Önkormányzati belépés | |
![]() | |
![]() | |
|
Jegyzőkönyv: 2023. Május 25., Csütörtök, 09:00 óra, Városháza tanácskozó terme: nyilvános ülés
K/684-6/2023. szám.
J E G Y Z Ő K Ö N Y V
Készült Kőszegen, Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által 2023. május 25-én, a Városháza tanácskozó termében 9 órai kezdettel megtartott nyilvános ülésről.
Jelen vannak:
Básthy Béla polgármester, Terplán Zoltán alpolgármester,
Csiki István, Fekete-Pataki Edit, Harkai Norbert, Kiss Péter, Kiss Zoltán Miksa, Rába Kálmán és Sas Norbert képviselő (9 fő).
Távol maradását előzetesen bejelentette:
Gelencsér Attila, Takácsné Varga Ágnes és Velkyné Ball Andrea képviselő (4 fő).
Tanácskozási joggal vannak jelen:
Dr. Zalán Gábor jegyző,
Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető, dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető,
Révész József a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár igazgatója, Lajos Tiborné Raposa Helga a Kőszegi Szociális Gondozási Központ vezetője, Guttmann Ferencné a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde vezetője, Eső Attila, a Kőszegi Városüzemeltető Kft. igazgatója, Császár Ildikó Veronika könyvvizsgáló, valamint Kőhalminé Major Judit a Kőszegi Városüzemeltetési Kft. Felügyelő Bizottságának az elnöke.
Básthy Béla polgármester köszönti a képviselő-testületi ülésen megjelent képviselőket, a jegyzőt, aljegyzőt, az osztályvezetőket, a megjelent intézményvezetőket, a könyvvizsgálót és a napirendi pontok előadóit. Mindenkinek köszöni az előterjesztések elkészítését és aktív részvételükkel segítik a képviselő-testület munkáját.
Megállapítja, hogy a képviselő-testület 12 fős létszámából 9 fő van jelen, így a képviselő-testület ülése határozatképes.
Elsőként a napirenddel kapcsolatban várja a képviselők hozzászólásait.
Kiss Zoltán Miksa kéri, hogy a meghívón szereplő 14. pontot (Vagyonügy: Üres lakások további hasznosításával kapcsolatos döntések meghozatala) zárt ülés keretében tárgyalja meg a képviselő-testület.
Básthy Béla szerint ebben az előterjesztésben nem olyan értelemben van szó lakásügyekről, hogy személyek számára bérbeadásról, valaki számára odaítéléséről van szó, hanem a lakások sorsáról. De képviselő úr javaslatáról jegyző úr segítségét kéri.
Dr. Zalán Gábor jelzi, hogy akkor lehet zárt ülést elrendelni, ha nyilvános ülésen való tárgyalás az önkormányzat érdekét sértené.
Kiss Zoltán Miksa szerint éppen erről lenne szó: a bizottsági ülésen elhangzottak értelemében. Az önkormányzat érdeke miatt kellene a Rákóczi u. 78. alatti társasház ügyét zárt ülés keretében megtárgyalni.
Básthy Béla szerint erről a társasházról a zárszámadás szóbeli kiegészítésében is lesz szó, a városüzemeltető kft. beszámolója is említi, komplex dologról van szó. A Rákóczi u. 78. tulajdonosi struktúrája értelmében 20% az önkormányzaté, a többi magántulajdonban van. Ő most nem lát olyan információt, amelyet a nyilvánosság elől vissza lehetne tartani, hiszen minden ugyanúgy a többi tulajdonostársra is vonatkozik. Hacsak nem valamiféle speciális stratégiáról lenne szó, de azt meg képviselő úrral külön beszélgetésben kellene lefolytatni, mert ahhoz a képviselő-testület ülése szűk lehet. Sajnos nehezen fogalmazható meg az, hogy mi az önkormányzat érdeke ebben az esetben.
Kiss Zoltán Miksa kéri, hogy – mivel nem annyira sürgős ügyről van szó – akkor ne szülessen ma döntés a Rákóczi u. 78. alatti társasházról.
Básthy Béla tájékoztatja a jelenlévőket arról, hogy a jövő hétre, június 1-jére amúgy is tervezett rendkívüli képviselő-testületi ülést összehívni. Ugyanis a Meskó u. 1-el kapcsolatos felújításra vonatkozó anyag még nem áll rendelkezésre, pedig az sürgős döntést igényel. Ha a képviselő-testület egyetért vele, akkor a Rákóczi u. 78. ügyét is akkor lehetne megtárgyalni.
Kiss Zoltán Miksa kéri, hogy a másik vagyonügy, azaz a Várkör 58. alatti lakás sorsa is ezzel együtt legyen kezelve, mert az is ezzel összefüggésben van.
Így Básthy Béla szavazásra bocsátja azt, hogy a meghívón szereplő 14. napirendi pontot ne ma, hanem a várhatóan jövő héten tartandó rendkívüli ülésen tárgyalja meg a képviselő-testület. Ezzel a képviselők 9 igen szavazattal egyetértenek.
Ezután a képviselő-testület 19 igen szavazattal az alábbi napirendet fogadja el:
N A P I R E N D:
1. Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetéséről szóló 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelet módosítása (IV. negyedév).
Előadó a polgármester nevében: Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető.
2. A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. Felügyelő Bizottságának a beszámolója.
Előterjesztő: Kőhalminé Major Judit, a felügyelő bizottság elnöke.
3. A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. éves beszámolója, mérlegbeszámoló.
Előterjesztő: Eső Attila igazgató.
4. Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetésének teljesítéséről szóló önkormányzati rendelet (zárszámadás) megalkotása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
5. A közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól szóló 5/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelet módosítása.
Előadó a polgármester nevében: dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető.
6. Beszámoló a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár munkájáról a könyvtári szolgáltatás tekintetében.
Előterjesztő: Révész József igazgató.
7. Döntés a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár intézményvezető-helyettesi munkakörének betöltéséről.
Előterjesztő: Révész József igazgató.
8. Kőszeg Város Önkormányzata fenntartásában működő óvodai csoportok átszervezésével és létszámának meghatározásával kapcsolatos döntések.
Előadó a polgármester nevében: dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető.
9. A „Jó tanuló és jó sportoló” elismerés adományozásáról szóló szabályzat felülvizsgálata.
Előadó a polgármester nevében: dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető.
