Római kori kemencék Kőszegfalva határából

A lukácsházi árvízcsúcs-csökkentő tározó építésekor a földmunkák ismert régészeti lelőhelyet érintettek. A megrongálódott régészeti jelenségek tisztázásának érdekében leletmentést kezdett el a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága. A leletmentés kezdetekor az elmarkolt rész metszetében egy nagy vörös folt és téglából épített falak, falszerkezet maradványa jelentkezett. A metszetben látható két falszerű képződményhez további új régészeti jelenségek kapcsolódtak K felé. A feltárás során több, római korban épített, szép állapotban megmaradt kemence került elő.

A sárga agyagban már kezdetben is jól megfigyelhetőek voltak a nagyméretű vörösre átégett foltok. A bontás során egy mélyedésből (munkagödörből) induló két négyszögletes alaprajzú téglaégető és kicsit távolabb egy kör alakú kerámiaégető kemence bontakozott ki. Már a felső humuszréteg eltávolításával is szépen kirajzolódtak a kemencék foltjai. A kisebbik téglaégető kemence állapota volt a legjobb, mivel az oldalfalai között szinte épségben maradt ránk a belső szerkezete: a rostély; alatta a rostélyt tartó, boltívesen rakott áthidaló támpillérek és legalul a kemencealj hamus betöltése. A rostélyt szabályos rendben, kisméretű, négyszögletes római téglából rakott, párhuzamosan futó, téglasorokból építették meg.
A nagyobbik téglaégető kemence már nem maradt meg ilyen jó állapotban. De alaprajzát tekintve nem a szokványos téglaégető kemence típusokhoz sorolható be. A falszerkezet erősen megégve, de jól megfigyelhetően őrizte meg a kemence tüzelőnyílásának és égetőterének építési technikáját.

A kerámiaégető kemence kicsiny tűzelőcsatornával és kör alakú égetőtérrel rendelkezik. A kör alakú égetőtér közepén többsoros, hosszúkás római téglából épített boltív található. A kör alak szélén pedig félkör alakban kicsi, négyszögletes téglákból álló tartóoszlopok, amelyek a rostély alátámasztásául szolgálnak.
A kemencék egymás közvetlen közelében helyezkedtek el. A 11×7m-es megkutatott felület beépítettsége kapcsán feltételezhető, hogy a terület további hasonló objektumokat rejt még, azaz egy ipari negyeddel számolhatunk ezen a területen.
Miután az előkerült római kemencék bemutatására nem került sor, a jelenségeket visszatemettük.

Szombathely, 2010. november 22.
Mladoniczki Réka

  • Magyar
  • English
  • Deutsch
2000-2021 © Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház
Adatkezelési tájékoztató | Impresszum
A honlap fejlesztése az Európai Unió támogatásával valósult meg „A kőszegi történelmi belváros rehabilitációja és funkcióbővítő megújítása – NYDOP-3.1.1/A-2F-2009-0003” projekt részeként.