Önkormányzati belépés | |
![]() | |
![]() | |
|
Képviselő-testületi ülések
2025. Április 23., Szerda, 09:00
Jegyzőkönyv: 2025. Január 28., Kedd, 09:00 óra, Városháza tanácskozó terme: nyilvános ülés
K/1416-1/2025. szám.
J E G Y Z Ő K Ö N Y V
Készült Kőszegen, Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által 2025. január 28-án, 9 órai kezdettel, a Városháza tanácskozó termében megtartott nyilvános ülésről.
Jelen vannak:
Básthy Béla polgármester, Terplán Zoltán alpolgármester,
Bányai-Németh Gábor, Csiki István, Fekete-Pataki Edit, Galambos Bence, Gelencsér Attila, Giczy József, Klobetzné Debrei Hajnalka, Kövesdi Andrea, Németh Balázs és Takácsné Varga Ágnes képviselő (12 fő).
Tanácskozási joggal vannak jelen:
Dr. Zalán Gábor jegyző, dr. Nagy Edina aljegyző, Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető, dr. Dömötör Ramóna igazgatási osztályvezető, Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető, Fekete Balázs fejlesztési irodavezető, Révész József a Városi Múzeum, Könyvár és Levéltár igazgatója, Raposa Helga a Kőszegi Család- és Gyermekvédelmi Központ vezetője, Kövesdi Gáborné a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde főigazgatója valamint Eső Attila a Kőszegi Városüzemeltető Kft. igazgatója.
Básthy Béla polgármester köszönti a képviselő-testület ülésén megjelent képviselőket, megállapítja, hogy a mindenki jelen van, így az ülés határozatképes.
Köszöni, hogy mindenki alkalmazkodni tudott az ülés időpont változásához. Próbáljuk az ilyen helyzeteket időben jelezni mindenki számára. A legközelebbi képviselő-testületi ülés rövid idő múlva, február 13-án lesz, így kicsit összesűrűsödtek a tennivalók.
Köszönti dr. Zalán Gábor jegyzőt, dr. Nagy Edina aljegyzőt, az osztályvezetőket, az intézményvezetőket és mindenkit, aki nyomon követi a képviselő-testület mai ülését.
A kiküldött napirendhez képest egy rendkívüli előterjesztést felvételét kéri a napirendre. Ez a Chernel u. 12. alatti társasházzal, azaz a zeneiskola épületével kapcsolatos döntések meghozatala.
Az önkormányzat által már az elmúlt időszakban történt egy-két kisebb felújítás, de szükség van olyan munkálatokra is, amelyhez a képviselő-testületnek kell fedezetet biztosítani. Bizonyára mindenki szívesen veszi ezt a kezdeményezést. Az erről szóló határozati javaslat ki lett osztva, az előterjesztést szóban fogja ismerteti Németh Ildikó osztályvezető.
Ezután a polgármester a napirenddel kapcsolatban várja az észrevételeket.
Bányai-Németh Gábor képviselő jelzi, hogy az SZMSZ szerint az írásos előterjesztéseket a képviselő-testületi ülés előtt legkésőbb 4 nappal kell a képviselők részére kiküldeni. Ehhez képest a lejárt határidejű határozatokra a jelentéseket és az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámolót tegnap 15 óra után kapta meg.
Úgy gondolja, hogy a képviselő-testület felveheti a napirendre ezt a napirendi pontot, de akkor az SZMSZ-nek nem felel meg.
Dr. Zalán Gábor tisztázza, hogy a tegnap kiküldött dokumentum nem előterjesztés, csupán jelentés, illetve beszámoló, amit eddig is mindig az ülés előtt szoktunk kiküldeni annak érdekében, hogy a tartalma naprakész legyen. Az is a neve: jelentések a lejárt határidejű határozatokra, beszámoló az átruházott jogkörben hozott döntésekről.
Básthy Béla szerint ez bizonyos értelemben különleges napirendnek számít, mert nem új döntés, hanem azok korábbi végrehajtásáról szóló tájékoztatás. Ez nem egy számozott napirendi pont. Részéről nincs annak akadálya, hogy korábban legyen kiküldve, de akkor bizonyos információk a következő ülésre kerülnek át.
Itt nem arról van szó, hogy a képviselők mai napon meghozandó döntéséhez nem biztosítunk kellő felkészülést, mert korábbi döntésekről számolunk be.
Bányai-Németh Gábor úgy gondolja, hogy ettől függetlenül még nem felelünk meg a saját SZMSZ-ünknek, mert az ülés napirendjét tartalmazó e-mail szerint a napirend 11. pontja ez.
Dr. Zalán Gábor tisztázza: az csak egy technikai szám, amit a honlap generál, amikor az anyagok felkerülnek a honlapra. Magán a meghívón sincs rajta, nem része a napirendnek.
Básthy Béla kéri a hivataltól, hogy legközebb az ülés anyagával együtt menjen ki lejárt határidejű határozatokról szóló jelentés és az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámoló.
Mivel a napirenddel kapcsolatban további észrevétel nem hangzik el, a polgármester szavazásra bocsátja az általa javasolt kiegészítéssel együtt a napirendet, amit a képviselők 12 igen szavazattal elfogadnak.
N A P I R E N D:
1. A Helyi Építészeti Tervtanácsról szóló új önkormányzati rendelet megalkotása.
Előadó a polgármester nevében: Bertók Sándor főépítész.
2. A Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői 2025. évi illetményalapjának és illetménykiegészítésének megállapításáról szóló új önkormányzati rendelet megalkotása.
Előterjesztő: Dr. Zalán Gábor jegyző.
3. A fizető parkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló 16/2015. (VI. 26.) önkormányzati rendelet módosítása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
4. Városi főkertész alkalmazása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
5. A Szombathelyi Egyházmegye kérésére vonatkozó döntés.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
6. A Kőszeg, 4323 hrsz.-ú ingatlanra vonatkozó vételi szándék.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
7. Általános iskolai körzethatárok véleményezése.
Előadó a polgármester nevében: Dr. Dömötör Ramóna igazgatási osztályvezető.
8. A képviselő-testület 2025. évi munka-tervének jóváhagyása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
9. A polgármester cafetéria juttatásának megállapítása.
Előterjesztő: Dr. Zalán Gábor jegyző.
10. A Chernel u. 12. alatti társasházzal kapcsolatos döntések meghozatala
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
Zárt ülés keretében:
1. A Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális és Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának javadalmazása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
Az 1. napirendi pont tárgyalása:
A Helyi Építészeti Tervtanácsról szóló új önkormányzati rendelet megalkotásáról szóló rendelettervezet csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla elsőként Bertók Sándor főépítész úr távollétéről ad tájékoztatást. Főépítész úr zalaegerszegi lakosként a Zala Vármegyei Építész Kamara elnöke is, az Építési és Közlekedési Minisztérium pedig az új építési jogszabályokról régiónként tart tájékoztatást és fórumot – a mai napon éppen Szekszárdon. Ott ma gyakorlatilag egész Dél-Dunántúl építészei vannak jelen. Főépítész úr nem szerette volna ezt lemondani, hiszen ezen a fórumon – többek között – a helyi tervtanácsokról is szó lesz. Ezért főépítész úr helyett aljegyző asszony tesz szóbeli kiegészítést.
Dr. Nagy Edina elsőként arra utal, hogy főépítész úr a településképi véleményezés oldaláról közelíti meg előterjesztését. Ennek lényege az, hogy az elmúlt időszakban a településkép véleményezési eljárások során a településképi véleményt a polgármester az önkormányzati főépítész szakmai véleménye alapján adta ki.
Megjelent a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény, amely alapvetően alakította át az építészeti szabályozást és módosította az önkormányzati településkép-érvényesítési eszközökre vonatkozó előírásokat is. A törvény jelentős része 2024. október 1-től lépett hatályba.
Ennek értelmében a járásszékhely városokban kötelező az építészeti tervtanács létrehozása és működtetése – erről szól az új önkormányzati rendeletünk is. Egy nagyon rövid rendeletről van szó, mert a törvény és a vonatkozó kormányrendelet szigorúan részletezi a működését, eljárási szabályait, az összetételére, a tagok végzettségére vonatkozó előírásokat.
A törvény leírja, hogy mely esetekben kell a helyi építészeti tervtanács véleményét kikérni, továbbá a településképi rendeletünk [Kőszeg Város településkép védelméről szóló 27/2017. (XII. 22.) önkormányzati rendelet] is meghatároz további esetköröket.
Ezt az önkormányzati rendeletet a jövőben szeretnénk felülvizsgálni, mert meg kell különböztetni, mikor csak a főépítész véleménye alapján adja ki a polgármester a településképi véleményt, illetve azokat az esetköröket, amikor a tervtanács segítségével lesz ez kiadva. Pontosan azért, mert a tervtanács ülésezése nehézkesebb, ugyanis 15 napos határidők vannak.
A tervtanács működését egy ügyrend fogja részletezni, ami szintén kötelező, és amit majd maga a tervtanács fog elfogadni.
A tervtanács tagjait polgármester úrnak kell felkérni, a rendelettervezet szerint 8 főből fog állni. Ez nem jelenti azt, hogy az üléseken mindenkinek jelen kell lennie, várhatóan 3-5 tagban kerül majd meghatározásra a határozatképesség, mert a tárgyalandó dokumentáció tartalmától függően a tervtanács ülésére a tervtanács elnöke az ügyrendben szabályozottak szerint eltérő számú tagot hívhat meg.
Az az elképzelés, hogy alapesetben 3 fővel fog majd ülésezni az tervtanács. Nyilván arra is tekintettel kell lenni, hogy a felkért szakemberek részt tudjanak venni ezeken az üléseken.
Általánosságban kéthetente fog ülésezni a tervtanács, attól függően, hogy hány kérelem érkezik be. Könnyítés, hogy akár telekommunikációs eszközökkel is működtethető a tervtanács, tehát nem szükséges a tagok személyes jelenléte.
A finanszírozást az önkormányzat költségvetése fogja tartalmazni. Az az elképzelés, hogy a tervtanácsban résztvevő szakembereknek 30 ezer Ft jár majd, attól függően, hogy ki, hány ülésen vett részt. Ezeket főépítész úr teljesítésigazolása alapján lehet majd kifizetni.
Kérdések és hozzászólások:
Takácsné Varga Ágnes tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek 5 igen szavazattal elfogadásra ajánlotta.
Gelencsér Attila elmondja, hogy a városfejlesztési bizottság egyhangúlag ajánlotta elfogadásra az új rendeletet.
Fekete-Pataki Edit kérdezi: a 30 ezer Ft járulékokkal vagy anélkül értendő?
Mivel a tervtanács működési költségét az önkormányzatnak kell biztosítania, ez mekkora kiadást jelent majd?
Dr. Nagy Edina válaszában elmondja, hogy a 30 ezer Ft áfamentes, mert cégekkel fogják megkötni a megbízási szerződéseket.
Az ezzel kapcsolatos személyi kiadásokat 1,5 millió Ft-ban tervezik be az idei költségvetésbe. Több kiadást nem jelent, mert a városüzemeltetési osztály kollégái fogják segíteni főépítész úr munkáját, (pld. a jegyzőkönyvvezetésben) – ahogy eddig is.
Básthy Béla információi szerint a tervtanács leendő 8 tagja nagyon pozitívan fogadta főépítész úr előzetes felkérését. Tudomása szerint nem is kérdezték, hogy mennyi lenne a díjazás érte, mert nagyon szívesen vennének részt a tervtanács munkájában.
A város szempontjából ő nagyon hasznosnak tartja, hogy azok az építészek, akik jórészt Kőszegen is szoktak tervezni, a tervtanácsban olyan munkában fognak részt venni, amelyek nem a saját, hanem mások projektjéről szól.
Segíteni fog ez abban, hogy azok a normák és standardok hangsúlyt kapjanak, amelyekért főépítész úr folyamatosan harcol, akár az arculati kézikönyv, akár a HÉSZ előírásai érdekében.
Tudjuk, hogy az arculati kézikönyvben egy építészeti ízlésvilág fogalmazódik meg, hiszen Kőszeg műemléki hagyományainak még magasabb szintű védelme a cél, a rendezési terv célja pedig az építés helyi rendjének biztosítása.
Sokat fog segíteni a tervtanács abban, hogy kicsit jobban azonosuljanak az építészek azzal, amivel folyamatosan küzdeni szoktunk. Remélhetőleg nem a tervek miatti érdekütközés, hanem a „miben értünk egyet” alapon közelítik meg a dokumentációkat. Ő sokat vár tehát a tervtanácstól. Remélhetőleg lesz ennek egy olyan hozadéka is, mely szerint jobb együttműködés alakulhat ki az építész társadalom és az önkormányzat között.
Még egy olyan téma van, ami fontos, és ami bizonyára a mai szekszárdi találkozón is felmerül. Még nem dőlt el véglegesen, hogy a főépítész elé kerülő ügyek közül melyiknek kell óhatatlanul a tervtanács elé kerülnie, és melyikben dönthet a főépítész saját hatáskörben. Nyilván az az érdekünk, hogy az menjen a tervtanács elé, amely kifejezetten indokolt – hiszen ahogyan hallhattuk – annak költsége is van. Ebben is egy egészséges mértéket kell találni.