10. Állami ingatlanok ingyenes tulajdonba kerülésével kapcsolatos döntések meghozatala.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
11. A Csónakázó tavat érintő üzemeltetési jog átadásról, területhasználatról szóló szerződés módosítása.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
12. A Kőszegi Önkormányzati Tűzoltóság pályázaton való részvételének támogatása.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
13. Az Országgyűlés békepárti nyilatkozatához való csatlakozás.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
Zárt ülés keretében:
1. Döntés a Kőszeg, Liszt F. utca 26. fsz. 7. alatti lakás további bérbeadásáról.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
A napirend megtárgyalása előtt a polgármester a lejárt határidejű határozatokról szóló jelentésekkel, valamint az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámolóval kapcsolatban várja az észrevételeket, de ezekkel kapcsolatban sem kérdés, sem hozzászólás nem hangzik el.
A képviselők 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozzák:
78/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a lejárt határidejű határozatokra adott jelentéseket, valamint az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámolót elfogadja.
Az 1. napirendi pont tárgyalása:
Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetéséről szóló 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelet módosítása (IV. negyedév). csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető szóbeli kiegészítést tesz.
Az önkormányzat 2022. évi költségvetésének IV. negyedévi módosítására vonatkozik az előterjesztés, melynek részleteit az információs táblák és a mellékletek tartalmazzák. Az érintett időszakban hozott képviselő-testületi döntések, az állami többlettámogatások, az elnyert pályázatokból származó bevételek összegei épültek be a rendelet módosításba. Jelentős összeget, mintegy 67 millió Ft-ot tesznek ki a költségvetési többlettámogatások. Ezek közül kiemelkedik a kieső 2021. és 2022. évi helyi iparűzési adóbevétel miatt kapott támogatás, vagy a 9,9 millió Ft összegű szociális ágazati pótlék – utóbbi át is lett utalva az intézménynek.
Jelentősen, 432 millió Ft-tal emelkedett a felhalmozási célú támogatások előirányzata a két általános iskola energetikai korszerűsítése témájú sikeres pályázatnak köszönhetően. Ez az összeg a bevételek és a kiadások oldalán is megjelenik.
Az önkormányzat előirányzat változásai az előző módosításokat figyelembe véve 506 317 648 Ft-tal növelik a bevételi és a kiadási főösszeget.
Hozzászólások:
Sas Norbert jelzi, hogy a rendelettervezet megtárgyalta a pénzügyi bizottság és egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Básthy Béla örömmel állapítja meg, hogy a IV. negyedévben is sikerült olyan új forrásokat találni, amelyek az önkormányzat mind a fejlesztési, mind a működési feladatait segítik. Majd – mivel további hozzászólás nem hangzik el – szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
7/2023. (V. 25.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről szóló 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelet módosításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 2. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. Felügyelő Bizottságának a beszámolója csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Kőhalminé Major Judit szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a felügyelő bizottságuk két alkalommal ülésezett és 3 határozatot fogadott el. Ez mellett egyéb témákat és jelentős üzletpolitikai témákat is tárgyaltak.
Ilyen a hulladékgazdálkodásról szóló jelentés elemzése, különösen a rekultiváció két ütemét és egyes részterületeit elemezték és vizsgálták.
Foglalkoztak a Wienerberger Zrt.-vel kötött ingatlan csereszerződéssel, amely hosszú távon ad lehetőséget az inert hulladék elhelyezésére és kezelésére, továbbá nem mellesleg jelentős bevételi többletforrást is jelenthet a városüzemeltető kft. számára.
A másik ilyen téma, amivel bizottságuk foglalkozott (és amiről nem hoztak határozatot), az a nem közművel összegyűjtött folyékony hulladék témaköre. Ezt a tevékenységet a cég továbbra is közszolgáltatási szerződés keretében látja el, illetve az ellátott terület nagysága is kibővült, mert Kőszeg mellett Lukácsháza, Gyöngyösfalu, Bozsok, Velem térségével. Ez szintén bevételi lehetőség lehet, de azt tudni kell, hogy ez a tevékenység mindig is veszteséges volt. A veszteség összege először csak 5-6 millió Ft volt évenként, jelenleg már eléri a 9 millió Ft-ot is. Nyilván a megnövekedett útirány is növeli a költségeket, de a lerakási díj is változott. A korábbi 588 Ft/m3 díj mára már a duplájára, azaz 1200 Ft-ra változott. Évente mintegy 6700 m3 szennyvíz elszállításáról van szó.
A harmadik témakör, amelyről nem hozott a felügyelő bizottság határozatot, az a bérlakás állomány helyzete. A kapott információk alapján egyértelműen megállapította a bizottság, hogy egy rendkívül időszerű, aktuális témáról van szó és helyesnek ítélte meg, hogy a városüzemeltető kft. a lehető legpontosabb adatokat szolgáltassa ahhoz, hogy a hivatali szakapparátus ki tudja dolgozni egy átfogó, méltányos és megfelelően finanszírozott, hosszú távú lakáskoncepció elveit.
A felügyelő bizottság elfogadta a gazdasági társaság 2022. évi egyszerűsített beszámolóját és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
A novemberi ülésükön a felügyelő bizottság megköszönte Kovács István korábbi igazgatónak a több évtizedes munkáját és a bizottságuk számára nyújtott segítséget – amelyet most is megerősít.
Kérdések és hozzászólások:
Kiss Péter jelzi, hogy az előterjesztésben szereplő bizottsági véleménnyel ellentétben a városfejlesztési bizottság ezt a napirendi pontot nem tárgyalta.
Sas Norbert jelzi, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta a felügyelő bizottság beszámolóját, megköszönték a kiváló munkát és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlották.
Harkai Norbert is köszöni elnök asszony lelkiismeretes munkáját. Kovács István korábbi igazgatónak szintén, aki szerencsére nem unatkozik, mert a cégnél jelenleg is rengeteg munkából veszi ki a részét. Nyilván a tapasztalataira még sokáig szükség lesz. További jó erőt, egészséget kíván neki ezúton is.
Rába Kálmán visszautal arra, hogy 2020. októberében a Jurisics-várban tartott képviselő-testületi ülésen az hangzott el, hogy ideje lenne már egy olyan lakáskoncepciót alkotni, amely sok parttalan vitát szüntetne meg és amelynek a csapásán el lehetne indulni annak érdekében, hogy józan ésszel lehessen dönteni, akár értékesítésről, akár felújításról van szó. Kérdés, hogy mennyi időre van még ehhez szükség, mert emlékezete szerint már legalább 7 éve húzódik ez.
