GERGYE

Gergye Krisztián nyerte a VI. Nemzetközi Monotánc Fesztivál fődíját.

Hatodszor tartott seregszemlét a kortárstáncművészek élmezőnye május 7. és 10. között. Tizennégy táncos, három szóló zenész és egy fotóművész mutatkozott be négy napon át a Bethlen Téri Színházban.

A neves hazai alkotók-előadók – Bajnay Beáta, Gergye Krisztián, Hargitai Mariann, Juhász Kata, Lengyel Katalin, Maday Tímea Kinga, Mádi László, Mikó Dávid Béla – mellé egy-egy külföldi táncművész is meghívást kapott. A nyitónapon a lengyel Hygin Delimat, azt követően a szlovák Tomas Danielis, majd a litván Vilte Svarplyte elődását láthatta a közönség. Az utolsó napon a bolgár Jivko Jeliazkov magyar koprodukcióban készült multimédiás táncelőadása volt látható.

Az idei fesztivál programját is színesítette a TranzDanz – Jövőtánc, ahol a táncosok társa minden alkalommal egy-egy neves zenész volt: Ladjánszki Márta Varga Zsolttal, Bora Gábor Tettemanti Tamással, Zambrzycki Ádám pedig Kertész Endrével improvizált a Bethlen kávézójában.

A program első napján Monománia címmel Dusa Gábor fotóművésznek nyílt kiállítása a Bethlen Galériában.

A fesztiválon egyetlen díjat, a Monodíjat osztotta ki az arra legilletékesebb zsűri, a közönség. A közönségzsűri az a személy lehetett, aki a felhívásra előzetesen jelentkezett és vállalta, hogy végignézi a fesztivál összes előadását. Az ő döntésük alapján idén Gergye Krisztián Aukció című előadása kapta a Monodíjat.


Gergye Krisztián: Aukció

Festészet – tánc – képrombolás.

Az előadás egy olyan, önmagában is érvényes, táncként és színházi jelenlétként értelmezhető fizikai tevékenységet helyez a figyelem középpontjába, amelynek további, végső célja egy képzőművészeti alkotás megvalósítása, ami élő képzőművészeti gesztussorként értelmezi a színpadi cselekményt.

Gergye Krisztián művészetére leginkább a képzőművészeti gondolkodásmód jellemző. Schiele, Bacon és Freud hommázsai jelentős előadásai voltak a magyarországi táncszcénának. Gergye nem tetszelegni vágyik a képzőművészi titulusban, pusztán az alkotás képzőművészeti irányú gesztusát emeli színpadra, hogy a táncművészet ne egy absztrakció mögé elbújó, bárhogyan értelmezhető gesztussor maradjon, hanem annak absztrakciója a képben magában legyen tetten érhető.

Az előadás során keletkező képzőművészeti alkotást az előadás végeztével azonnal „kiállításra“ és „eladásra“ bocsátjuk egy aukció keretében. Az aukció tétjét az adja, hogy azon késznek kikiáltott kép, amelyek nem talál gazdára azonnal megsemmisítődik. Ez a képromboló gesztus, a művészet iránti esetleges érdektelenségre adott azonnali reakcióként, a mű jelenben kifejtett hatását érzékelteti, illetve a jelenben feleslegesnek, haszontalannak ítélt művészet megsemmisülésének tragédiájával felhívjuk a figyelmet a néző, a művészetet „fogyasztó“ befogadó jelenlétének felelősségére.

A produkció előadója és rendező-koreográfusa Gergye Krisztián.
/7óra7/ fotó: Dömölky Dániel

Az előadás a Kőszegi Várszínházban 2014. június 22-én lesz látható!