Dr. Nagy Edina az utóbbihoz hozzáfűzi: meg a településképi rendeletében az önkormányzat is meghatározhat ilyent, de annak módosítása csak egy komplett eljárás után történhet meg.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 12 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
1/2025. (I. 28.) önkormányzati rendelete
Kőszeg Város Helyi Építészeti Tervtanácsáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 2. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői 2025. évi illetményalapjának és illetménykiegészítésének megállapításáról szóló új önkormányzati rendelettervezet csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Zalán Gábor jegyző szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy évente megalkotandó rendeletről van szó, amely adott évre szól. Ebben a képviselő-testület saját költségvetése terhére eltérhet a központi költségvetési törvényben szereplő, 38.650.-os köztisztviselői illetményalaptól.
2025. évre vonatkozóan a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői számára – polgármester úrral egyeztetve – 62.700.- Ft-ban kérné az illetményalap megállapítását, ami a kollégáknak 10%-os emelést jelent.
Kéri továbbá az elmúlt évekhez hasonlóan mind a középfokú, mind a felsőfokú végzettségű köztisztviselők számára egységesen 20% illetménykiegészítés megállapítását.
Hozzászólások:
Takácsné Varga Ágnes tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogdásra ajánlotta.
Básthy Béla az előterjesztéshez hozzáfűzi: rendszeresen felmerülő kérdés a köztisztviselők bérének állami finanszírozása. Azt tudjuk, hogy van egy képlet alapján kiszámított, elismert létszám, ami nyilván a kötelező feladatokra van kalibrálva.
Viszont egy, valamit magára adó városnak vannak önként vállalt feladatai is: elég csak a kultúrára, a közgyűjteményekre gondolni, de nagyrendezvényeket sem kötelező tartani. Ezek nélkül nagyon beszűkülne a város.
Arról is lehetne vitát folytatni, hogy az állam által elismert és finanszírozott 33,5 fő mire elég és mire nem. Az elismert létszámhoz képest a hivatalban jóval többen dolgoznak, hiszen 49 fő a jelenlegi létszám. Az állam nyilván azzal számol, hogy az önkormányzatok a saját adóbevételeikből hozzátesznek az illetményalaphoz.
Arra, hogy erre az emelésre szükség van, azt az is jelzi, hogy az állam a megállapított létszámra adott összeget 5,5 millió Ft/fő-ról 6 millió Ft/fő támogatásra emelte. Ez kell is ahhoz, hogy a munkaerőt meg tudjuk tartani, meg a dolgozók ne azon gondolkodjanak, hogy máshol kellene a boldogulásukat megtalálni. Ehhez erre a 10%-os emelésre mindenképpen szükség van.
Azt is hozzá kell tenni, hogy a város saját gazdasága nem növekszik olyan ütemben, ahogy a másik oldalon akár a munkabérek, akár a dologi kiadások növekednek. A költségvetés megalkotása nem lesz tehát könnyű feladat. Azért a munka dandárját a hivatal már elvégezte, a jövő heti bizottsági ülésekre már kiküldésre kerül.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a napirend tárgyalását és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
2/2025. (I. 28.) önkormányzati rendelete
a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői 2025. évi illetményalapjának
és illetménykiegészítésének megállapításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 3. napirendi pont tárgyalása:
A fizető parkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló 16/2015. (VI. 26.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla szóbeli kiegészítést tesz.
A képviselő-testület támogatását kéri ahhoz, hogy a Liszt Ferenc utca páratlan oldalának 11-15. házszám közötti és 23-29. házszám közötti szakasza, valamint a Petőfi tér 7-13., 8-12. házszámok és az üzemanyagtöltő állomás által körülhatárolt közterület fizetős parkolási zónába kerüljön.
A Liszt Ferenc utca nagy része már amúgy is fizetős, a Táncsics Mihály utca szintén. Állítása és véleménye az, hogy gyakorlatilag így ugyanabban a rádiuszban lenne a fizetős parkolási határ meghúzva, mint ami a Rákóczi utca tekintetében a Rossmann üzletig nyúlik ki.
Emlékeztet arra, hogy a valamikori játszótér helyén azért lettek parkolók kialakítva, mert máskülönben a közelben épült társasháznak nem lett volna biztosítva a szükséges számú parkolóhelye és akkor a város a társasház építőivel ebben együttműködött.
Ő azt gondolja, hogy ez egy vállalható és szükséges előterjesztés. Jelenleg ugyanis reggelente versengés van, hogy ki foglalja le ezeket a parkolókat, mert itt még nem kell fizetni, a város irányába pedig, kicsit tovább már igen. Szerinte ezzel a változtatással „készre jelenthető” a jelenlegi parkolási rendszer.
Hozzászólások:
Gelencsér Attila tájékoztatja a képviselő-testületet arról, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek 6 igen, 1 nem szavazattal elfogadásra ajánlotta.
Takácsné Varga Ágnes elmondja, hogy a pénzügyi bizottság is megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek 4 igen, 1 nem szavazattal elfogadásra ajánlotta.
Galambos Bence néhány más szempontra is szeretné a képviselő-testület figyelmét felhívni.
Először is arra, hogy a képviselő-testület egyszer már megtárgyalta és elutasította a Liszt Ferenc utca további részének és a Petőfi tér bevonását a fizetős parkolás hatálya alá.
Alapvetően az jó koncepció szerinte is és támogatandó, hogy egy olyan történelmi város, mint Kőszeg, megpróbálja kiszorítani az autók többségét a belvárosból, de ezeknek a parkolóknak a fizetőssé tétele nem ezt a célt szolgálja. A város egyre külsőbb területein lévő fizető parkolás azt az érzést kelti az emberben, hogy ha itt is, ott is fizetni kell, akkor nyugodtan mehetek beljebb is, nem lesz nagy különbség.
Másrészt pontos adatot nem kaptak a képviselők arról, hogy ez mekkora plusz bevételt jelentene, pedig ez fontos szempont lenne a döntés meghozatalához. Ő próbált erre vonatkozóan kalkulálni a bérlet árakból és számításai szerint 1-3 millió Ft bevételt eredményezne.
Ha mindenképpen szükség lenne erre a pénzre a költségvetésben, akkor azt ne a lakossággal fizettessük meg. Mert ezért az 1-3 millió Ft-ért megérné-e ez a társadalmi feszültségkeltés?
Gondolva arra is, hogy a Petőfi téri parkolók ahhoz a bizonyos társasházhoz épültek, jogosan mondhatnák azt az ott lakók, hogy pld. akik a lakótelepen laknak, azok miért nem fizetnek? Mert az ő helyzetük ugyanaz: azok is azért lettek létrehozva, mert nincs lehetőségük a saját tulajdonukon parkolni – hiszen társasházakról beszélünk.
Végül még arról sem esett szó, hogy ezeknek az új fizetős helyeknek a bevonása a rendszerbe, milyen terheket róna a környező utcákra. Mert aki nem a parkolójegyet vagy a bérletet választja, az meg fog állni a Petőfi tér másik szakaszán, a Sáncárok utcában vagy akár a Kórház utcában.
Básthy Béla elsőként azt emeli ki, hogy a képviselő-testület a legutóbbi ülésén nem elutasította ezt a javaslatot, csupán – mivel nem volt teljes létszámban a képviselő-testület – a rendeletmódosításhoz nem volt elegendő igen szavazat, azaz nem volt meg a minősített többség. Ez lényeges különbség. Az akkor jelenlévő képviselők többsége egyértelműen a parkolása zóna bővítése mellett szavazott.
Abban is félreértés van, hogy a Petőfi téri parkolók nem a társasházak részére épültek. Mert a társasház építői „elfelejtettek” eleget tenni annak a kötelezettségüknek, hogy saját területen létrehozzák a jogszabályokban előírt számú parkolót. Ezért a város hozzájárulását kérték abban, hogy az önkormányzat által kijelölt területen közcélú parkolókat hozhassanak létre. Ez hosszú procedúra után meg is történt. (Akkor nem volt lehetőség a parkolók pénzbeli megváltására sem, ma tudomása szerint újra lehet.)
De ez semmilyen speciális igényt nem alapozott meg a számukra, mert ez jogilag nem a társasházakhoz köthető parkoló, ezek közterületen vannak. Nyilván akkor a beruházók a magasabb beépítés érdekét tartották szem előtt. Azóta az önkormányzat próbálja elkerülni az ilyen helyzeteket, mert az a jó, ha mindenki saját területen oldja meg a parkolást. Ez a két érvelés tehát nem helytálló.
Az, hogy valaki a fizetős zónán kívül fog parkolni, de szabályosan, az nem lesz senki számára megtiltva. Nyilván továbbra is meg fognak állni, pld. a volt strand közelében, otthagyják az autót és besétálnak a városba. Ez továbbra is mindenki előtt nyitva fog állni. Viszont ezzel a tervezett lépéssel szerinte a Liszt Ferenc utcában kiegyensúlyozottabb lesz a parkolás.
A bevétel sem mellékes, ebben valóban nem tudunk most pontos számot mondani, mert sok benne a feltételezés. Ha az 1, esetleg a 3 millió Ft megvalósul, akkor mintegy 10%-al magasabb bevételt eredményez abban a zónában, és ezt már nem fogja csökkenteni ráfordítás. Hiszen nem tervezünk új parkolóőrt felvenni, nem emeljük a fizetős órák számát stb. Tehát ez a növekmény hasznos növekmény lesz.
Természetesen a többi fizetős utcában az ott lakóknak is jobb lenne, ha nem kellene fizetni – csak a város egészének nem mindegy.
A lakótelepen lévő parkolók az 1970-es években épültek, teljesen más méretekre készültek. Abból a bizonyos 3 milliárd Ft-os útfelújítási programból emlékezete szerint mintegy 500 milliót költöttünk a parkolókra. Ez nyilván nemcsak a lakótelepi parkolókat érintette, de az összeg sokat elárul arról, hogy hosszú távon valamennyi közterületi parkoló pénzbe kerül, mert amortizálódik, egy-egy felújítási költsége pedig akár egy-egy millió Ft-ra taksálható.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 9 igen, 3 nem szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
3/2025. (I. 28.) önkormányzati rendelete
a fizető parkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló
16/2015. (VI. 26.) önkormányzati rendelet módosításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 4. napirendi pont tárgyalása:
Városi főkertész alkalmazásáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla polgármester szóbeli kiegészítést tesz. Elsőként elismerően szól Markovics Emőke kertészmérnökről, aki hosszú éveken át a városüzemeltető kft. kertészeti csoportjának a vezetője volt. A dolgozók továbbra is lelkesen és szorgalmasan végzik a munkájukat, de jelenleg nincs köztük felsőfokú végzettségű szakember.
Viszont a város zöldfelületének üzemeltetése során rendre felmerülnek kérdések. Mindenki elismeri a város múltbéli kertészeti hagyományait, értékeit, hiszen Kőszegen a parkoknak, a zöldfelületeknek mindig nagy jelentősége volt. De ezek jövőbeni kezelésére, kialakítására tudatosságra és felkészültségre van szükség.
Napjainkban nagyon megszaporodtak azok a viták, amely főleg a fafajták kiválasztására vonatkoznak. Mindenki keresi az árnyékot, ugyanakkor mindenki haragszik, ha egy fa lombja az ő háza tetejére hullik rá. Ilyen ellentmondásos helyzetek naponta adódnak.
Új kihívás, hogy a klímaváltozást tűrő fajták kiválasztására is figyelemmel kell lenni.
De 50 évvel ezelőtt az allergiáról nem is beszéltünk, most ez miatt is folyamatos a panasz.
A város egyes területein (pld. a lakótelepen a Velemi úton) a zöldfelületek telepítése már több évtizede történt, úgyhogy mostanában érünk el ahhoz az időszakhoz, hogy ezek a zöldfelületek megújuljanak. Sok jelzés érkezik arról, hogy károsultak ezek a fák, nagyra nőttek.
Összességében: ő nagy szükségét érzi annak, hogy a zöldfelületek nagyon alapos feltérképezése megtörténjen, majd a zöldinfrastruktúra felmérése után fogalmazódjanak meg a rendszeres beavatkozások céljai és irányai. Fontos, hogy legyenek olyan terveink, amelyek súlyozzák a nagyobb beavatkozások időszerűségét és jelentőségét. Szükség lenne azért is főkertészre, hogy a város előtt álló projektekben is legyen egy olyan szakember, aki a város oldaláról a zöldterületekért felel, de a közösségi tudatformálásban is szerepet kapna.
Fentiek értelmében ő mindenképpen szükségesnek látja egy főkertész alkalmazását. Erre két lehetőség lenne.
Az egyik az, ha a városüzemeltető kft. szervezetébe integráljuk, hiszen a kertészeti feladatok napi elvégzéséhez is tanácsot adna. Ez esetben a kft.-hez kellene felvenni egy felsőfokú végzettségű kertészmérnököt, állandó jelleggel, de ő azt gondolja, hogy erre talán nincs szükség.
A másik megoldás az, ha megbízási szerződéssel alkalmazunk egy kertészmérnököt. Ez azért is lenne ideálisabb, mert ilyen formában magasabb kvalitású szakembert találhatunk.
Ezért az a javaslata, hogy – a főépítészhez hasonlóan – megbízási szerződéssel alkalmazzuk a városi főkertészt és kéri, hogy ebben támogassa a képviselő-testület.
Köszöni Eső Attila igazgató úr közreműködését abban, hogy megfelelő személyt is sikerült találni. Pintér Gábor okleveles táj- és kertépítész mérnök jelenleg tanítja is a hivatását a szombathelyi Hermann iskolában. Dolgozott a Prenor kertészetben és más cégeknél is vezető beosztásban. Közben kiderült, hogy itt Kőszegen a városmajor rehabilitáció, valamint a Várkör-Országzászló körüli terület felújítási projektekben is ő vett részt külső kertésztervezőként. Azt gondolja, hogy személyében megfelelő személyt találunk erre a pozícióra, mert ismeri a várost és a szakmát is.