Básthy Béla szerint nem szabad elfelejteni, hogy ebből a ciklusból 2 év covid járványban telt el, amikor kormányzati szinten is meg volt kötve, hogy milyen típusú döntéseket lehet hozni, és a bérleti díjakhoz, a térítési díjakhoz pld. nem lehetett hozzányúlni, jelenleg a háború is befolyásol sok mindent.
Egy lakáskoncepció egyszerre szól a település felelősségvállalásáról, a lakásállomány nagyságáról, és arról, hogy mekkora feladatot kíván a település az adott pénzügyi-gazdasági helyzetben ellátni. Ennek van a vagyonfenntartással, a vagyonhasznosítással összefüggő oldala is. Tény, hogy a települések esetében nagy a szórás a lakásállomány nagyságát tekintve. Pld. a hétvégén a szlovákiai Szenc városában jártak, ahol egyáltalán nincs szociális bérlakás. Van a lakáskoncepciónak egy szociális vonulata is, hiszen eredeti szándéka szerint az a cél, hogy a szociálisan rászorult szermélyek lakáshoz jussanak. Az is mérlegelés kérdése, hogy a bérlő tartósan használja-e adott ingatlant, illetve, ha bajba jut valaki, akkor mentőövet dobjon neki az önkormányzat, de utána hagyja-e el. Roppant komplex, sokféle megközelítésű kérdéskörről van tehát szó. Nem volt zavartalan ez a 2,5 év, főleg a legsérülékenyebb rétegek esetében.
Azt nem mondaná, hogy semmi sem történt, mert nagyon jelentős változás volt, hogy jelenleg 1 évre lehet megkötni a lakásbérleti szerződéseket. Az is megkönnyítette az ügyek vitelét, hogy a polgármester jogosult dönteni a lakáscsere ügyekben. Tavaly meg lettek hosszabbítva a lakásbérleti szerződések hatálya annak érdekében, hogy családokat ne kelljen elküldeni bérlakásokból.
Összességében ezeknek az intézkedéseknek meg lett a hozadéka, el nem lett hanyagolva ez a téma. De az tény, hogy egy átfogó, mindenre kiterjedő szabályozás nem készült el. Izgalmas kérdés, hogy erre mikor lesz lehetősége a képviselő-testületnek. Nem biztos, hogy ebben a ciklusban szerencsés lenne még ezt elfogadni, hiszen jövőre választások lesznek.
A hulladékkezelésben rejlő lehetőségeket illetően ő nagy örömmel vette, hogy a Gyöngyös meder kotrása révén sikerült részleges rekultivációt végezni a volt hulladéktelepen. Fontos döntés volt a Wienerberger Zrt.-vel is telekcseréről megegyezni.
Azt várta volna még a felügyelő bizottságtól, hogy rámutasson arra az asszimetriára, mely szerint miközben a fejlesztések által egyre több és komoly feladat vár a városüzemeltető kft.-re (ahogyan szó volt róla, pld. egyre nő a kezelendő zöldterület nagysága) ugyanakkor az önkormányzat finanszírozása a megtett erőfeszítések ellenére ezt nem tudja követni.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester szavazásra bocsátja a felügyelő bizottság beszámolóját, amit a képviselő-testület 9 igen szavazattal elfogad.
79/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális Szolgáltató Nonprofit Kft Felügyelő Bizottságának 2022.évi munkájáról szóló beszámolót elfogadja.
A 3. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. éves beszámolója, mérlegbeszámoló csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla elsőként megjegyzi, hogy Eső Attila ugyan az előterjesztő, de mivel a 2022. évről szól a beszámoló, bizonyára Kovács István korábbi igazgató aktív közreműködésével készült el a 21 oldalas anyag.
Eső Attila jelzi, hogy valóban furcsa helyzet adódott, mert neki kell beszámolni egy olyan időszakról, amikor még nem ő volt az igazgató. A leadott anyagban rengeteg számszerű adat van. A képviselők kérdéseire szívesen válaszol.
Kérdések és hozzászólások:
Kiss Péter elmondja, hogy a bizottság hosszasan tárgyalta a beszámolót. Úgy vélték, hogy a városüzemeltető kft. a nehézségek ellenére helyt tudott állni és megpróbálta a megnövekedett feladatait a jelenlegi gépparkkal és létszámmal ellátni. Közmunkást nem nagyon találnak, viszont enélkül pld. a köztisztasági feladataikat nem is tudnák ellátni. Igazgató úrnak sok sikert kíván a munkájához, remélhetőleg ezt az évet jó eredménnyel tudják majd zárni.
Sas Norbert szerint a pénzügyi bizottság is kitartást, sok sikert kívánt a kft. munkájához. A részletes, mindenre kiterjedő beszámolót szintén egyhangúlag fogadták el.
Harkai Norbert is elsőként megköszöni a városüzemeltető kft. munkáját, mert szép a város. Ő is sok sikert kíván igazgató úr jövőbeni tevékenységéghez. Ahogyan a beszámolóból is kiderül, a cég egyre csak kapja a feladatokat, a zöldterület nagysága csak növekszik, szépül a város, az ő kapacitásuk viszont nem.
A határon túl, Ausztriában sokkal könnyebb feladata van az ottani „Gemeinde”-nek, azaz az ottani városüzemeltető cégeknek. Ott 2000-2300 eurós fizetést kapnak az alkalmazottak és annyira sikerállásnak számít egy-egy ilyen munkakör, ahova bekerülni szinte csak kihalás révén lehet. Igazgató úr idehaza nincs ilyen helyzetben. Pedig van mezőgazdasági szakirányú képzés is a városban, az ott végzők talán majd a jövőben segítik ezt a munkát.
Básthy Béla szerint Eső Attila igazgató úrnak szerencsére van rálátása a gazdasági társaságra, hiszen korábban is a cég egyik vezető beosztású dolgozója volt. A heti vezetői értekezleteken mindig az ügyek egyik csoportja a városüzemeltető kft.-t érinti és több fejlesztéseknek is van a céghez kapcsolódó vetülete.
A város vezetése mindig próbálja segíteni és megtalálni azokat a pontokat, ahol lehet segíteni a gazdasági társaságnak. Tavaly történt egy tuskómaró és egy utcaseprő adapter beszerzése is. Utóbbival jelentős élő munkát lehet megtakarítani.
Sikeres projektekből adódóan lezajlott a csapadékvízelvezető rendszerek részleges rekonstrukciója, meg újak is létrejöttek. De ezeknek a folyamatos tisztántartása, átjárhatóságuknak a biztosítása is fontos feladat – ami szintén a városgondokság feladata.
