Világ Igazai
A holokauszt idején a humanizmus jegyében véghez vitt bátor cselekedetéért az izraeli Jad Vasem Intézet - posztumusz - elismerő oklevéllel tünteti ki néhai Őri-Wachter Istvánt, aki Kőszegen a római katolikus egyház szolgálatában állt szerzetesként.
Prugberger József és Őri-Wachter István 1944 tavaszán Kőszegen életük kockáztatásával mentette meg a gettóba hurcolástól az akkor tizenegy éves Görög Sándort. Kiss Károly, a Vas Megyei Szív Alapítvány kuratóriumának elnöke - egyébként ő a szerdai rendezvények szervezője - a történteket felelevenítve elmondta: Prugberger József jó barátságban volt az ugyancsak Szombathelyen orvosként dolgozó Görög Dénessel, aki a Sztójay-kormány idején megkérte Prugberger doktort, hogy helyezze biztonságba két gyermekét, Klárát és Sándort.
Így került a kislány a szombathelyi Annunciáta nővérek zárdájába, Sándor pedig Kőszegre, Őri-Wachter István oltalma alá. Klára a zárdában tüdőgyulladást kapott, kórházba kellett vinni, ahol egy nyilas dolgozó feljelentette, majd a kislányt gettóba hurcolták. Innen a családdal együtt később Auschwitzba deportálták. Csak a Kőszegen maradt Sándor élte túl a holokausztot: ma 72 éves, Széchenyi-díjas, akadémikus. Ígérete szerint ő is ott lesz a szerdai ünnepségeken.
Jelinek Endre György, a vasi hitközség elnöke munkatársunk kérdésére elmondta: a megyés püspöknél sorra kerülő megbeszélés azt a célt szolgálja, hogy a szólamokon túlmutató együttműködés alakuljon ki a történelmi egyházak között. Konkoly István tudósítónknak idézte a II. Vatikáni Zsinat álláspontját, amely szerint isten előtt mindenkinek azonos a méltósága, függetlenül attól, hogy mely néphez, kultúrához vagy valláshoz tartozik.
- Ezért konfrontáció helyett törekedjünk a bizalomteljes dialógusra, egymás jobb megismerésére - mondta a megyés püspök.
A tervek szerint Kőszegen emléktáblát avatnak majd Őri-Wachter István tiszteletére a Szent Imre missziós házban, Szombathelyen, a Markusovszky kórház udvarán pedig átadják Prugberger József és Görög Dénes mellszobrát.