Szeretnénk majd a Rákóczi utca burkolatfelújítását is teljes hosszában elvégezni. Bár Pintér Gábor nincs még alkalmazásban, már ennek az előkészítésébe is bekapcsolódott. Azt gondolja, hogy Pintér Gábor egy elkötelezett, jó szakember, aki sokat fog segíteni a városüzemeltető osztálynak és a városüzemeltető kft.-nek is.
Azt, hogy milyen időtávra alkalmazzuk a főkértészt, azt majd az idő eldönti. Ha a gazdasági társaságunkhoz fel tudunk majd egyszer venni egy fiatal, felsőfokú végzettségű szakembert, akkor el lehet gondolkodni, hogy ne ez a megoldás legyen. De jelenleg erre nincs lehetősége a városüzemeltető kft.-nek, mert egészen más összegekről beszélünk az ő körükben.
Pintér Gáborral havi bruttó 400 ezer Ft-ban tudja elképzelni az együttműködést, ami heti egy nap Kőszegen tartózkodást jelent majd, de természetesen akkor kérhetünk tőle segítséget, amikor szükség van rá.
Kérdések és hozzászólások:
Gelencsér Attila elmondja, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
Takácsné Varga Ágnes jelzi, hogy a pénzügyi bizottság szintén egyhangúlag támogatta a városi főkertész alkalmazását.
Fekete-Pataki Edit kérdezi: a főkertész határozott vagy határozatlan idejű megbízás alapján fogja ellátni a munkáját?
Mert polgármester úr arra utalt, hogy nem lesz ez végleges megoldás.
Básthy Béla tisztázza, hogy egyelőre határozatlan idejű megbízási szerződést kötnénk vele, de természetesen a rendes felmondás lehetőségei adottak. Lehet ezen változtatni, ha itt az ideje.
Ő szeretne a képviselő-testület jövő évi munkatervében egy beszámolót is kérni majd a főkertész munkájáról.
Terplán Zoltán kimondottan örül a főkertész alkalmazásának, mert az említett Rákóczi útnak az un. sarki kocsmától egészen a körforgalomig tartó részén lévő fák már eddig is több problémát okoztak. Ő is úgy látja, hogy oda már szakember kell. A fák gyökérzete tönkre teszi a járdákat, a túl sok levél eltömíti az ereszcsatornákat, és ha nyáron vihar jön, iszonyú állapotok vannak az utcán a fák a jellegéből adódóan.
Bányai-Németh Gábor is üdvözli az előterjesztést. Reméli, hogy főkertész úr majd a Fő tér „zöldesítését” is meg tudja oldani úgy, hogy annak a rendezvénytér jellege is megmaradhasson, továbbá a nyaranta tapasztalható extrém hőséget is enyhíteni tudjuk.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a napirendi pont tárgyalását és szavazásra bocsátja a határozati javaslatot, amit a képviselők 12 igen szavazattal jóváhagynak.
1/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testülete egyetért azzal, hogy 2025. február 1-től Kőszeg Város Önkormányzata közigazgatási területén a táj- és kertépítészi mérnöki feladatok megbízási szerződés alapján, havi bruttó 400 000 Ft szolgáltatási díj ellenében legyenek ellátva.
2. A képviselő-testület elrendeli a megbízási szerződés fedezetének 2025. évi költségvetésbe való beépítését, valamint felhatalmazza a polgármestert a megbízási szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerűen.
Az 5. napirendi pont tárgyalása:
A Szombathelyi Egyházmegye kéréséről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a ”Kőszegi római katolikus egyházi épületek felújítása” projekt keretében idén is folytatódik Kőszegen a Szent Jakab és a Jézus Szíve templom felújítása és ennek következtében a templomok közvetlen környezetében a munkavégzés.
Az önkormányzat és a Szombathelyi Egyházmegye között 2023. december 14-én létrejött megállapodásban a képviselő-testület 2024. december 31. napjáig díjmentesen biztosította a fenti területek vonatkozásában a közterület-használat lehetőségét az egyházmegye részére.
Az egyházmegye az idei évre is hasonló kérelmet nyújtott be a két templom körüli közterület díjmentes használatára, a 2025. december 31-ig terjedő időszakra.
A kérelmükben részletesen ismertették, hogy a Jurisics téren nem várt feladatok jöttek elő, és szeretnék, ha a kapott keretösszegükből minél több összeget magukra a templomokra tudnának fordítani.
A bizottsági ülésen tárgyalt előterjesztéshez képest most a képviselő-testületi ülés előtt megfogalmazódott egy új határozati javaslat, amely az ülés előtt kiosztásra került.
Ennek lényege az, hogy a Jurisics téren használt közterületet tekintve továbbra is javasolják az idei évre az egyházmegye részére a közterület-használati díj elengedését. A Fő téren használt közterület tekintetében pedig az év első felére szintén díjmentességet javasolnak azzal, hogy a második félévre a vendéglátói előkertekkel egyenértékű díjtétel legyen majd megállapítva. Ehhez majd szükségessé válik a közterület-használatról és a városkép védelméről szóló rendelet ezirányú módosítása is.
Básthy Béla a bizottsági álláspontok ismertetése előtt tájékoztatja a képviselő-testületet arról, hogy több egyezetetést is folytattak e témakörben mind az egyházmegyével, mind a kőszegi plébániahivatallal.
Köszöni a bizottsági ülésen elhangzott felvetéseket is, mert ezek figyelembe vételével is lett megfogalmazva a kiosztott határozati javaslat.
Azt gondolja, hogy ebben a témakörben elsőként reagálni kell arra, hogy az egyházmegye már jelentős összegű befizetést teljesített az első két évben. Akkor, amikor az önkormányzati rendeletünk még nem volt „felkészítve” a Kőszegen ilyen volumenű beruházások kezelésére. Mert valljuk meg, így volt. A rendeletünkben az építési anyag tárolására vonatkozó díjtételeknek az volt a fő célja, hogy – esztétikai okok miatt – minél előbb „lekergessük a közterületekről” azokat, akik felújításokat végeztek a Fő tér épületein. Nem szabályozta a rendeletünk azt, hogy mi történik, ha a város legnagyobb, saját telek nélküli, műemlék épületének a felújítása jóval több időt és több területet igényel, mint azt elgondoltuk volna.
Az első két évben 63 millió Ft-ot már beszedtünk az egyházmegyétől közterület-használati díjként. Ez az összeg nemcsak a Jézus Szíve templom előtti közterület vonatkozásában keletkezett, hanem a projektbe bekerült 6 egyházi épület tekintetében is. Ez a kőszegi egyházi épületek felújítási projektre kapott támogatás mintegy 1%-a, amelyről ő azt gondolja, hogy tényleg jelentős befizetés történt.
Az egyházmegye kérésének pedig az az alapja, hogy vajon arányos-e ekkora összeget elkérni, amikor felújítják a mi legnagyobb műemlékünket?
Másrészt kérdés, hogy meddig kell a Fő téren a jelenlegi állapotokat fenntartani. Ezt a két megközelítést próbálták összevetni a határozati javaslatban. A Jurisics téren meghagynánk egész évre a díjmentességet, a Fő téren viszont csak fél évig térítésmentesen, utána a többi közterület használóval azonos mértékben állapítanánk meg a fizetendő díj összegét. 42 millió Ft lenne az egyházmegye számára a teljes fizetendő közterület-használati díj, de ha valaki vendéglátóipari előkertként használta volna ugyanezt a területet, akkor 11,5 millió Ft-ot fizetett volna. A 3,6-os szorzó tehát semmiképpen sem méltányos.
Ezzel a döntéssel azt jeleznénk, hogy egyrészt szeretnénk a templomot is már a régi fényében látni, másrészt azt a közterületet visszakapni, ami fontos a város életében. Hiszen a templom melletti vendéglátóipari egységnek is mentességet kellett biztosítanunk a közterület-használati díj fizetése alól, mert a felújítás miatt őt is hátrány érte. Az önkormányzatnak a másik féllel szemben ezt az érdeket is képviselnie kell. Minden arra mutat tehát, hogy túl soká ne húzódjon el a felújítás.
Hozzászólások:
Gelencsér Attila tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a városfejlesztési bizottság az eredeti előterjesztést tárgyalta meg, amelyet 6 igen, 1 nem szavazattal a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlott.
Takácsné Varga Ágnes a pénzügyi bizottság véleményét ismerteti. A bizottság szintén az eredeti előterjesztést tárgyalta, és azt egyhangúlag ajánlotta elfogadásra.
Bányai-Németh Gábor elsőként megköszöni polgármester úrnak, hogy módosította a határozati javaslatot, és figyelembe vette azt, amelyet ő a városfejlesztési bizottság ülésén mondott: azaz jó lenne kompromisszumos megoldást találni.
A közterület-használati díj részleges mentessége szerinte is a járható út, mert ezzel el tudnánk kerülni az ebből fakadó társadalmi feszültségeket. Ebben a formában tudják támogatni ezt az előterjesztést és remélhetőleg ez hozzásegíti a kőszegieket ahhoz, hogy újra használatba tudják venni a „köz-tereiket”.
Végül a polgármester lezárja a napirend tárgyalását és szavazásra bocsátja a kiosztott határozati javasaltot.
A képviselő-testület 11 igen, 1 nem szavazattal az alábbi határozatot fogadja el:
2/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete – a Szombathelyi Egyházmegye kérelme alapján – figyelembe véve a 2021-2022 években a város részére megfizetett 63 millió forint összegű közterülethasználati-díjat, valamint az Egyházmegye által folytatott beruházások városképi jelentőségét és az Egyházmegyei Karitász által elindított szociális szolgáltatások hasznát, továbbra is támogatja az Egyházmegye templomainak felújítását az alábbiak szerint:
Kőszeg Város Önkormányzata a Jurisics tér Szent Jakab és Szent Imre templom felújítása céljából elfoglalt területének használatára a teljes 2025. 06.30. napjáig ingyenes közterület használati lehetőséget biztosít Kőszeg Város Önkormányzatának a közterület - használatról és a városkép védelméről szóló 1/2000. (II. 1.) számú önkormányzati rendelete 9.§ (8) bekezdése alapján, azzal, hogy amennyiben a felújítási munkálatok 2025.06.30. napját követően is folytatódnak, akkor a díjmentessége – külön tulajdonosi határozat nélkül – a felújítási munkák befejeződéséig, de legfeljebb további fél évvel, 2025.12.31. napjáig meghosszabbodik.
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Fő téren a Jézus Szíve templom előtt igénybe vett közterület használatára 6 hónap ingyenes közterület használati lehetőséget biztosít. Az év második felében fizetendő közterület-használati díj összegét a képviselő-testület a vendéglátóipari előkertek díjával azonos mértékben kívánja megállapítani, és felkéri a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatalt az ehhez szükséges rendeletmódosítás soron következő ülésen történő előterjesztésére.
A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert a Kőszeg Város Önkormányzata és a Szombathelyi Egyházmegye között 2025. évre vonatkozó, az önkormányzat ügyvédje által készített megállapodás aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerű.
A 6. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszeg, 4323 hrsz.-ú ingatlanra vonatkozó vételi szándékról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a 4320 hrsz-ú, a Kőszeg, Fehér Sáfrány utca 7. sz. alatti ingatlan tulajdonosai vételi szándékot nyújtottak be az önkormányzat tulajdonát képező Kőszeg, 4323 hrsz-ú közút (Fehér Sáfrány utca) – saját ingatlanukkal határos – mintegy 13,37 m2 nagyságú részének megvásárlására.
A 4323 hrsz.-ú közútnak ezen kis része korábban közlekedési övezetbe tartozott, de a jelenleg hatályos rendezési terv szerint kertvárosias lakóövezetbe (Lke-A1/21) tartozik, így a telekalakítást követően és a vagyonrendelet módosítása után a területrész értékesíthetővé válik.
Az ingatlanrész értékesítése során a terület értékének megfizetése mellett a telekalakítás és egyéb engedélyek beszerzésének költsége a kérelmezőket terheli.
Tekintettel arra, hogy a 4323 hrsz-ú ingatlan közút megnevezésű, így a forgalomképtelen törzsvagyont része, a telekalakítást követően az önkormányzat vagyonrendeletét módosítani kell.
Hozzászólások:
Gelencsér Attila jelzi, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Takácsné Varga Ágnes elmondja, hogy ugyanez volt a véleménye a pénzügyi bizottságnak is.
A képviselő-testület további hozzászólás nélkül, 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
3/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elrendeli a Kőszeg, 4323 hrsz-ú közút és a 4320 hrsz-ú lakóház udvar közötti, a hatályos Helyi Építési Szabályzat szerinti telekalakítását azzal, hogy a telekalakítás és egyéb engedélyek beszerzésének költsége a 4320 hrsz-ú ingatlan tulajdonosait, mint kérelmezőket terheli.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elrendeli Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás szabályairól szóló 1/2007. (II.2.) önkormányzati rendelete módosítását oly módon, hogy az 1. pont szerinti telekalakításnak megfelelően a Kőszeg, 4323 hrsz-ú közút Kőszeg, 4320 hrsz-ú ingatlannal határos mintegy 13,37 m2 nagyságú része a forgalomképtelen vagyoni körből kerüljön átvezetésre az üzleti vagyoni körbe.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az 1. és 2. pont teljesülése esetén elrendeli a Kőszeg, 4323 hrsz-ú ingatlanból leválasztott ca. 13,37 m2 nagyságú területrész 4.034,- Ft/m2 áron történő értékesítését a Kőszeg, 4320 hrsz-ú ingatlan tulajdonosai részére, egyben felhatalmazza a polgármestert az önkormányzat ügyvédje által készített adásvételi szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerű.