Folyamatos a gondolkodás a zöldterületek még hatékonyabb karbantartásáról is.
A felügyelő bizottság által említett hulladékgazdálkodásban eltolódtak a hangsúlyok, de továbbra is jelentős kiadásai vannak a cégnek a közterületeken elhelyezett hulladék miatt. Viszont annak a bizonyos inert hulladéklerakó működtetéséhez egy nagyobb eszközbeszerzésre is szükség lesz, aminek a forrása nagy fejtörést fog okozni. Azt külön is köszöni a gazdasági társaságnak, hogy a folyamatosan változó, állami hulladékgazdálkodásban részt vevő együttműködő cégekkel (STKH Kft., MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.) kapcsolatban vannak, a változásokat le tudják reagálni.
A városüzemeltető kft. is keresi a bevételt hozó lehetőségeit.
A fizető parkolási rendszer idén év elején felülvizsgálatra került.
A ma már említett szociális bérlakások témakörében szinte minden bérlőt már-már név szerint ismerünk. Ennek a terület kezelése máshogy nem megy: sok kis lépéssel majd egy nagyobb lépés jó előkészítésével.
A beszámolóval kapcsolatban további észrevétel nem hangzik el, így a polgármester szavazásra bocsátja a határozati javaslatot. A képviselők 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozzák:
80/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális Szolgáltató Nonprofit Kft. 2022. évi munkájáról szóló beszámolót elfogadja.
A 4. napirendi pont tárgyalása:
Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetésének teljesítéséről szóló önkormányzati rendelettervezet (zárszámadás) csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla szóbeli kiegészítést tesz. Összességében elmondható az elmúlt évről, hogy a működéshez szükséges forrásokat elő tudtuk teremteni, minden területen takarékos gazdálkodás folyt. A működésnél kénytelen vagyunk szűkre szabni a mozgásterünket – ahogy ez megjelenik a költségvetésben is. Örömteli, hogy a működési bevételeket sikerült teljesíteni.
A felhalmozási célú bevételek terén látszik elmaradás, hiszen nem sikerült annyi bevételt szerezni, ami tervezve volt, hiszen a vagyonhasznosításnál vannak elmaradások. Viszont a Gábor Áron u. 9. értékesítése a befolyt 30 millió Ft vételáron fontos lépés volt. Ezúton is köszöni az ezzel foglalkozó kollégák munkáját.
A felhalmozási számoknál megjelennek a folyamatban lévő pályázatok, amelyek az év zárónapján értelemszerűen nem teljesülnek és áthúzódnak a következő évre. Ezeknek a fejlesztéseknek, beruházásoknak köszönhetően az önkormányzat vagyona több mint 2 milliárd Ft-tal növekedett. Ebben nagy szerepe van az útfelújítási programnak, az új mentőállomás és új temető építésének, de az összes projekt az előterjesztésben fel van sorolva. Megjelentek továbbá már a TOP Plusz pályázatok is, ahogyan szó volt ma már erről a IV. negyedévi módosításban. Bízunk abban, hogy a kifutó pályázatok után újabb jelentős beruházások tudnak megvalósulni állami támogatásból.
A működés terén a város vezetése nagyon takarékos működést kért az intézményektől és a hivataltól is. Ez már több éves rutinnak számít, mert az önkormányzat az éves tervezésnél tudatosan számít a pénzmaradványokra. Ezek elsősorban a bérmaradványok kapcsán keletkeznek.
Kiemeli, hogy az intézmények értékes pályázati tevékenységeket folytatnak. A művelődési központ a várszínház esetében már szinte eljárásrend szinten számol pályázati forrásokkal, amelyeket a tavalyi évben is sikerült érni.
A rendelettervezetben összességében jelennek meg a pénzmaradványok. Ezek – a kötelezettséggel terhelteket kivéve – teljes egészében elvonásra kerülnek mind az intézményektől, mind a hivataltól. Sajnos szükséges volt arra az intézkedésre, mely szerint még a szükséges kisebb felújítások, karbantartások elvégzése előtt is egyeztetni kell az intézményeknek arról, hogy elindíthatók-e vagy sem, azaz ezek mérlegelésre kerülnek. Sajnos ezzel együtt kell élni még egy darabig, mert az a bizonyos asszimetria, amely jellemzi a város költségvetését (azaz a fejlesztési oldal sokkal erősebbnek és gazdagabbnak látszik, mint a működés) továbbra is fennáll a költségvetésben – és ez látszik a zárszámadásban is.
A könyvvizsgáló asszonnyal egyetértésben az a javaslat született, hogy a zárszámadási rendelettervezet szöveges indoklásában jelenjen meg egy konkrét ügy, mivel ez nagyon is a város pénzügyi kilátásait elemző dokumentum. Ez a bérlakás gazdálkodáshoz köthető, pontosabban a Rákóczi u. 78. alatti társasházhoz, amelyet Kiss Zoltán Miksa képviselő úr is említett. Ennek kapcsán a zárszámadás indoklásában egy új bekezdésben célszerű bemutatni azt a függő kötelezettséget, amely nem biztos, hogy meg fog jelenni a város életében, de a valószínűsége nem kicsi.
Ismert, hogy néhány évvel ezelőtt az ingatlan veszélyességét állapította meg egy szakvélemény, egy másik meg azt, hogy nem az. Az a hatóság, amelynek joga van ebben eljárni, a veszélyességet tartalmazó szakvéleményt vette figyelembe, ebből kifolyólag hatósági kötelezettség van arra vonatkozóan, mert a műszaki szempontból nem kellően átgondolt bővítés nyomán kialakult rossz statikai állapot miatt az épület életveszélyessé lett minősíve. Ezért indokolt a jelentős, jó karba helyezést biztosító beavatkozás végrehajtása. Ennek a beavatkozásnak az összege a jelenlegi árakon eléri a 300 millió Ft-ot, de ez az összeg évről évre növekszik. A társasház 54 lakásából 10 lakás van az önkormányzat tulajdonában.
A kockázat ott jelenik meg, hogy a kötelezés egyetemlegesen írja elő ugyan a tulajdonosok számára az életveszély megszüntetését, de sajnos bekövetkezhet az is, hogy a NAV Kőszeg Város Önkormányzatától fogja a teljes összeget behajtani, amelyet a város utána csak peres úton tud a többi tulajdonos felé érvényesíteni a rájuk eső rész tekintetében. Ez a kockázat sajnos megjelenik az önkormányzat ez évi és következő évi gazdálkodásában. Ugyanakkor nem kezelhető olyan tényként, amelyet a rendeletben meg lehetne jeleníteni. Ezért született az a döntés, hogy a beszámoló szöveges részében mindez egy új bekezdésben jelenen meg, mert fontos, hogy a képviselő-testület tudjon erről a helyzetről és fel kell készülni a kezelésére.
