi lóistálló még áll, de a tehénistállót már elbontották. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
247. 3250 Temető utca 47 lakóépület A Temető utca ritka, fésűs beépítésű földszintes példája oromzatos, háromablakos homlokzattal ez a ház. A hagyományos beosztással védelemre méltó az épület Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
248. 3265/2,
5,6 Temető utca 59 lakóház és étterem A külvárosi laza beépítésben áll a földszintes, „L”-alakú beépítésű, csehsüveg boltozattal teljesen alápincézett, kosáríves oldaltornácú épület a XVIII. század végéről. Belső beosztása és tömegalakítása miatt nyilvánítása indokolt Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
249. 3266/1 Temető utca 61 lakóépület Az utca felső szakaszának önálló, kiskúria-típusként megépült, földszintes, nyeregtetős háza az udvari oldalon kőoszlopokra támaszkodó portikusszal. A kéttraktusos épület utcai oldala csehsüveg boltozattal alápincézett. 1986-ban átalakítva. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
250. 3267 Temető utca 67 lakóépület és gazdaság Az utca egykori végében szabadon álló, egyszerű, földszintes lakóház mögött nagy pajta és istállóépület-együttes fekszik meglehetős földterülettel. Ez a gazdaság utolsóként őrzi a múlt századi parasztgazdaság épületállományát és rekvizitumait, amelynek megőrzése indokolt Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
251. 3128-9 Tüskevár utca 2. lakóépület Az egykori déli sánc mentén létesült Tüskevár utca sajátos és egyedi fésűs, földszintes beépítéseinek zárttá alakított változata a XIX. század elejéről. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
252. 3126 Tüskevár utca 4- lakóépület az egykori déli sánc mentén létesült Tüskevár utca sajátos, fésűs beépítésű, földszintes, szoba-konyha-kamra-raktár beosztású épülete, fafödémmel, amely mellett az utcafronton még egy pince-raktár is épült. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
253. 3122-3 Tüskevár utca 10. lakóépület Oldalhatáron álló beépítés. Az épület tetőgerince merőleges az utcára, oromfalas kialakítású. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
254. 3121 Tüskevár 12. Kisvárosias, alacsony földszintes ház, zártsorú beépítéssel kialakítva. A tetőgerinc párhuzamos az utcával. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
255. 2185/1 Várkör 16
üzletek és lakóépület A Várkör keleti térfalának kialakítása egy korábbi barokk lakóház utcai traktusának átépítésével jött létre a XIX. század utolsó harmadában. Az emeletes alápincézett épület még őrzi a korábbi beosztását amellett, hogy az eklektikus épületszárny is értéket képvisel. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
256. 2182/1 Várkör 18 üzletek és lakóépület A Várkör keleti térfalának képe egy barokk épület utcai szárnyának átalakításával jött létre a XIX. század végén. A belsőben megőrződött korábbi épületrész és az eklektikus utcai szárny minősége és nyugodt, egységes homlokzata építészeti érétket képvisel Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
257. 1905 Várkör 33. üzletek és lakások A F+1 szintszámú, utcasorba illeszkedő zártsorú épület főhomlokzata 9 tengelyes, közép rizalitos. Az alsó szint rusztikus vakolata kváderezéssel tagolt, a nyílászárók gazdag vakolatdíszítéssel keretezettek. Mely átvezet a főpárkány alatti cselédablak sorra is. A közterületi homlokzatának helyi védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
258. Várkör 36 1750-2 lakóépület A Várkör északi oldalán áll a földszintes, „U”-alakú beépítésű ház. Az utcai homlokzatot eklektizálták, ahogy a bal oldali épületrészt is. Mindamellett a jobb oldali rész megőrizte eredeti beosztását és részleteit (boltozott terek), amelyek megőrzése érdekében helyi védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
259. 1788 Várkör 39. üzletek + lakás A földszint + egy emeletes utcasorba illeszkedő zártsorú épület főhomlokzata 7 tengelyes, díszes kapuval. A felső osztópárkánnyal összevont szemöldökpárkány kialakítása egyedi. A homlokzatot
függőlegesen 6 pilaszter tagolja az osztópárkányon átfutva a főpárkányig. A közterületi homlokzatának helyi védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
260. 1742 Várkör 40. lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.

261. 1736 Várkör 42. Torony A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület
Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
262. 1737 Várkör 42 Intézmény Központi Óvoda A 23/2000
.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.