A 7. napirendi pont tárgyalása:
Az általános iskolai körzethatárok véleményezéséről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a Sárvári Tankerületi Központ elkészítette a 2025/26. tanévre vonatkozóan a Vas vármegyei általános iskolai körzethatárok tervezetét.
A nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján a tankerületi központnak az iskolai felvételi körzetek megállapításához be kell szereznie az érdekelt települési önkormányzatok véleményét.
E tervezet elkészítéséhez már 2024 októberében a tankerület már megkérte hivataltól a javaslatait, s ekkor jeleztük is új közterületeink iskolai felvételi körzetbe sorolásának szükségességét. Mivel a most küldött tervezet ezeket tartalmazza, megállapítható, az a teljes kőszegi lakóterületet tartalmazza.
Hozzászólás:
Fekete-Pataki Edit tájékoztatja a képviselőket, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
A képviselők 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozzák:
4/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Sárvári Tankerületi Központ által a 2025/26-os tanévre készített általános iskolai körzethatárok kialakításának tervezetét a melléklet szerint támogatja.
Felelős: Básthy Béla polgármester
Határidő: 2025. február 14.
A 8. napirendi pont tárgyalása:
A képviselő-testület 2025. évi munkatervének tervezetéről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla szóbeli kiegészítésében elsőként megköszöni a munkatervhez érkezett javaslatokat.
A be nem épített javaslatokat természetesen majd akkor tárgyalja meg a képviselő-testület, ha azok megérettek arra, hogy napirendre kerüljenek.
Az előző évekhez hasonlóan a ténylegesen megtárgyalt napirendek száma az idén is várhatóan a négyszeresére fog duzzadni.
Gelencsér Attila jelzésére dr. Zalán Gábor tisztázza, hogy a júniusi és a szeptemberi ülés időpontja el van írva a tervezetben. A képviselő-testület ülése mindig a hónap utolsó csütörtökére esik, kivéve az áprilisi ülést, amikor előtte nap, szerdán lesz a Szőlő Jövések Napja miatt. Ezt a végleges munkatervben át fogják vezetni.
További észrevétel nélkül, 12 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
5/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2025. évi munkatervét a mellékletben foglaltak szerint elfogadja.
Végrehajtásért felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: folyamatos, ill. értelemszerűen.
A 9. napirendi pont tárgyalása:
A polgármester cafetéria juttatásának megállapításáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla polgármester átadja az ülés vezetését Terplán Zoltán alpolgármesternek, egyúttal bejelenti az érintettségét is.
Terplán Zoltán azonnal szavazásra is bocsátja a polgármester bejelentését.
A képviselő-testület 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
6/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete „A polgármester cafetéria juttatásának megállapítása” c. napirendi pont vonatkozásában Básthy Béla polgármester érintettség miatt tett bejelentését tudomásul veszi és úgy határoz, hogy a polgármestert a döntéshozatalból kizárja.
Ezután dr. Zalán Gábor jegyző szóbeli kiegészítést tesz. Minden évben még a költségvetés megtárgyalása előtt kerül sor polgármester úr cafeteria keretének a meghatározására. Polgármester úrnak sajátos közszolgálati jogviszonya van, ezért e tekintetben a törvény meghatározza azokat a rendelkezéseket, amelyekben osztozik a köztisztviselőkkel. Mivel a köztisztviselőket is megilleti éves szinten a cafeteria, így a vonatkozó jogszabályok alapján ez polgármester úrra is vonatkozik. Az összeg tavaly lett meghatározva nettó 400 ezer Ft-ban, az idei évben is ennyit terveztek.
Tekintettel arra, hogy polgármester úr felett a munkáltatói jogokat a képviselő-testület gyakorolja, kéri a képviselő-testületet, hogy polgármester úr cafeteria keret összegét meghatározni szíveskedjék, illetve azt, hogy a cafeteria eljárásrendet a hivatal cafeteria szabályzatban rögzítettek szerint állapítsa meg, így nem kell külön szabályzatot alkotni.
Mivel az elhangzottakkal kapcsolatban sem kérdés, sem hozzászólás nem hangzik el, az Terplán Zoltán szavazásra bocsátja a határozati javaslatot.
A képviselő-testület 11 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
7/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Básthy Béla polgármester 2025. évi cafetéria-juttatásának éves összegét nettó 400.000 Ft összegben, a cafetéria keret felhasználására vonatkozó eljárás rendet a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal cafetéria rendszerének alkalmazását is tartalmazó szabályzatban rögzítettek szerint határozza meg.
Felelős: Dr. Zalán Gábor jegyző.
Határidő: azonnal, illetve folyamatos.
A szavazás után az alpolgármester visszaadja az ülés vezetését a polgármesternek.
A 10. napirendi pont tárgyalása:
A Chernel u. 12. alatti társasházzal kapcsolatos előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítést. tesz.
Az önkormányzat többségi tulajdonában van a Chernel u. 12. alatti társasház, ahol két önkormányzati lakás, egy műhely van, valamint a zeneiskola működik benne. Az elmúlt időszakban több probléma is felmerült az épülettel kapcsolatban. Az épület mögött van a Chernel u. 10. alatti, egy teljesen magántulajdonban lévő, 4 lakásos épület. A két háznak a vezetékrendszere közös és az ivóvízhálózat problémája miatt feltárásra került a terület. Így vált ismertté, hogy a nemcsak a vízvezeték, hanem a csapadékelvezető és a szennyvízrendszer javítására is szükség van. A javítási költségek elosztása a két ház között történne elszámolásra.
Azonban a zeneiskola épületén az utcafront felőli részen a múlt év folyamán tetőbeázási problémák is jelentkeztek.
Értesítettük az ingatlantulajdonsokat, hiszen mind a tetőszerkezet, mind a vezetékrendszerek közös tulajdont képeznek. Ismertettük velük, hogy milyen módon kerülne a rendszer javításra, továbbá azt is, hogy őket milyen összegű megfizetés terhelné.
A határozati javaslat azért került ide, mert a beszerzési szabályzat szerint mind a vízvezetékrendszer, mind a tetőjavításra 3-3 árajánlatot kell kérni, ezek meg is érkeztek. Viszont a fedezet a 2025. évi költségvetést terhelné, de nem szerették volna megvárni ezzel a február 13-i ülést, szeretnének mihamarabb szerződést kötni a munkákra.
Kéri, hogy a két határozati javaslatot elfogadva mind a vezetékrendszer, mind a tetőjavítás érdekében biztosítsa a képviselő-testület a fedezetet a 2025. évi költségvetés ingatlan felújítási keret terhére.
Básthy Béla hozzáfűzi: az elmúlt évben folytattunk már felújításokat a zeneiskola épületében, ugyanis mindkét gázkazán elromlott. Az egyiket sikerült megjavítani, a másikat cserélni kellett, ami mintegy 1,5 millió Ft-ba került.
Azt látta mindenki az utcában, hogy az első lépcsőben a vízvezeték feltárása megkezdődött, hiszen a zeneiskolába a bejutás nehezebb volt, mint máskor. Köszöni a városüzemeltető kft. ebben nyújtott segítségét. Vis maior pénzekhez ugyan nem kellett hozzányúlni, de a váratlan helyzetet kezelni kellett.
Kérdések és hozzászólások:
Bányai-Németh Gábor örömmel olvasta az előterjesztést, mert neki a zeneiskola – sokukkal együtt – a szívügye. Maga is ott tanult meg zenélni és örömmel veszi, hogy a felújítási munkák el tudnak kezdődni.
Viszont polgármester úr a választási programjában új zeneiskolát ígért a kőszegieknek. Kérdezi, hogy ez hogy áll, mert a jelenlegi épületet lehet ugyan toldozgatni-foltozgatni, de szerinte mindenki egyetért abban, hogy az az épület erre az oktatási tevékenységre nem alkalmas.
Básthy Béla tisztázza, hogy a Kőszeg 500 program tartalmazza azt, hogy a zeneiskolának új helyszínt kell találni és ebben a tankerület is egyetért. Nem biztos, hogy ez új épületet jelent, és az sem biztos, hogy ez ebben a ciklusban sikerül, hiszen a Kőszeg 500 program „nagylelkűen” 2032-ig tervez. Ha sikerül is a zeneiskolát a Chernel utcából kiköltöztetni, az épület felújítására akkor is sort kell keríteni. Akkor sem maradhat így az épület, legalább a homlokzatával és a tetővel foglalkozni kell.
Arra az érvre alapozzák ezt a szándékot, mely szerint a zeneiskola a belvárosban egy forgalomkorlátozott utcában van. A parkolási lehetőségek elég szűkösek, ráadásul fizetős zónában is van. Ennek ellenére a szülők azért bejárnak gépjárművel, de nincs senkinek szándékában folyamatosan bírságolni sem őket. Az is igaz, hogy még soha nem kaptak panaszt a szomszédos épületekből a zenélés miatt, hiszen az az IASK irodáiban nyáron nyitott ablaknál biztosan hallják a zeneoktatást. A zeneiskola áthelyezésének az oka tehát egyértelműen a parkolás nehézsége. Ugyanez vonatkozik a kőszegi kormányablakra is. Azok az ügyfelek, akik oda érkeznek, jobban járnának, ha parkolási szempontból elérhetőbb helyen lenne az ügyfélfogadás. Az önkormányzat pedig a jelenlegi helyiségeket turisztikai célra tudná hasznosítani. De ez a kérdés majd napirenden lesz. Keressük tehát az útját annak, hogy hol legyen a zeneiskola és annak is, hogy Chernel 12. állapota rendben legyen.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a napirend tárgyalását és szavazásra bocsátja a két határozati javaslatot.
A képviselő-testület elsőként 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
8/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg, Chernel u. 12. társasház tetőjavítására bruttó 2.706.370,-Ft összeget biztosít a 2025. évi költségvetés önkormányzati ingatlanok felújítási keret terhére.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert a kivitelezővel megkötendő vállalkozási szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Ezután szintén 12 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
9/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg, Chernel u. 12. társasház szennyvíz- és csapadékvíz elvezetőjének cseréjére, kiépítésére bruttó 2.476.500,-Ft összeget biztosít a 2025. évi költségvetés önkormányzati ingatlanok felújítási keret terhére.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert a kivitelezővel megkötendő vállalkozási szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Képviselői közérdekű kérdések, felvetések:
Galambos Bence felveti: a választási kampányban lehetett hallani és mostanában is felmerült, hogy Kőszegen uszoda lesz. Lehet erről többet tudni?
Básthy Béla tájékoztatja a jelenlévőket arról, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkárságaival zajlott egy előkészítő munka, melynek fő célja az volt, hogy a legideálisabb helyét meghatározzuk ennek a jelentős beruházásnak. Vizsgáltuk, azt is, ha nem a korábbi intézményi kertben kerülne elhelyezésre, hanem olyan helyen, ahol – a város fejlesztési szempontjából csatlakozó területeket is feltárva – jó kiindulást adhatna elsősorban a turisztikai célú területfejlesztéshez.
Ezzel kapcsolatban még a minisztériummal további egyeztetések lesznek, de azt gondolja, hogy esetleg a márciusi ülésen ez a téma szóba kerülhet.
Bányai-Németh Gábor szerint polgármester úr a decemberi közmeghallgatáson említette, hogy a Balog és a Bersek iskola felújítására a tankerület is benyújtott pályázatot. Tudunk erről valamit?
Másik felvetése a kőszegi postára vonatkozik. Nem tudja, hogy van-e ebben a képviselő-testületnek hatásköre, de a posta épülete – mint közfeladatot ellátó szervezeté – nem akadálymentesített.
Básthy Béla válaszában elmondja: a tankerület pályázatáról annyit tudunk, hogy az szakmailag pozitív támogatást kapott, de a konkrét pénzügyi támogatásról még nincs hivatalos információnk. (A nem hivatalos viszont biztató.)
A posta kérdéskörét nagyon körbejártuk, amikor a lakótelepi posta bezárásra került. Akkor azt a válasz kaptuk, hogy a megmaradó posta akadálymentesítésével az ingatlan adottságai miatt egyelőre nem tudnak mit kezdeni. Annak idején elképzelhetőnek tartottuk volna, hogy esetleg a Coop áruház felújításával párhuzamosan, vagy a szemben lévő dohánybolt mellett is ki lehetett volna alakítani egy kis postát. Ezek ügyében több tárgyalás is volt, de végül is nem sikerült. Ő azért még reménykedik abban, hogy egyszer majd eljutunk oda, hogy ki lehet újra nyitni a lakótelepi postát, amit azért zártak be, mert veszteséges volt. Vagy az önkormányzatnak kellene odatelepíteni egy olyan tevékenységet, ami a postát is viszi, vagy olyan vállalkozást találni, amelyik ezzel foglalkozna. De a téma nincs elfelejtve.
Mivel a további felvetés nem hangzik el, a polgármester 10.30 órakor bezárja a mai képviselő-testületi ülés nyilvános részét, majd a képviselők zárt ülés keretében folytatják a munkát.
Kelt, mint az első oldalon.