Sajnos az év nagy részében még volt kilátás arra, hogy a társasház talál egy kivitelezőt a szükséges munkák elvégzésére, de ez végül meghiúsult, ráadásul a társasház közös képviselője is lemondott.
Ezért az önkormányzat most látja olyan veszélyeztetettségűnek ezt az ügyet, amit a pénzügyi beszámolóban mindenképpen meg kell jeleníteni.
Cserkutiné Stipsics Edina hozzáfűzi az előterjesztéshez: a polgármester úr részletesen ismertette a zárszámadás azon részét, amit a képviselő-testületnek, amit a gazdálkodásról ismernie kell.
Néhány számszaki adatot is kiemel a képviselők számára. Az önkormányzat bevételei 100%-on, a kiadási 73,8%-on teljesültek. Utóbbival kapcsolatban már polgármester úr is jelezte, hogy 2022-ben bizonyos beruházások még nem kezdődtek el.
Intézményi pénzmaradványokkal már a 2023-as költségvetésben is terveztek. Szerencsére az intézmények gazdálkodás olyan jól alakult, hogy a takarékossági intézkedések és a megszorítások ellenére 100 millió 665 ezer Ft pénzmaradvány keletkezett, amely meghaladja a tervezettet. Ettől függetlenül, ő már polgármester úrnak is jelezte: mindez nem azt jelenti, hogy van 10 millió Ft-ja a városnak, ami szabadon felhasználható, mert a költségvetés összeállításakor a pénzmaradvány valamennyire felül lett tervezve, tehát ez kompenzálja egymást.
Voltak továbbá olyan tényezők 2022. évben, amelyek beruházási előlegként lettek folyósítva és ezek a zárszámadásban az önkormányzat mérlegében módosítják az előzetes pénzmaradványt, ebből alakult ki a különbözet.
A rendelettervezet 7. melléklete részletesen tartalmazza, hogy melyik intézmény milyen pénzmaradványt produkált. Két intézménynél fordult elő, hogy az elmúlt évben bértámogatási pályázatból különböző okokból visszafizetési kötelezettség keletkezett, így ezeket is a képződött pénzmaradványból kell visszafizetni.
Polgármester úr is említette, hogy a mérleg főösszege több mint 2 milliárd Ft-tal növekedett az elmúlt évhez képest. Ez abból adódik, hogy az elmúlt évek beruházásai aktiválásra kerültek. Az önkormányzat összevont mérlege eszköz és a forrás oldalon is 17 milliárd 304 millió 893 ezer Ft.
Hozzászólások:
Császár Ildikó Veronika könyvvizsgáló tájékozatja a képviselő-testületet, hogy áttekintették a rendeletetervezetet, amely a törvényi előírásoknak megfelelően készült el. Tartalmazza azokat a számszaki adatokat, valamint – polgármester úr által szóban is kiegészített – szöveges információkat, amelyeket kell. A előterjesztés az önkormányzat valós pénzügyi-jövedelmi helyzetét tartalmazza, rendeletalkotásra alkalmas.
Fekete-Pataki Edit elmondja, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
Kiss Péter jelzi, hogy a városfejlesztési bizottság is megtárgyalta a zárszámadás tervezetét, amit egyhangúlag elfogadásra ajánlottak.
Sas Norbert szerint ugyanez volt a vélemény a zárszámadásról a pénzügyi bizottságnál is: a bizottság 8 igen szavazattal, elfogadásra ajánlotta az elmúlt évi beszámolót.
Básthy Béla mindenkinek megköszöni a gazdálkodás tekintetében végzett munkáját és együttműködését. Sok nehéz feladat volt ebben az évben, amit meg kellett oldani.
Sikerült néhány szép sikert elérni és bár a sportban a média tudósításai sem szoktak a hajnali felkelésekről, az izzadságos edzésekről beszámolni – hasonló munka van a zárszámadás mögött is.
Ezúton is köszöni azok támogatását, akik Kőszeg város működését segítették 2022-ben, számítunk rájuk a jövőben is.
Végül a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
8/2023.(V. 25.) önkormányzati rendelete a 2022. évi költségvetés teljesítéséről
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
Az 5. napirendi pont tárgyalása:
A közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól szóló 5/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelettervezet csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy felülvizsgálatra került a közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól szóló 5/2015.(II.27.) számú önkormányzati rendelet.
A Központi Címregiszterhez kiadott módszertani útmutatót, illetve a gyakorlati alkalmazást figyelembe véve szükségessé vált a helyi szabályozás aktualizálása, kiegészítése. A tervezetben foglalt változtatás egyértelműen lakossági érdekeket szolgál. A beépíteni kívánt bekezdésnek köszönhetően, azokon a helyeken, ahol a házszámok már kialakultak, - de valamely okból kifolyólag, pl.: telekmegosztás után új ház kerül a megosztott ingatlan valamelyikére nem kell a házszámozást újra kezdeni, felborítva ezzel akár egy egész utca kialakult házszámozását, hanem - lehetőség lesz a betűvel és perjellel történő megkülönböztetésre.
Mindezek mellett a rendeletben találhatóak még olyan elnevezések, melyek más jogszabály változásának következményeként időközben megváltoztak, így ezeket itt is szükséges módosítani.
Hozzászólások:
Sas Norbert tájékozatja a képviselő-testületet, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta az előterjesztést és egyhangúlag elfogadásra ajánlotta. A módosítás egy része a lakók életét könnyíti meg, a másik része a központi jogszabály változásokból fakad.
Fekete-Pataki Edit jelzi, hogy a humánerőforrás bizottság is megismerte a rendelettervezetet és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Ezután a képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
9/2023. (V. 25.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól
szóló 5/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelet módosításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 6. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltárnak a könyvtári szolgáltatás tekintetében végzett munkájáról szóló beszámoló csatolva a jegyzőkönyvhöz.
A napirendi pont tárgyalásánál jelen van még Lajos Tiborné intézményvezető-helyettes is.
Révész József szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a vonatkozó jogszabályok szerint a könyvtári szolgáltatás tekintetében minden évben el kell készíteni az intézményi beszámolót a fenntartó felé. Idén is elkészült a tavalyi évre vonatkozó dokumentum.
Lajos Tiborné nem tesz szóbeli kiegészítést az anyaghoz, de a felmerülő kérdésekre szívesen válaszol.