263. 1728 Várkör 46. lakóépület A Várkör északi oldalán épült földszintes, középkapuszínes ház hosszú udvari oldalszárnyakkal vegyes lakó és mellékfunkciókkal méltó képviselője a nagyudvaros, kereskedő és gazdálkodó életmód életterének. Beépítése, belső beosztása és részletei, valamint tömegalakítása és utcaképi megjelenése megőrzésre méltó. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
264. 1695 Várkör 54 Borok Háza” A Várkör északi oldalának képében eklektikus homlokzattagolásával kiemelkedő eleme a földszintes, „L”-alakú beépítésű, alápincézett ház. Az igényes kialakítása (részletek, falfestések) és megőrződött régi beosztása, valamint egységes utcai szárnya miatt védelemre méltó Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
265. 1832 Várkör 59
Taverna vendéglő (egykori lakóépület A belváros fokozatos körbeépítésekor az ellenfal visszabontása után barokk stílusban épült a földszintes, alápincézett épület további udvari toldásokkal. Tömegalakítása és fő beosztása az építéskori állapotokat őrzi Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
266. 1670
1686 Várkör 60-62. A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
267. 1863 Várkör 61. – lakóépület A 23/2000.(X.1.) számú Önkormányzati Rendelettel jóváhagyott egyedi védelem alatt álló épület. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
268. 1864 Várkör 63
lakóépület (egykor a polgármesteré A belváros körbeépítésekor épült barokk lakóépületet 1894-ben valószínűleg Schőne Lajos, bécsi építész tervei alapján alakították át mai formájára historizáló stílusban Bertha Anna megbízásából. A stílusos és egységes homlokzat kialakítás nagyon gazdag és igényes belső kiképzéssel párosul, amely lényegében érintetlenül megőrződött. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
269. 1675 Várkör 72 saroklakóház A korábbi, a Hegyalja utcára nyíló, fésűs beépítésű földszintes, hagyományos beosztású lakóház sarok felé való bővítésével hozták létre a mai egyszerű eklektikus homlokzatú házat. A fontos városképi helyzetben lévő és beosztását megőrző épület védelme indokolt. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
270. 3713/1 Várkör 74
sarok lakóépület A Várkör vár mögötti kapásházainak sorát indítja a földszintes, „L”-alakú beépítésű lakóház, amely részben alápincézett. Az igényes eklektikus homlokzata és belső elrendezése méltóvá teszi a védelemre. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
271. 3504 Várkör 112 barokk lakóház A Flórián térre néző zártsorú, „L”-alakú beépítésű földszintes, részben alápincézett lakóház szinte teljes mértékben megőrizte barokk kori kialakítását (stukkós boltozatos helyiségek: szoba, konyha, kapualj, árkádos oldalfolyosó), ezért védelme igen fontos. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
272. 3497 Várkör 116. - lakóház A Flórián térre néző, zárt sorú, fésűs beépítésű, földszintes ház őrzi a korai hagyományos beosztását és mint ilyen méltó képviselője e házsor korai beépítésének. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
273. 1693 Várkör 58 többlakásos lakóépület A Várkörön elhelyezkedő épület az utca jelentősen meghatározó többlakásos lakóépülete. A saroképület építészeti megfogalmazása és építészeti megjelenése az utca markáns elem. Helyi egyedi vélelmét a ritmusos homlokzati nyílászárói és a telek sarok részén kialakított oromzatos homlokzata indokolja. A védelem során a még meglévő nyílászárók kialakítását (anyagát és osztásait) javasolt megtartani. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.

274. 3455 Várkör 120. lakóépület A Várkör zártsorú beépítésével kialakított épületek között helyezkedik el a már jelentősen átépített lakóépület. Helyi védelmét a felújítás után is magtartott épület tömege és nyílászáróinak kiosztási rendje indokolja. A védelem során ezeket a szempontokat szükséges figyelembe venni. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.
275. 3454 Várkör 122. lakóépület A Várkör és a Győri János utca sarkán lévő lakóépület a felújítás során is megőrizte építészeti értékeit. Helyi egyedi védelme során biztosítani kell - az épület építészeti megfogalmazása során létrejött - egységes homlokzati megjelenését, nyílászáróinak kialakítását és elhelyezkedését, a homlokzati díszítő elemeit és a tetőszerkezet megjelenését. Felújítás során a beépítés vonala, a tömeg arányok, a homlokzati nyílászáró rendszer, valamint az eredeti architektúra védendő.