Dr. Zalán Gábor Básthy Béla
jegyző polgármester
(A jegyzőkönyvet és mellékleteit lsd. a letölthető formátumban.)
J E G Y Z Ő K Ö N Y V
Készült Kőszegen, Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által 2025. január 28-án, 9 órai kezdettel, a Városháza tanácskozó termében megtartott nyilvános ülésről.
Jelen vannak:
Básthy Béla polgármester, Terplán Zoltán alpolgármester,
Bányai-Németh Gábor, Csiki István, Fekete-Pataki Edit, Galambos Bence, Gelencsér Attila, Giczy József, Klobetzné Debrei Hajnalka, Kövesdi Andrea, Németh Balázs és Takácsné Varga Ágnes képviselő (12 fő).
Tanácskozási joggal vannak jelen:
Dr. Zalán Gábor jegyző, dr. Nagy Edina aljegyző, Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető, dr. Dömötör Ramóna igazgatási osztályvezető, Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető, Fekete Balázs fejlesztési irodavezető, Révész József a Városi Múzeum, Könyvár és Levéltár igazgatója, Raposa Helga a Kőszegi Család- és Gyermekvédelmi Központ vezetője, Kövesdi Gáborné a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde főigazgatója valamint Eső Attila a Kőszegi Városüzemeltető Kft. igazgatója.
Básthy Béla polgármester köszönti a képviselő-testület ülésén megjelent képviselőket, megállapítja, hogy a mindenki jelen van, így az ülés határozatképes.
Köszöni, hogy mindenki alkalmazkodni tudott az ülés időpont változásához. Próbáljuk az ilyen helyzeteket időben jelezni mindenki számára. A legközelebbi képviselő-testületi ülés rövid idő múlva, február 13-án lesz, így kicsit összesűrűsödtek a tennivalók.
Köszönti dr. Zalán Gábor jegyzőt, dr. Nagy Edina aljegyzőt, az osztályvezetőket, az intézményvezetőket és mindenkit, aki nyomon követi a képviselő-testület mai ülését.
A kiküldött napirendhez képest egy rendkívüli előterjesztést felvételét kéri a napirendre. Ez a Chernel u. 12. alatti társasházzal, azaz a zeneiskola épületével kapcsolatos döntések meghozatala.
Az önkormányzat által már az elmúlt időszakban történt egy-két kisebb felújítás, de szükség van olyan munkálatokra is, amelyhez a képviselő-testületnek kell fedezetet biztosítani. Bizonyára mindenki szívesen veszi ezt a kezdeményezést. Az erről szóló határozati javaslat ki lett osztva, az előterjesztést szóban fogja ismerteti Németh Ildikó osztályvezető.
Ezután a polgármester a napirenddel kapcsolatban várja az észrevételeket.
Bányai-Németh Gábor képviselő jelzi, hogy az SZMSZ szerint az írásos előterjesztéseket a képviselő-testületi ülés előtt legkésőbb 4 nappal kell a képviselők részére kiküldeni. Ehhez képest a lejárt határidejű határozatokra a jelentéseket és az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámolót tegnap 15 óra után kapta meg.
Úgy gondolja, hogy a képviselő-testület felveheti a napirendre ezt a napirendi pontot, de akkor az SZMSZ-nek nem felel meg.
Dr. Zalán Gábor tisztázza, hogy a tegnap kiküldött dokumentum nem előterjesztés, csupán jelentés, illetve beszámoló, amit eddig is mindig az ülés előtt szoktunk kiküldeni annak érdekében, hogy a tartalma naprakész legyen. Az is a neve: jelentések a lejárt határidejű határozatokra, beszámoló az átruházott jogkörben hozott döntésekről.
Básthy Béla szerint ez bizonyos értelemben különleges napirendnek számít, mert nem új döntés, hanem azok korábbi végrehajtásáról szóló tájékoztatás. Ez nem egy számozott napirendi pont. Részéről nincs annak akadálya, hogy korábban legyen kiküldve, de akkor bizonyos információk a következő ülésre kerülnek át.
Itt nem arról van szó, hogy a képviselők mai napon meghozandó döntéséhez nem biztosítunk kellő felkészülést, mert korábbi döntésekről számolunk be.
Bányai-Németh Gábor úgy gondolja, hogy ettől függetlenül még nem felelünk meg a saját SZMSZ-ünknek, mert az ülés napirendjét tartalmazó e-mail szerint a napirend 11. pontja ez.
Dr. Zalán Gábor tisztázza: az csak egy technikai szám, amit a honlap generál, amikor az anyagok felkerülnek a honlapra. Magán a meghívón sincs rajta, nem része a napirendnek.
Básthy Béla kéri a hivataltól, hogy legközebb az ülés anyagával együtt menjen ki lejárt határidejű határozatokról szóló jelentés és az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámoló.
Mivel a napirenddel kapcsolatban további észrevétel nem hangzik el, a polgármester szavazásra bocsátja az általa javasolt kiegészítéssel együtt a napirendet, amit a képviselők 12 igen szavazattal elfogadnak.
N A P I R E N D:
1. A Helyi Építészeti Tervtanácsról szóló új önkormányzati rendelet megalkotása.
Előadó a polgármester nevében: Bertók Sándor főépítész.
2. A Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői 2025. évi illetményalapjának és illetménykiegészítésének megállapításáról szóló új önkormányzati rendelet megalkotása.
Előterjesztő: Dr. Zalán Gábor jegyző.
3. A fizető parkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló 16/2015. (VI. 26.) önkormányzati rendelet módosítása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
4. Városi főkertész alkalmazása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
5. A Szombathelyi Egyházmegye kérésére vonatkozó döntés.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
6. A Kőszeg, 4323 hrsz.-ú ingatlanra vonatkozó vételi szándék.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
7. Általános iskolai körzethatárok véleményezése.
Előadó a polgármester nevében: Dr. Dömötör Ramóna igazgatási osztályvezető.
8. A képviselő-testület 2025. évi munka-tervének jóváhagyása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
9. A polgármester cafetéria juttatásának megállapítása.
Előterjesztő: Dr. Zalán Gábor jegyző.
10. A Chernel u. 12. alatti társasházzal kapcsolatos döntések meghozatala
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
Zárt ülés keretében:
1. A Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális és Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának javadalmazása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
Az 1. napirendi pont tárgyalása:
A Helyi Építészeti Tervtanácsról szóló új önkormányzati rendelet megalkotásáról szóló rendelettervezet csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla elsőként Bertók Sándor főépítész úr távollétéről ad tájékoztatást. Főépítész úr zalaegerszegi lakosként a Zala Vármegyei Építész Kamara elnöke is, az Építési és Közlekedési Minisztérium pedig az új építési jogszabályokról régiónként tart tájékoztatást és fórumot – a mai napon éppen Szekszárdon. Ott ma gyakorlatilag egész Dél-Dunántúl építészei vannak jelen. Főépítész úr nem szerette volna ezt lemondani, hiszen ezen a fórumon – többek között – a helyi tervtanácsokról is szó lesz. Ezért főépítész úr helyett aljegyző asszony tesz szóbeli kiegészítést.
Dr. Nagy Edina elsőként arra utal, hogy főépítész úr a településképi véleményezés oldaláról közelíti meg előterjesztését. Ennek lényege az, hogy az elmúlt időszakban a településkép véleményezési eljárások során a településképi véleményt a polgármester az önkormányzati főépítész szakmai véleménye alapján adta ki.
Megjelent a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény, amely alapvetően alakította át az építészeti szabályozást és módosította az önkormányzati településkép-érvényesítési eszközökre vonatkozó előírásokat is. A törvény jelentős része 2024. október 1-től lépett hatályba.
Ennek értelmében a járásszékhely városokban kötelező az építészeti tervtanács létrehozása és működtetése – erről szól az új önkormányzati rendeletünk is. Egy nagyon rövid rendeletről van szó, mert a törvény és a vonatkozó kormányrendelet szigorúan részletezi a működését, eljárási szabályait, az összetételére, a tagok végzettségére vonatkozó előírásokat.
A törvény leírja, hogy mely esetekben kell a helyi építészeti tervtanács véleményét kikérni, továbbá a településképi rendeletünk [Kőszeg Város településkép védelméről szóló 27/2017. (XII. 22.) önkormányzati rendelet] is meghatároz további esetköröket.
Ezt az önkormányzati rendeletet a jövőben szeretnénk felülvizsgálni, mert meg kell különböztetni, mikor csak a főépítész véleménye alapján adja ki a polgármester a településképi véleményt, illetve azokat az esetköröket, amikor a tervtanács segítségével lesz ez kiadva. Pontosan azért, mert a tervtanács ülésezése nehézkesebb, ugyanis 15 napos határidők vannak.
A tervtanács működését egy ügyrend fogja részletezni, ami szintén kötelező, és amit majd maga a tervtanács fog elfogadni.
A tervtanács tagjait polgármester úrnak kell felkérni, a rendelettervezet szerint 8 főből fog állni. Ez nem jelenti azt, hogy az üléseken mindenkinek jelen kell lennie, várhatóan 3-5 tagban kerül majd meghatározásra a határozatképesség, mert a tárgyalandó dokumentáció tartalmától függően a tervtanács ülésére a tervtanács elnöke az ügyrendben szabályozottak szerint eltérő számú tagot hívhat meg.
Az az elképzelés, hogy alapesetben 3 fővel fog majd ülésezni az tervtanács. Nyilván arra is tekintettel kell lenni, hogy a felkért szakemberek részt tudjanak venni ezeken az üléseken.
Általánosságban kéthetente fog ülésezni a tervtanács, attól függően, hogy hány kérelem érkezik be. Könnyítés, hogy akár telekommunikációs eszközökkel is működtethető a tervtanács, tehát nem szükséges a tagok személyes jelenléte.
A finanszírozást az önkormányzat költségvetése fogja tartalmazni. Az az elképzelés, hogy a tervtanácsban résztvevő szakembereknek 30 ezer Ft jár majd, attól függően, hogy ki, hány ülésen vett részt. Ezeket főépítész úr teljesítésigazolása alapján lehet majd kifizetni.
Kérdések és hozzászólások:
Takácsné Varga Ágnes tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek 5 igen szavazattal elfogadásra ajánlotta.
Gelencsér Attila elmondja, hogy a városfejlesztési bizottság egyhangúlag ajánlotta elfogadásra az új rendeletet.
Fekete-Pataki Edit kérdezi: a 30 ezer Ft járulékokkal vagy anélkül értendő?
Mivel a tervtanács működési költségét az önkormányzatnak kell biztosítania, ez mekkora kiadást jelent majd?
Dr. Nagy Edina válaszában elmondja, hogy a 30 ezer Ft áfamentes, mert cégekkel fogják megkötni a megbízási szerződéseket.
Az ezzel kapcsolatos személyi kiadásokat 1,5 millió Ft-ban tervezik be az idei költségvetésbe. Több kiadást nem jelent, mert a városüzemeltetési osztály kollégái fogják segíteni főépítész úr munkáját, (pld. a jegyzőkönyvvezetésben) – ahogy eddig is.
Básthy Béla információi szerint a tervtanács leendő 8 tagja nagyon pozitívan fogadta főépítész úr előzetes felkérését. Tudomása szerint nem is kérdezték, hogy mennyi lenne a díjazás érte, mert nagyon szívesen vennének részt a tervtanács munkájában.
A város szempontjából ő nagyon hasznosnak tartja, hogy azok az építészek, akik jórészt Kőszegen is szoktak tervezni, a tervtanácsban olyan munkában fognak részt venni, amelyek nem a saját, hanem mások projektjéről szól.
Segíteni fog ez abban, hogy azok a normák és standardok hangsúlyt kapjanak, amelyekért főépítész úr folyamatosan harcol, akár az arculati kézikönyv, akár a HÉSZ előírásai érdekében.
Tudjuk, hogy az arculati kézikönyvben egy építészeti ízlésvilág fogalmazódik meg, hiszen Kőszeg műemléki hagyományainak még magasabb szintű védelme a cél, a rendezési terv célja pedig az építés helyi rendjének biztosítása.
Sokat fog segíteni a tervtanács abban, hogy kicsit jobban azonosuljanak az építészek azzal, amivel folyamatosan küzdeni szoktunk. Remélhetőleg nem a tervek miatti érdekütközés, hanem a „miben értünk egyet” alapon közelítik meg a dokumentációkat. Ő sokat vár tehát a tervtanácstól. Remélhetőleg lesz ennek egy olyan hozadéka is, mely szerint jobb együttműködés alakulhat ki az építész társadalom és az önkormányzat között.
Még egy olyan téma van, ami fontos, és ami bizonyára a mai szekszárdi találkozón is felmerül. Még nem dőlt el véglegesen, hogy a főépítész elé kerülő ügyek közül melyiknek kell óhatatlanul a tervtanács elé kerülnie, és melyikben dönthet a főépítész saját hatáskörben. Nyilván az az érdekünk, hogy az menjen a tervtanács elé, amely kifejezetten indokolt – hiszen ahogyan hallhattuk – annak költsége is van. Ebben is egy egészséges mértéket kell találni.
Dr. Nagy Edina az utóbbihoz hozzáfűzi: meg a településképi rendeletében az önkormányzat is meghatározhat ilyent, de annak módosítása csak egy komplett eljárás után történhet meg.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 12 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
1/2025. (I. 28.) önkormányzati rendelete
Kőszeg Város Helyi Építészeti Tervtanácsáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 2. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői 2025. évi illetményalapjának és illetménykiegészítésének megállapításáról szóló új önkormányzati rendelettervezet csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Zalán Gábor jegyző szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy évente megalkotandó rendeletről van szó, amely adott évre szól. Ebben a képviselő-testület saját költségvetése terhére eltérhet a központi költségvetési törvényben szereplő, 38.650.-os köztisztviselői illetményalaptól.