Hozzászólások:
Fekete-Pataki Edit tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a humánerőforrás bizottság megismerte a könyvtár munkájáról szóló beszámolót. Örömmel állapították meg, hogy van létjogosultsága, a kőszegiek használják a könyvtárat. A beszámolót egyhangúlag javasolták elfogadásra.
Harkai Norbert gratulál a könyvtár munkájához, amelyről csak a legmagasabb fokon tud beszélni.
Amikor ő a városi strand hiányát szokta felemlegetni, akkor arra mindig az volt a válasz, mely szerint egy strandot soha nem lehetne rentábilisan üzemeltetni. Bevallja, hogy elkeseredésében erre ő mindig azt szokta mondani, hogy a könyvtárnak sincs haszna. De mind a strandra, mind a könyvtárra szükség van. A beszámolóból látható, hogy milyen hihetetlenül sok dologgal foglalkoznak a könyvtárban, mennyi mindennek adnak teret. Az ő olvasatában a könyvtár tízszer fontosabb, mint a városi strand. Néha az ember valóban úgy gondolkodik, hogy mi hozza a hasznot és mi nem, de egy könyvtár elengedhetetlen egy város életében. Köszöni, hogy vannak és további sok sikert kíván a munkájukhoz.
Csiki István szerint a beszámolóból látható, hogy milyen látogatott a könyvtár. Nemcsak a könyvkölcsönzést veszik igénybe a kőszegiek, rengeteg rendezvény is volt a könyvtárban az elmúlt időben. Örömteli, hogy a könyvár a nehéz téli időszakban is nyitva tudott maradni és nem került nehéz helyzetbe a magas rezsiköltségek miatt. Bár februárban sajnos elhangzott, hogy időszakosan esetleg be kellene zárni. Napi 40-50 ember látogatja a könyvtárat és ezt a kőszegiek a jövőben is megtehetik. Köszöni a könyvtár munkáját!
Harkai Norbert nem kíván Csiki István által elmondottakhoz hozzászólni.
Básthy Béla is emlékeztet arra, hogy februárban a Harkai Norbert részéről valóban elhangzott az, hogy csupán három ember jár könyvtárba és ezért javasolta a bezárását.
Harkai Norbert szerint a februári ülésen elhangzott egy vélemény volt a részéről, az imént pedig egy másik.
Básthy Béla megjegyzi: Harkai Norbert mai véleményével mindenki jobban egyet tud érteni – és ezzel lezárja ezt a témát.
A napirend kapcsán kiemeli: a múzeum, a könyvár és a levéltár is – amellett, hogy közgyűjtemények – közművelődési feladatokat is ellátnak. Jó döntés volt az összevonásuk és az utóbbi időben takarékossági okok miatt nagyon hasznos is, hiszen a Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház a hagyományos téli rendezvényeit nem tudta megtartami. Köszöni, hogy a könyvtár helyet adott számos rendezvénynek és folyamatosan aktív közművelődési szerepet vállal fel. Bár a könyvtárnak volt mindig is egy népművelési-művelődési házas iránya, de ezt a megfelelő terek kialakításával sikerült még erősebbé tenni.
Mindez azért is fontos, mert a művelődési központ a közművelődésből fakadó feladatmennyiséget – főleg a várszínház mellett – a maga létszámával egyedül nem bírja elvégezni.
Ő is csatlakozik a köszönő szavakhoz, mert a könyvtár rengeteg könyvbemutatóval, meghirdetett pályázatokkal, az ifjúság számára folyamatosan szervezett programokkal (pld. Könyvmoly galaxis) színesíti a kőszegi kulturális életet. A múzeum és a könyvtár is – a saját gyűjteményeire építve – végzi a város identitásformáló munkáját, amelyhez folyamatosan hozzátesz.
Ő bízik abban, hogy a könyvtár a jelenlegi tágabb-szűkebb értelembe vett partnereivel együtt (vármegyei könyvtár, civil szervezetek stb.) az igénybe vevők körét nemcsak megtartani, hanem bővíteni is tudja.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, 9 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
81/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár Chernel Kálmán Városi Könyvtárának 2022. évről szóló beszámolóját a melléklet szerinti tartalommal elfogadja.
Felelős a vármegyei hatókörű városi könyvtárhoz továbbításért: Révész József intézményvezető.
Határidő: 2023. június 9.
A 7. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár intézményvezető-helyettesi munkakörének betöltéséről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Révész József igazgató szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár igazgatóhelyettesének a kinevezése május 31. napjával lejár. Jogszabályi előírás alapján az intézményvezető helyettesének a megbízásához szükség van a fenntartó egyetértésére.
Intézményvezetőként kéri és javasolja, hogy jelenleg is a helyettesi feladatokat ellátó Lajos Tibornét bízhassa meg ő újabb 5 évre, amelyhez kéri a képviselő-testület egyetértését.
Hozzászólás:
Fekete-Pataki Edit tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
A képviselő-testület további észrevétel nélkül, 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
82/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Lajos Tiborné a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár intézményvezető-helyettesi munkakörbe 2023. június 01. és 2028. május 31. közötti időszakra történő kinevezésével egyetért.
Felelős: Révész József intézményvezető
Határidő: 2023. június 1.
A 8. napirendi pont tárgyalása:
Kőszeg Város Önkormányzata fenntartásában működő óvodai csoportok átszervezésével és létszámának meghatározásával kapcsolatos előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítést tesz. Horvátzsidány polgármestere megkereste Kőszeg Város Önkormányzatát, mint a Horvátzsidány településen működő Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde Horvátzsidányi Tagóvodájának fenntartóját, hogy a 2023/2024-es nevelési évtől kezdődően, két nevelési évre bővítse az óvodát két csoportosra, mivel azt a beiratkozás alapján a jelentkezők száma indokolja.
A horvátzsidányi önkormányzat vállalja, hogy az új óvodai csoporttal kapcsolatos költséget megtéríti Kőszeg Városa számára.
A csoportbővítés érdekében a kőszegi képviselő-testületnek elsőként arról kell döntenie, hogy a horvátzsidányi tagóvodát 2 csoportosra bővüljön. Ez nyilván azt jelenti, hogy az óvoda alapító okiratát módosítani szükséges, továbbá bővíteni kell a személyi állományt is 2 fő óvodapedagógussal, és 1 fő dajkával.
Az átszervezéssel kapcsolatos teendőket az intézmény vezetője fogja megtenni.