2025. évre vonatkozóan a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői számára – polgármester úrral egyeztetve – 62.700.- Ft-ban kérné az illetményalap megállapítását, ami a kollégáknak 10%-os emelést jelent.
Kéri továbbá az elmúlt évekhez hasonlóan mind a középfokú, mind a felsőfokú végzettségű köztisztviselők számára egységesen 20% illetménykiegészítés megállapítását.
Hozzászólások:
Takácsné Varga Ágnes tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogdásra ajánlotta.
Básthy Béla az előterjesztéshez hozzáfűzi: rendszeresen felmerülő kérdés a köztisztviselők bérének állami finanszírozása. Azt tudjuk, hogy van egy képlet alapján kiszámított, elismert létszám, ami nyilván a kötelező feladatokra van kalibrálva.
Viszont egy, valamit magára adó városnak vannak önként vállalt feladatai is: elég csak a kultúrára, a közgyűjteményekre gondolni, de nagyrendezvényeket sem kötelező tartani. Ezek nélkül nagyon beszűkülne a város.
Arról is lehetne vitát folytatni, hogy az állam által elismert és finanszírozott 33,5 fő mire elég és mire nem. Az elismert létszámhoz képest a hivatalban jóval többen dolgoznak, hiszen 49 fő a jelenlegi létszám. Az állam nyilván azzal számol, hogy az önkormányzatok a saját adóbevételeikből hozzátesznek az illetményalaphoz.
Arra, hogy erre az emelésre szükség van, azt az is jelzi, hogy az állam a megállapított létszámra adott összeget 5,5 millió Ft/fő-ról 6 millió Ft/fő támogatásra emelte. Ez kell is ahhoz, hogy a munkaerőt meg tudjuk tartani, meg a dolgozók ne azon gondolkodjanak, hogy máshol kellene a boldogulásukat megtalálni. Ehhez erre a 10%-os emelésre mindenképpen szükség van.
Azt is hozzá kell tenni, hogy a város saját gazdasága nem növekszik olyan ütemben, ahogy a másik oldalon akár a munkabérek, akár a dologi kiadások növekednek. A költségvetés megalkotása nem lesz tehát könnyű feladat. Azért a munka dandárját a hivatal már elvégezte, a jövő heti bizottsági ülésekre már kiküldésre kerül.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a napirend tárgyalását és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
2/2025. (I. 28.) önkormányzati rendelete
a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselői 2025. évi illetményalapjának
és illetménykiegészítésének megállapításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 3. napirendi pont tárgyalása:
A fizető parkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló 16/2015. (VI. 26.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla szóbeli kiegészítést tesz.
A képviselő-testület támogatását kéri ahhoz, hogy a Liszt Ferenc utca páratlan oldalának 11-15. házszám közötti és 23-29. házszám közötti szakasza, valamint a Petőfi tér 7-13., 8-12. házszámok és az üzemanyagtöltő állomás által körülhatárolt közterület fizetős parkolási zónába kerüljön.
A Liszt Ferenc utca nagy része már amúgy is fizetős, a Táncsics Mihály utca szintén. Állítása és véleménye az, hogy gyakorlatilag így ugyanabban a rádiuszban lenne a fizetős parkolási határ meghúzva, mint ami a Rákóczi utca tekintetében a Rossmann üzletig nyúlik ki.
Emlékeztet arra, hogy a valamikori játszótér helyén azért lettek parkolók kialakítva, mert máskülönben a közelben épült társasháznak nem lett volna biztosítva a szükséges számú parkolóhelye és akkor a város a társasház építőivel ebben együttműködött.
Ő azt gondolja, hogy ez egy vállalható és szükséges előterjesztés. Jelenleg ugyanis reggelente versengés van, hogy ki foglalja le ezeket a parkolókat, mert itt még nem kell fizetni, a város irányába pedig, kicsit tovább már igen. Szerinte ezzel a változtatással „készre jelenthető” a jelenlegi parkolási rendszer.
Hozzászólások:
Gelencsér Attila tájékoztatja a képviselő-testületet arról, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek 6 igen, 1 nem szavazattal elfogadásra ajánlotta.
Takácsné Varga Ágnes elmondja, hogy a pénzügyi bizottság is megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek 4 igen, 1 nem szavazattal elfogadásra ajánlotta.
Galambos Bence néhány más szempontra is szeretné a képviselő-testület figyelmét felhívni.
Először is arra, hogy a képviselő-testület egyszer már megtárgyalta és elutasította a Liszt Ferenc utca további részének és a Petőfi tér bevonását a fizetős parkolás hatálya alá.
Alapvetően az jó koncepció szerinte is és támogatandó, hogy egy olyan történelmi város, mint Kőszeg, megpróbálja kiszorítani az autók többségét a belvárosból, de ezeknek a parkolóknak a fizetőssé tétele nem ezt a célt szolgálja. A város egyre külsőbb területein lévő fizető parkolás azt az érzést kelti az emberben, hogy ha itt is, ott is fizetni kell, akkor nyugodtan mehetek beljebb is, nem lesz nagy különbség.
Másrészt pontos adatot nem kaptak a képviselők arról, hogy ez mekkora plusz bevételt jelentene, pedig ez fontos szempont lenne a döntés meghozatalához. Ő próbált erre vonatkozóan kalkulálni a bérlet árakból és számításai szerint 1-3 millió Ft bevételt eredményezne.
Ha mindenképpen szükség lenne erre a pénzre a költségvetésben, akkor azt ne a lakossággal fizettessük meg. Mert ezért az 1-3 millió Ft-ért megérné-e ez a társadalmi feszültségkeltés?
Gondolva arra is, hogy a Petőfi téri parkolók ahhoz a bizonyos társasházhoz épültek, jogosan mondhatnák azt az ott lakók, hogy pld. akik a lakótelepen laknak, azok miért nem fizetnek? Mert az ő helyzetük ugyanaz: azok is azért lettek létrehozva, mert nincs lehetőségük a saját tulajdonukon parkolni – hiszen társasházakról beszélünk.
Végül még arról sem esett szó, hogy ezeknek az új fizetős helyeknek a bevonása a rendszerbe, milyen terheket róna a környező utcákra. Mert aki nem a parkolójegyet vagy a bérletet választja, az meg fog állni a Petőfi tér másik szakaszán, a Sáncárok utcában vagy akár a Kórház utcában.
Básthy Béla elsőként azt emeli ki, hogy a képviselő-testület a legutóbbi ülésén nem elutasította ezt a javaslatot, csupán – mivel nem volt teljes létszámban a képviselő-testület – a rendeletmódosításhoz nem volt elegendő igen szavazat, azaz nem volt meg a minősített többség. Ez lényeges különbség. Az akkor jelenlévő képviselők többsége egyértelműen a parkolása zóna bővítése mellett szavazott.
Abban is félreértés van, hogy a Petőfi téri parkolók nem a társasházak részére épültek. Mert a társasház építői „elfelejtettek” eleget tenni annak a kötelezettségüknek, hogy saját területen létrehozzák a jogszabályokban előírt számú parkolót. Ezért a város hozzájárulását kérték abban, hogy az önkormányzat által kijelölt területen közcélú parkolókat hozhassanak létre. Ez hosszú procedúra után meg is történt. (Akkor nem volt lehetőség a parkolók pénzbeli megváltására sem, ma tudomása szerint újra lehet.)
De ez semmilyen speciális igényt nem alapozott meg a számukra, mert ez jogilag nem a társasházakhoz köthető parkoló, ezek közterületen vannak. Nyilván akkor a beruházók a magasabb beépítés érdekét tartották szem előtt. Azóta az önkormányzat próbálja elkerülni az ilyen helyzeteket, mert az a jó, ha mindenki saját területen oldja meg a parkolást. Ez a két érvelés tehát nem helytálló.
Az, hogy valaki a fizetős zónán kívül fog parkolni, de szabályosan, az nem lesz senki számára megtiltva. Nyilván továbbra is meg fognak állni, pld. a volt strand közelében, otthagyják az autót és besétálnak a városba. Ez továbbra is mindenki előtt nyitva fog állni. Viszont ezzel a tervezett lépéssel szerinte a Liszt Ferenc utcában kiegyensúlyozottabb lesz a parkolás.
A bevétel sem mellékes, ebben valóban nem tudunk most pontos számot mondani, mert sok benne a feltételezés. Ha az 1, esetleg a 3 millió Ft megvalósul, akkor mintegy 10%-al magasabb bevételt eredményez abban a zónában, és ezt már nem fogja csökkenteni ráfordítás. Hiszen nem tervezünk új parkolóőrt felvenni, nem emeljük a fizetős órák számát stb. Tehát ez a növekmény hasznos növekmény lesz.
Természetesen a többi fizetős utcában az ott lakóknak is jobb lenne, ha nem kellene fizetni – csak a város egészének nem mindegy.
A lakótelepen lévő parkolók az 1970-es években épültek, teljesen más méretekre készültek. Abból a bizonyos 3 milliárd Ft-os útfelújítási programból emlékezete szerint mintegy 500 milliót költöttünk a parkolókra. Ez nyilván nemcsak a lakótelepi parkolókat érintette, de az összeg sokat elárul arról, hogy hosszú távon valamennyi közterületi parkoló pénzbe kerül, mert amortizálódik, egy-egy felújítási költsége pedig akár egy-egy millió Ft-ra taksálható.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 9 igen, 3 nem szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
3/2025. (I. 28.) önkormányzati rendelete
a fizető parkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló
16/2015. (VI. 26.) önkormányzati rendelet módosításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 4. napirendi pont tárgyalása:
Városi főkertész alkalmazásáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla polgármester szóbeli kiegészítést tesz. Elsőként elismerően szól Markovics Emőke kertészmérnökről, aki hosszú éveken át a városüzemeltető kft. kertészeti csoportjának a vezetője volt. A dolgozók továbbra is lelkesen és szorgalmasan végzik a munkájukat, de jelenleg nincs köztük felsőfokú végzettségű szakember.
Viszont a város zöldfelületének üzemeltetése során rendre felmerülnek kérdések. Mindenki elismeri a város múltbéli kertészeti hagyományait, értékeit, hiszen Kőszegen a parkoknak, a zöldfelületeknek mindig nagy jelentősége volt. De ezek jövőbeni kezelésére, kialakítására tudatosságra és felkészültségre van szükség.
Napjainkban nagyon megszaporodtak azok a viták, amely főleg a fafajták kiválasztására vonatkoznak. Mindenki keresi az árnyékot, ugyanakkor mindenki haragszik, ha egy fa lombja az ő háza tetejére hullik rá. Ilyen ellentmondásos helyzetek naponta adódnak.
Új kihívás, hogy a klímaváltozást tűrő fajták kiválasztására is figyelemmel kell lenni.
De 50 évvel ezelőtt az allergiáról nem is beszéltünk, most ez miatt is folyamatos a panasz.
A város egyes területein (pld. a lakótelepen a Velemi úton) a zöldfelületek telepítése már több évtizede történt, úgyhogy mostanában érünk el ahhoz az időszakhoz, hogy ezek a zöldfelületek megújuljanak. Sok jelzés érkezik arról, hogy károsultak ezek a fák, nagyra nőttek.
Összességében: ő nagy szükségét érzi annak, hogy a zöldfelületek nagyon alapos feltérképezése megtörténjen, majd a zöldinfrastruktúra felmérése után fogalmazódjanak meg a rendszeres beavatkozások céljai és irányai. Fontos, hogy legyenek olyan terveink, amelyek súlyozzák a nagyobb beavatkozások időszerűségét és jelentőségét. Szükség lenne azért is főkertészre, hogy a város előtt álló projektekben is legyen egy olyan szakember, aki a város oldaláról a zöldterületekért felel, de a közösségi tudatformálásban is szerepet kapna.
Fentiek értelmében ő mindenképpen szükségesnek látja egy főkertész alkalmazását. Erre két lehetőség lenne.
Az egyik az, ha a városüzemeltető kft. szervezetébe integráljuk, hiszen a kertészeti feladatok napi elvégzéséhez is tanácsot adna. Ez esetben a kft.-hez kellene felvenni egy felsőfokú végzettségű kertészmérnököt, állandó jelleggel, de ő azt gondolja, hogy erre talán nincs szükség.
A másik megoldás az, ha megbízási szerződéssel alkalmazunk egy kertészmérnököt. Ez azért is lenne ideálisabb, mert ilyen formában magasabb kvalitású szakembert találhatunk.
Ezért az a javaslata, hogy – a főépítészhez hasonlóan – megbízási szerződéssel alkalmazzuk a városi főkertészt és kéri, hogy ebben támogassa a képviselő-testület.
Köszöni Eső Attila igazgató úr közreműködését abban, hogy megfelelő személyt is sikerült találni. Pintér Gábor okleveles táj- és kertépítész mérnök jelenleg tanítja is a hivatását a szombathelyi Hermann iskolában. Dolgozott a Prenor kertészetben és más cégeknél is vezető beosztásban. Közben kiderült, hogy itt Kőszegen a városmajor rehabilitáció, valamint a Várkör-Országzászló körüli terület felújítási projektekben is ő vett részt külső kertésztervezőként. Azt gondolja, hogy személyében megfelelő személyt találunk erre a pozícióra, mert ismeri a várost és a szakmát is.
Szeretnénk majd a Rákóczi utca burkolatfelújítását is teljes hosszában elvégezni. Bár Pintér Gábor nincs még alkalmazásban, már ennek az előkészítésébe is bekapcsolódott. Azt gondolja, hogy Pintér Gábor egy elkötelezett, jó szakember, aki sokat fog segíteni a városüzemeltető osztálynak és a városüzemeltető kft.-nek is.
Azt, hogy milyen időtávra alkalmazzuk a főkértészt, azt majd az idő eldönti. Ha a gazdasági társaságunkhoz fel tudunk majd egyszer venni egy fiatal, felsőfokú végzettségű szakembert, akkor el lehet gondolkodni, hogy ne ez a megoldás legyen. De jelenleg erre nincs lehetősége a városüzemeltető kft.-nek, mert egészen más összegekről beszélünk az ő körükben.
Pintér Gáborral havi bruttó 400 ezer Ft-ban tudja elképzelni az együttműködést, ami heti egy nap Kőszegen tartózkodást jelent majd, de természetesen akkor kérhetünk tőle segítséget, amikor szükség van rá.
Kérdések és hozzászólások:
Gelencsér Attila elmondja, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
Takácsné Varga Ágnes jelzi, hogy a pénzügyi bizottság szintén egyhangúlag támogatta a városi főkertész alkalmazását.
Fekete-Pataki Edit kérdezi: a főkertész határozott vagy határozatlan idejű megbízás alapján fogja ellátni a munkáját?
Mert polgármester úr arra utalt, hogy nem lesz ez végleges megoldás.
Básthy Béla tisztázza, hogy egyelőre határozatlan idejű megbízási szerződést kötnénk vele, de természetesen a rendes felmondás lehetőségei adottak. Lehet ezen változtatni, ha itt az ideje.
Ő szeretne a képviselő-testület jövő évi munkatervében egy beszámolót is kérni majd a főkertész munkájáról.
Terplán Zoltán kimondottan örül a főkertész alkalmazásának, mert az említett Rákóczi útnak az un. sarki kocsmától egészen a körforgalomig tartó részén lévő fák már eddig is több problémát okoztak. Ő is úgy látja, hogy oda már szakember kell. A fák gyökérzete tönkre teszi a járdákat, a túl sok levél eltömíti az ereszcsatornákat, és ha nyáron vihar jön, iszonyú állapotok vannak az utcán a fák a jellegéből adódóan.
Bányai-Németh Gábor is üdvözli az előterjesztést. Reméli, hogy főkertész úr majd a Fő tér „zöldesítését” is meg tudja oldani úgy, hogy annak a rendezvénytér jellege is megmaradhasson, továbbá a nyaranta tapasztalható extrém hőséget is enyhíteni tudjuk.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a napirendi pont tárgyalását és szavazásra bocsátja a határozati javaslatot, amit a képviselők 12 igen szavazattal jóváhagynak.
1/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testülete egyetért azzal, hogy 2025. február 1-től Kőszeg Város Önkormányzata közigazgatási területén a táj- és kertépítészi mérnöki feladatok megbízási szerződés alapján, havi bruttó 400 000 Ft szolgáltatási díj ellenében legyenek ellátva.
2. A képviselő-testület elrendeli a megbízási szerződés fedezetének 2025. évi költségvetésbe való beépítését, valamint felhatalmazza a polgármestert a megbízási szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerűen.
Az 5. napirendi pont tárgyalása:
A Szombathelyi Egyházmegye kéréséről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a ”Kőszegi római katolikus egyházi épületek felújítása” projekt keretében idén is folytatódik Kőszegen a Szent Jakab és a Jézus Szíve templom felújítása és ennek következtében a templomok közvetlen környezetében a munkavégzés.
Az önkormányzat és a Szombathelyi Egyházmegye között 2023. december 14-én létrejött megállapodásban a képviselő-testület 2024. december 31. napjáig díjmentesen biztosította a fenti területek vonatkozásában a közterület-használat lehetőségét az egyházmegye részére.
Az egyházmegye az idei évre is hasonló kérelmet nyújtott be a két templom körüli közterület díjmentes használatára, a 2025. december 31-ig terjedő időszakra.
A kérelmükben részletesen ismertették, hogy a Jurisics téren nem várt feladatok jöttek elő, és szeretnék, ha a kapott keretösszegükből minél több összeget magukra a templomokra tudnának fordítani.
A bizottsági ülésen tárgyalt előterjesztéshez képest most a képviselő-testületi ülés előtt megfogalmazódott egy új határozati javaslat, amely az ülés előtt kiosztásra került.
Ennek lényege az, hogy a Jurisics téren használt közterületet tekintve továbbra is javasolják az idei évre az egyházmegye részére a közterület-használati díj elengedését. A Fő téren használt közterület tekintetében pedig az év első felére szintén díjmentességet javasolnak azzal, hogy a második félévre a vendéglátói előkertekkel egyenértékű díjtétel legyen majd megállapítva. Ehhez majd szükségessé válik a közterület-használatról és a városkép védelméről szóló rendelet ezirányú módosítása is.
Básthy Béla a bizottsági álláspontok ismertetése előtt tájékoztatja a képviselő-testületet arról, hogy több egyezetetést is folytattak e témakörben mind az egyházmegyével, mind a kőszegi plébániahivatallal.
Köszöni a bizottsági ülésen elhangzott felvetéseket is, mert ezek figyelembe vételével is lett megfogalmazva a kiosztott határozati javaslat.
Azt gondolja, hogy ebben a témakörben elsőként reagálni kell arra, hogy az egyházmegye már jelentős összegű befizetést teljesített az első két évben. Akkor, amikor az önkormányzati rendeletünk még nem volt „felkészítve” a Kőszegen ilyen volumenű beruházások kezelésére. Mert valljuk meg, így volt. A rendeletünkben az építési anyag tárolására vonatkozó díjtételeknek az volt a fő célja, hogy – esztétikai okok miatt – minél előbb „lekergessük a közterületekről” azokat, akik felújításokat végeztek a Fő tér épületein. Nem szabályozta a rendeletünk azt, hogy mi történik, ha a város legnagyobb, saját telek nélküli, műemlék épületének a felújítása jóval több időt és több területet igényel, mint azt elgondoltuk volna.
Az első két évben 63 millió Ft-ot már beszedtünk az egyházmegyétől közterület-használati díjként. Ez az összeg nemcsak a Jézus Szíve templom előtti közterület vonatkozásában keletkezett, hanem a projektbe bekerült 6 egyházi épület tekintetében is. Ez a kőszegi egyházi épületek felújítási projektre kapott támogatás mintegy 1%-a, amelyről ő azt gondolja, hogy tényleg jelentős befizetés történt.
Az egyházmegye kérésének pedig az az alapja, hogy vajon arányos-e ekkora összeget elkérni, amikor felújítják a mi legnagyobb műemlékünket?
Másrészt kérdés, hogy meddig kell a Fő téren a jelenlegi állapotokat fenntartani. Ezt a két megközelítést próbálták összevetni a határozati javaslatban. A Jurisics téren meghagynánk egész évre a díjmentességet, a Fő téren viszont csak fél évig térítésmentesen, utána a többi közterület használóval azonos mértékben állapítanánk meg a fizetendő díj összegét. 42 millió Ft lenne az egyházmegye számára a teljes fizetendő közterület-használati díj, de ha valaki vendéglátóipari előkertként használta volna ugyanezt a területet, akkor 11,5 millió Ft-ot fizetett volna. A 3,6-os szorzó tehát semmiképpen sem méltányos.
Ezzel a döntéssel azt jeleznénk, hogy egyrészt szeretnénk a templomot is már a régi fényében látni, másrészt azt a közterületet visszakapni, ami fontos a város életében. Hiszen a templom melletti vendéglátóipari egységnek is mentességet kellett biztosítanunk a közterület-használati díj fizetése alól, mert a felújítás miatt őt is hátrány érte. Az önkormányzatnak a másik féllel szemben ezt az érdeket is képviselnie kell. Minden arra mutat tehát, hogy túl soká ne húzódjon el a felújítás.
Hozzászólások:
Gelencsér Attila tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a városfejlesztési bizottság az eredeti előterjesztést tárgyalta meg, amelyet 6 igen, 1 nem szavazattal a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlott.
Takácsné Varga Ágnes a pénzügyi bizottság véleményét ismerteti. A bizottság szintén az eredeti előterjesztést tárgyalta, és azt egyhangúlag ajánlotta elfogadásra.
Bányai-Németh Gábor elsőként megköszöni polgármester úrnak, hogy módosította a határozati javaslatot, és figyelembe vette azt, amelyet ő a városfejlesztési bizottság ülésén mondott: azaz jó lenne kompromisszumos megoldást találni.
A közterület-használati díj részleges mentessége szerinte is a járható út, mert ezzel el tudnánk kerülni az ebből fakadó társadalmi feszültségeket. Ebben a formában tudják támogatni ezt az előterjesztést és remélhetőleg ez hozzásegíti a kőszegieket ahhoz, hogy újra használatba tudják venni a „köz-tereiket”.
Végül a polgármester lezárja a napirend tárgyalását és szavazásra bocsátja a kiosztott határozati javasaltot.
A képviselő-testület 11 igen, 1 nem szavazattal az alábbi határozatot fogadja el:
2/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete – a Szombathelyi Egyházmegye kérelme alapján – figyelembe véve a 2021-2022 években a város részére megfizetett 63 millió forint összegű közterülethasználati-díjat, valamint az Egyházmegye által folytatott beruházások városképi jelentőségét és az Egyházmegyei Karitász által elindított szociális szolgáltatások hasznát, továbbra is támogatja az Egyházmegye templomainak felújítását az alábbiak szerint:
Kőszeg Város Önkormányzata a Jurisics tér Szent Jakab és Szent Imre templom felújítása céljából elfoglalt területének használatára a teljes 2025. 06.30. napjáig ingyenes közterület használati lehetőséget biztosít Kőszeg Város Önkormányzatának a közterület - használatról és a városkép védelméről szóló 1/2000. (II. 1.) számú önkormányzati rendelete 9.§ (8) bekezdése alapján, azzal, hogy amennyiben a felújítási munkálatok 2025.06.30. napját követően is folytatódnak, akkor a díjmentessége – külön tulajdonosi határozat nélkül – a felújítási munkák befejeződéséig, de legfeljebb további fél évvel, 2025.12.31. napjáig meghosszabbodik.
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Fő téren a Jézus Szíve templom előtt igénybe vett közterület használatára 6 hónap ingyenes közterület használati lehetőséget biztosít. Az év második felében fizetendő közterület-használati díj összegét a képviselő-testület a vendéglátóipari előkertek díjával azonos mértékben kívánja megállapítani, és felkéri a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatalt az ehhez szükséges rendeletmódosítás soron következő ülésen történő előterjesztésére.
A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert a Kőszeg Város Önkormányzata és a Szombathelyi Egyházmegye között 2025. évre vonatkozó, az önkormányzat ügyvédje által készített megállapodás aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerű.
A 6. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszeg, 4323 hrsz.-ú ingatlanra vonatkozó vételi szándékról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a 4320 hrsz-ú, a Kőszeg, Fehér Sáfrány utca 7. sz. alatti ingatlan tulajdonosai vételi szándékot nyújtottak be az önkormányzat tulajdonát képező Kőszeg, 4323 hrsz-ú közút (Fehér Sáfrány utca) – saját ingatlanukkal határos – mintegy 13,37 m2 nagyságú részének megvásárlására.
A 4323 hrsz.-ú közútnak ezen kis része korábban közlekedési övezetbe tartozott, de a jelenleg hatályos rendezési terv szerint kertvárosias lakóövezetbe (Lke-A1/21) tartozik, így a telekalakítást követően és a vagyonrendelet módosítása után a területrész értékesíthetővé válik.
Az ingatlanrész értékesítése során a terület értékének megfizetése mellett a telekalakítás és egyéb engedélyek beszerzésének költsége a kérelmezőket terheli.
Tekintettel arra, hogy a 4323 hrsz-ú ingatlan közút megnevezésű, így a forgalomképtelen törzsvagyont része, a telekalakítást követően az önkormányzat vagyonrendeletét módosítani kell.
Hozzászólások:
Gelencsér Attila jelzi, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Takácsné Varga Ágnes elmondja, hogy ugyanez volt a véleménye a pénzügyi bizottságnak is.
A képviselő-testület további hozzászólás nélkül, 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
3/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elrendeli a Kőszeg, 4323 hrsz-ú közút és a 4320 hrsz-ú lakóház udvar közötti, a hatályos Helyi Építési Szabályzat szerinti telekalakítását azzal, hogy a telekalakítás és egyéb engedélyek beszerzésének költsége a 4320 hrsz-ú ingatlan tulajdonosait, mint kérelmezőket terheli.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elrendeli Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás szabályairól szóló 1/2007. (II.2.) önkormányzati rendelete módosítását oly módon, hogy az 1. pont szerinti telekalakításnak megfelelően a Kőszeg, 4323 hrsz-ú közút Kőszeg, 4320 hrsz-ú ingatlannal határos mintegy 13,37 m2 nagyságú része a forgalomképtelen vagyoni körből kerüljön átvezetésre az üzleti vagyoni körbe.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az 1. és 2. pont teljesülése esetén elrendeli a Kőszeg, 4323 hrsz-ú ingatlanból leválasztott ca. 13,37 m2 nagyságú területrész 4.034,- Ft/m2 áron történő értékesítését a Kőszeg, 4320 hrsz-ú ingatlan tulajdonosai részére, egyben felhatalmazza a polgármestert az önkormányzat ügyvédje által készített adásvételi szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerű.