Jelzi, hogy az I. határozati javaslat 5. pontjában említett, az óvoda alapdokumentumai módosítását 2023. júniusi képviselő-testületi ülés helyett a humánerőforrás ülésére kell előterjeszteni, hiszen átruházott hatáskörről van szó.
Szükség van továbbá a bővítés miatt a jelenlegi köznevelési szerződés módosítására valamint a finanszírozási szerződés előkészítésére is.
Az előterjesztés második részében a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde 2023/2024. nevelési évre vonatkozó óvodai csoportok létszámát kell meghatározni, amit a beíratások alapján 17 csoportban javasolnak rögzíteni.
Két tagóvoda esetében van arra szükség, hogy az induló létszáma alapján a fenntartó a maximális 30 fős csoportlétszámot engedélyezze: erre a Kőszegfalvi és Velemi tagóvodában lesz szükség, így az utolsó határozati javaslat erre vonatkozik.
Kérdések és hozzászólások:
Fekete-Pataki Edit jelzi, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és annak valamennyi határozatát a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
Sas Norbert kihangsúlyozza: ahogy elhangzott, a horvátzsidányi óvodai csoport bővítés plusz költsége nem Kőszeget, hanem a horvátzsidányi önkormányzatot fogja terhelni. Ennek ismeretében a pénzügyi bizottság is támogatta valamennyi határozati javaslatot.
Terplán Zoltán felveti a következőket: anyagilag tehát biztosított a csoport bővítés, de kérdés, hogy a humánerőforrás rendelkezésre fog-e állni, azaz nem lesz-e munkaerő hiány?
Guttmann Ferencné válaszában tisztázza, hogy a képviselő-testület döntése után kerül kiírásra a pályázat, véleménye szerint lesznek pályázók is.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a teljeskörű előterjesztés tárgyalását és szavazásra bocsátja a négy határozati javaslatot.
Elsőként a horvátzsidányi tagóvoda bővítését bocsátja szavazásra, az említett 5. pontba foglalt változatással együtt. A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
83/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde intézményét átszervezi azzal, hogy a Horvátzsidányi Tagóvodáját 2023. szeptember 1-től két csoportosra bővíti.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde K/8649-1/2023. számú Módosító Okiratát, valamint a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde K/8649-2/2023. számú módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Alapító Okiratát jóváhagyja.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2023. szeptember 1-től a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde engedélyezett létszámát a Horvátzsidányi Tagóvoda további 1 csoporttal történő bővítése miatt 3 fővel – 2 fő napi 8 órás óvodapedagógus és 1 fő napi 8 órás dajka – megemeli.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde intézményvezetőjét, hogy az 1. pontban írt átszervezéssel kapcsolatos szükséges intézkedéseket tegye meg.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felkéri a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde intézményvezetőjét, hogy az 1. pontban írt átszervezéssel kapcsolatban az intézmény szakmai alapdokumentumait a Kulturális, Oktatási, Szociális, Egészségügyi és Sport Bizottság 2023. júniusi ülésére döntésre készítse elő.
Felelős az 1-3. pont vonatkozásában: Básthy Béla polgármester.
a 4-5. pont vonatkozásában: Guttmann Ferencné intézményvezető.
Határidő: értelemszerűen.
Ezután a köznevelési szerződés módosításáról és a finanszírozási szerződésről szavaznak a képviselők. A II. határozati javaslatot szintén 9 igen szavazattal fogadják el.
84/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg Város Önkormányzata, valamint Horvátzsidány község Önkormányzata, Kiszsidány község Önkormányzata és Ólmod község Önkormányzata között 2022. május 31-én kelt, az óvodai ellátás biztosítására kötött köznevelési szerződés módosítását 2023. szeptember 1-től a melléklet szerinti tartalommal jóváhagyja és felhatalmazza a polgármestert annak aláírására.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felkéri a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal jegyzőjét, hogy Horvátzsidány Község Önkormányzatával az új csoportra vonatkozó kiegészítő finanszírozási szerződést készítse el azzal, hogy az új csoporttal kapcsolatos, az állami támogatáson felüli kiadásokat Horvátzsidány Község Önkormányzata viseli, továbbá 2023. évre az állami normatíva októberi igényléséig az új óvodai csoporttal kapcsolatos költségekhez Horvátzsidány Község Önkormányzata a fenntartónak legkésőbb 2023. augusztus 31-i teljesítéssel 4.000.000 Ft előleget megfizet.
Felelős: Dr. Zalán Gábor jegyző.
Határidő: azonnal.
A III. határozati javaslatot az óvodai csoportok indításáról 9 igen szavazattal hagyják jóvá a képviselők.
85/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 83. § (2) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kőszeg Város Önkormányzata fenntartásában működő Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsődében a 2023/24-es nevelési évben 17 óvodai csoport indítását hagyja jóvá a melléklet szerinti tartalommal.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: 2023. szeptember 1.
Végül két tagóvodában a csoportlétszámot szintén 9 igen szavazattal hagyja jóvá a képviselő-testület.
86/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 25. § (7) bekezdése szerint eljárva engedélyezi a maximum 30 fős csoportlétszámot a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde Kőszegfalvi és a Velemi Tagóvodája 1-1 csoportjában a 2023/24-es nevelési évben.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: 2023. szeptember 1.
A határozatok meghozása után Básthy Béla megjegyzi, hogy Guttmann Ferencné -intézményvezetőként összesen 9 tagintézményért (7 tagóvoda és 2 bölcsőde) felel, amelyek működtetése, koordinációja nem kis feladatot jelent. További jó egészséget kíván Guttmann Ferencnének.
A 9. napirendi pont tárgyalása:
A „Jó tanuló és jó sportoló” elismerés adományozásáról szóló szabályzat felülvizsgálatáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítést tesz. A munkatervnek megfelelően áttekintésre került a 18/2021. (VIII. 26.) képviselő-testületi határozattal elfogadott „Jó tanuló és jó sportoló” elismerő rendszerről szóló szabályzat. Az elmúlt év tapasztalatai alapján megállapítható, hogy a feltételrendszer változtatása szükséges.
Az új szabályzat szerint jó tanuló az, akinek az iskolai tanulmányi eredményének tanév végi átlaga általános iskolában és gimnáziumban legalább 4,8 az eddigi 4,6 helyett.
A szabályzat tervezetét kiküldték az iskoláknak és kérték, hogy küldjék meg a véleményüket. A levélre a következő válaszok érkeztek.