A 7. napirendi pont tárgyalása:
Az általános iskolai körzethatárok véleményezéséről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a Sárvári Tankerületi Központ elkészítette a 2025/26. tanévre vonatkozóan a Vas vármegyei általános iskolai körzethatárok tervezetét.
A nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján a tankerületi központnak az iskolai felvételi körzetek megállapításához be kell szereznie az érdekelt települési önkormányzatok véleményét.
E tervezet elkészítéséhez már 2024 októberében a tankerület már megkérte hivataltól a javaslatait, s ekkor jeleztük is új közterületeink iskolai felvételi körzetbe sorolásának szükségességét. Mivel a most küldött tervezet ezeket tartalmazza, megállapítható, az a teljes kőszegi lakóterületet tartalmazza.
Hozzászólás:
Fekete-Pataki Edit tájékoztatja a képviselőket, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
A képviselők 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozzák:
4/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Sárvári Tankerületi Központ által a 2025/26-os tanévre készített általános iskolai körzethatárok kialakításának tervezetét a melléklet szerint támogatja.
Felelős: Básthy Béla polgármester
Határidő: 2025. február 14.
A 8. napirendi pont tárgyalása:
A képviselő-testület 2025. évi munkatervének tervezetéről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla szóbeli kiegészítésében elsőként megköszöni a munkatervhez érkezett javaslatokat.
A be nem épített javaslatokat természetesen majd akkor tárgyalja meg a képviselő-testület, ha azok megérettek arra, hogy napirendre kerüljenek.
Az előző évekhez hasonlóan a ténylegesen megtárgyalt napirendek száma az idén is várhatóan a négyszeresére fog duzzadni.
Gelencsér Attila jelzésére dr. Zalán Gábor tisztázza, hogy a júniusi és a szeptemberi ülés időpontja el van írva a tervezetben. A képviselő-testület ülése mindig a hónap utolsó csütörtökére esik, kivéve az áprilisi ülést, amikor előtte nap, szerdán lesz a Szőlő Jövések Napja miatt. Ezt a végleges munkatervben át fogják vezetni.
További észrevétel nélkül, 12 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
5/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2025. évi munkatervét a mellékletben foglaltak szerint elfogadja.
Végrehajtásért felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: folyamatos, ill. értelemszerűen.
A 9. napirendi pont tárgyalása:
A polgármester cafetéria juttatásának megállapításáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla polgármester átadja az ülés vezetését Terplán Zoltán alpolgármesternek, egyúttal bejelenti az érintettségét is.
Terplán Zoltán azonnal szavazásra is bocsátja a polgármester bejelentését.
A képviselő-testület 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
6/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete „A polgármester cafetéria juttatásának megállapítása” c. napirendi pont vonatkozásában Básthy Béla polgármester érintettség miatt tett bejelentését tudomásul veszi és úgy határoz, hogy a polgármestert a döntéshozatalból kizárja.
Ezután dr. Zalán Gábor jegyző szóbeli kiegészítést tesz. Minden évben még a költségvetés megtárgyalása előtt kerül sor polgármester úr cafeteria keretének a meghatározására. Polgármester úrnak sajátos közszolgálati jogviszonya van, ezért e tekintetben a törvény meghatározza azokat a rendelkezéseket, amelyekben osztozik a köztisztviselőkkel. Mivel a köztisztviselőket is megilleti éves szinten a cafeteria, így a vonatkozó jogszabályok alapján ez polgármester úrra is vonatkozik. Az összeg tavaly lett meghatározva nettó 400 ezer Ft-ban, az idei évben is ennyit terveztek.
Tekintettel arra, hogy polgármester úr felett a munkáltatói jogokat a képviselő-testület gyakorolja, kéri a képviselő-testületet, hogy polgármester úr cafeteria keret összegét meghatározni szíveskedjék, illetve azt, hogy a cafeteria eljárásrendet a hivatal cafeteria szabályzatban rögzítettek szerint állapítsa meg, így nem kell külön szabályzatot alkotni.
Mivel az elhangzottakkal kapcsolatban sem kérdés, sem hozzászólás nem hangzik el, az Terplán Zoltán szavazásra bocsátja a határozati javaslatot.
A képviselő-testület 11 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
7/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Básthy Béla polgármester 2025. évi cafetéria-juttatásának éves összegét nettó 400.000 Ft összegben, a cafetéria keret felhasználására vonatkozó eljárás rendet a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal cafetéria rendszerének alkalmazását is tartalmazó szabályzatban rögzítettek szerint határozza meg.
Felelős: Dr. Zalán Gábor jegyző.
Határidő: azonnal, illetve folyamatos.
A szavazás után az alpolgármester visszaadja az ülés vezetését a polgármesternek.
A 10. napirendi pont tárgyalása:
A Chernel u. 12. alatti társasházzal kapcsolatos előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítést. tesz.
Az önkormányzat többségi tulajdonában van a Chernel u. 12. alatti társasház, ahol két önkormányzati lakás, egy műhely van, valamint a zeneiskola működik benne. Az elmúlt időszakban több probléma is felmerült az épülettel kapcsolatban. Az épület mögött van a Chernel u. 10. alatti, egy teljesen magántulajdonban lévő, 4 lakásos épület. A két háznak a vezetékrendszere közös és az ivóvízhálózat problémája miatt feltárásra került a terület. Így vált ismertté, hogy a nemcsak a vízvezeték, hanem a csapadékelvezető és a szennyvízrendszer javítására is szükség van. A javítási költségek elosztása a két ház között történne elszámolásra.
Azonban a zeneiskola épületén az utcafront felőli részen a múlt év folyamán tetőbeázási problémák is jelentkeztek.
Értesítettük az ingatlantulajdonsokat, hiszen mind a tetőszerkezet, mind a vezetékrendszerek közös tulajdont képeznek. Ismertettük velük, hogy milyen módon kerülne a rendszer javításra, továbbá azt is, hogy őket milyen összegű megfizetés terhelné.
A határozati javaslat azért került ide, mert a beszerzési szabályzat szerint mind a vízvezetékrendszer, mind a tetőjavításra 3-3 árajánlatot kell kérni, ezek meg is érkeztek. Viszont a fedezet a 2025. évi költségvetést terhelné, de nem szerették volna megvárni ezzel a február 13-i ülést, szeretnének mihamarabb szerződést kötni a munkákra.
Kéri, hogy a két határozati javaslatot elfogadva mind a vezetékrendszer, mind a tetőjavítás érdekében biztosítsa a képviselő-testület a fedezetet a 2025. évi költségvetés ingatlan felújítási keret terhére.
Básthy Béla hozzáfűzi: az elmúlt évben folytattunk már felújításokat a zeneiskola épületében, ugyanis mindkét gázkazán elromlott. Az egyiket sikerült megjavítani, a másikat cserélni kellett, ami mintegy 1,5 millió Ft-ba került.
Azt látta mindenki az utcában, hogy az első lépcsőben a vízvezeték feltárása megkezdődött, hiszen a zeneiskolába a bejutás nehezebb volt, mint máskor. Köszöni a városüzemeltető kft. ebben nyújtott segítségét. Vis maior pénzekhez ugyan nem kellett hozzányúlni, de a váratlan helyzetet kezelni kellett.
Kérdések és hozzászólások:
Bányai-Németh Gábor örömmel olvasta az előterjesztést, mert neki a zeneiskola – sokukkal együtt – a szívügye. Maga is ott tanult meg zenélni és örömmel veszi, hogy a felújítási munkák el tudnak kezdődni.
Viszont polgármester úr a választási programjában új zeneiskolát ígért a kőszegieknek. Kérdezi, hogy ez hogy áll, mert a jelenlegi épületet lehet ugyan toldozgatni-foltozgatni, de szerinte mindenki egyetért abban, hogy az az épület erre az oktatási tevékenységre nem alkalmas.
Básthy Béla tisztázza, hogy a Kőszeg 500 program tartalmazza azt, hogy a zeneiskolának új helyszínt kell találni és ebben a tankerület is egyetért. Nem biztos, hogy ez új épületet jelent, és az sem biztos, hogy ez ebben a ciklusban sikerül, hiszen a Kőszeg 500 program „nagylelkűen” 2032-ig tervez. Ha sikerül is a zeneiskolát a Chernel utcából kiköltöztetni, az épület felújítására akkor is sort kell keríteni. Akkor sem maradhat így az épület, legalább a homlokzatával és a tetővel foglalkozni kell.
Arra az érvre alapozzák ezt a szándékot, mely szerint a zeneiskola a belvárosban egy forgalomkorlátozott utcában van. A parkolási lehetőségek elég szűkösek, ráadásul fizetős zónában is van. Ennek ellenére a szülők azért bejárnak gépjárművel, de nincs senkinek szándékában folyamatosan bírságolni sem őket. Az is igaz, hogy még soha nem kaptak panaszt a szomszédos épületekből a zenélés miatt, hiszen az az IASK irodáiban nyáron nyitott ablaknál biztosan hallják a zeneoktatást. A zeneiskola áthelyezésének az oka tehát egyértelműen a parkolás nehézsége. Ugyanez vonatkozik a kőszegi kormányablakra is. Azok az ügyfelek, akik oda érkeznek, jobban járnának, ha parkolási szempontból elérhetőbb helyen lenne az ügyfélfogadás. Az önkormányzat pedig a jelenlegi helyiségeket turisztikai célra tudná hasznosítani. De ez a kérdés majd napirenden lesz. Keressük tehát az útját annak, hogy hol legyen a zeneiskola és annak is, hogy Chernel 12. állapota rendben legyen.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a napirend tárgyalását és szavazásra bocsátja a két határozati javaslatot.
A képviselő-testület elsőként 12 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
8/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg, Chernel u. 12. társasház tetőjavítására bruttó 2.706.370,-Ft összeget biztosít a 2025. évi költségvetés önkormányzati ingatlanok felújítási keret terhére.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert a kivitelezővel megkötendő vállalkozási szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Ezután szintén 12 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
9/2025. (I. 28.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg, Chernel u. 12. társasház szennyvíz- és csapadékvíz elvezetőjének cseréjére, kiépítésére bruttó 2.476.500,-Ft összeget biztosít a 2025. évi költségvetés önkormányzati ingatlanok felújítási keret terhére.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert a kivitelezővel megkötendő vállalkozási szerződés aláírására.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Képviselői közérdekű kérdések, felvetések:
Galambos Bence felveti: a választási kampányban lehetett hallani és mostanában is felmerült, hogy Kőszegen uszoda lesz. Lehet erről többet tudni?
Básthy Béla tájékoztatja a jelenlévőket arról, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkárságaival zajlott egy előkészítő munka, melynek fő célja az volt, hogy a legideálisabb helyét meghatározzuk ennek a jelentős beruházásnak. Vizsgáltuk, azt is, ha nem a korábbi intézményi kertben kerülne elhelyezésre, hanem olyan helyen, ahol – a város fejlesztési szempontjából csatlakozó területeket is feltárva – jó kiindulást adhatna elsősorban a turisztikai célú területfejlesztéshez.
Ezzel kapcsolatban még a minisztériummal további egyeztetések lesznek, de azt gondolja, hogy esetleg a márciusi ülésen ez a téma szóba kerülhet.
Bányai-Németh Gábor szerint polgármester úr a decemberi közmeghallgatáson említette, hogy a Balog és a Bersek iskola felújítására a tankerület is benyújtott pályázatot. Tudunk erről valamit?
Másik felvetése a kőszegi postára vonatkozik. Nem tudja, hogy van-e ebben a képviselő-testületnek hatásköre, de a posta épülete – mint közfeladatot ellátó szervezeté – nem akadálymentesített.
Básthy Béla válaszában elmondja: a tankerület pályázatáról annyit tudunk, hogy az szakmailag pozitív támogatást kapott, de a konkrét pénzügyi támogatásról még nincs hivatalos információnk. (A nem hivatalos viszont biztató.)
A posta kérdéskörét nagyon körbejártuk, amikor a lakótelepi posta bezárásra került. Akkor azt a válasz kaptuk, hogy a megmaradó posta akadálymentesítésével az ingatlan adottságai miatt egyelőre nem tudnak mit kezdeni. Annak idején elképzelhetőnek tartottuk volna, hogy esetleg a Coop áruház felújításával párhuzamosan, vagy a szemben lévő dohánybolt mellett is ki lehetett volna alakítani egy kis postát. Ezek ügyében több tárgyalás is volt, de végül is nem sikerült. Ő azért még reménykedik abban, hogy egyszer majd eljutunk oda, hogy ki lehet újra nyitni a lakótelepi postát, amit azért zártak be, mert veszteséges volt. Vagy az önkormányzatnak kellene odatelepíteni egy olyan tevékenységet, ami a postát is viszi, vagy olyan vállalkozást találni, amelyik ezzel foglalkozna. De a téma nincs elfelejtve.
Mivel a további felvetés nem hangzik el, a polgármester 10.30 órakor bezárja a mai képviselő-testületi ülés nyilvános részét, majd a képviselők zárt ülés keretében folytatják a munkát.
Kelt, mint az első oldalon.
Dr. Zalán Gábor Básthy Béla
jegyző polgármester
(A jegyzőkönyvet és mellékleteit lsd. a letölthető formátumban.)