– a Dr. Nagy László EGYMI tanulóit nem érinti a változtatás, elfogadhatónak tartják a módosított szabályzatot,
– a Bersek József Általános Iskola vissza hivatkozott a korábbi véleményére, mely szerint sajnálják, hogy csapatokat az új szabályozás már nem enged díjazni,
– a Kőszegi Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola egyetért a módosítással,
– az Árpádházi Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium részéről egy hosszabb válasz érkezett. Egyetértenek a 4,8-as átlag bevezetésével, de a „Jó tanuló és jó sportoló díjat” csak a felső tagozatosokra és a gimnazisták számára javasolnák odaítélni. Ezen kívül, a diákolimpia országos döntőjében részt vevő diákokra is vonatkoztatnák a kitüntetést. Vannak olyan tanulók, akik bejutnának a versenyekre, de nem vállalják az utazást. Körzeti versenyek esetében az 1-3. helyezést, országos versenyeken pedig az 1-6. helyezést díjaznák.
Hozzászólások:
Fekete-Pataki Edit jelzi, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta a szabályzat módosítását és egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Básthy Béla emlékeztet arra, hogy tavaly több mint 80 volt az átadott „Jó tanuló és jó sportoló” kitüntetések száma. Örültünk is neki, hogy sokan voltak elismerésre méltók, de már akkor elhangzott, hogy lehetne szigorúbbra venni a szabályokat. A csoportos kitüntetéseket tekintve azért ki kell emelni, hogy egy-egy csoport, egy csapat tanulásban annyira nem igazán, inkább sportban tud jó lenni. De itt „Jó tanuló és jó sportoló” kitüntetésről van szó, így az iskola ezen javaslatát nem célszerű támogatni. Ha tavaly az összes csapatot meghívták volna, akkor a gimnázium díszterme kevésnek bizonyult volna a díjazottak számára.
Tavaly is a legtöbb elismert tanuló az Árpádházi Iskolából érkezett, érthető, hogy a legbővebb javaslatot ők tették. Alapvetően a 4,6-ról, 4,8-ra történő módosítással mindenki egyetértett.
Neki egy javaslata van, amelyet megfontolásra javasol az előterjesztő és a hivatalvezető felé is. A tervezet szerint minden év szeptember 20-ig kell az iskoláknak megküldeni a kitüntetési javaslatokat a hivatal felé. Viszont szeptember 20-a körül már bizottsági ülések vannak, és a javaslatok feldolgozása időt vesz igénybe. Nyilván már a nyár folyamán is rendelkezésre állnak az elért eredmények, ezért módosító javaslatként indítványozza, hogy a javaslatokat szeptember 10-ig küldjék meg a tanintézmények.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a szabályzat módosítását az általa tett módosító indítvánnyal együtt, azaz az iskolák a kitüntetési javaslatokat szeptember 10-ig küldjék meg a hivatal részére. 9 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
87/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a „Jó tanuló és jó sportoló” elismerő-rendszerről szóló szabályzat módosítását a melléklet szerinti tartalommal elfogadja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerűen.
A 10. napirendi pont tárgyalása:
Állami ingatlanok ingyenes tulajdonba kérésével kapcsolatos előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítést tesz. A Maradványvagyon-hasznosító Zrt. mint tulajdonosi joggyakorló megkereste Kőszeg Város Önkormányzatát, ugyanis a 2019-ben indított Magyar Falu Program folytatása, illetve kibővítése alapján, az 5000 fő lakosságot meghaladó települések számára is lehetőség nyílik a Magyar Állam tulajdonát képező ingatlanok ingyenes önkormányzati tulajdonba adására. Ennek keretében megküldték az állami feladatellátáshoz nem szükséges ingatlanok listáját. Kőszeg vonatkozásában 3 ingatlant ajánlottak fel, amelyek a következők:
– Kőszeg belterület 2116/7 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű, 125 m2 területű ingatlan 1/1 tulajdoni hányada;
– Kőszeg külterület 0182/3 hrsz-ú, kivett saját használati út megnevezésű, 787 m2 területű ingatlan 1/1 tulajdoni hányada;
– Kőszeg belterület 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű, 366 m2 területű ingatlan 3/80 tulajdoni hányada.
Javasolják, hogy a 2116/7 és 0182/3 hrsz-ú közút megnevezésű ingatlanokat az önkormányzat településüzemeltetés, mint önkormányzati feladatellátás keretében vegye tulajdonba, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása céljából.
A 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű ingatlan a rendezési terv alapján védelmi erdőterületnek minősül. Erre vonatkozóan azt javasolják, hogy az ingatlant a város helyi környezet- és természetvédelem érdekében, önkormányzati feladatellátás keretében vegye tulajdonba, erózió elleni védelem céljából.
A Zrt. tájékoztatása alapján az ingatlanokat kizárólag egy csomagban adják tulajdonba.
Fentieken túl, a kőszegi képviselő-testület már korábban hozott határozatot arról, hogy a Kőszeg, Jurisics tér 8. szám alatti, Kőszeg belterület 1858 hrsz-ú, kivett polgármesteri hivatal megnevezésű, 1427 m2 területű ingatlan 5724/143100 tulajdoni hányadát, valamint a Kőszeg belterület 2578/1 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű, 2582 m2 területű ingatlan 1/1 tulajdoni hányadát (a Rákóczi F. utcának a Sánc utcától a Fekete-kertig tartó szakaszát) állami tulajdonból önkormányzati tulajdonba kéri. A Zrt. felé írandó levélben azt is jelezni fogják, hogy az önkormányzat fenti vagyontárgyakra továbbra is fenntartja az igényét.
A Zrt. levelében arról is tájékoztatták a várost, hogy ha van további igénye, akkor azt is jelezze. Ennek kapcsán merült fel, a jelenlegi mentőállomás épületének tulajdonjoga.
A hivatal az Országos Mentőszolgálat Nyugat-dunántúli Regionális Mentőszervezet megkeresése alapján értesült róla, hogy a Kőszeg, Hegyalja u. 13. szám alatti, belterület 3759 hrsz-ú, kivett mentőállomás, garázs megnevezésű, 1628 m2 területű, a Magyar Állam 1/1 tulajdonában lévő, de az OMSZ által használt ingatlan használati jogában változás várható. A régi mentőállomás valamikor szintén önkormányzati tulajdonban volt, így indokoltnak tartják ennek az ingatlannak is az ingyenes tulajdonba vételét az önkormányzat lakás- és helyiséggazdálkodási feladatok ellátása céljára.
Hozzászólás:
Kiss Péter jelzi, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
88/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/O. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 2116/7 hrsz-on felvett, kivett közút megnevezésű, 125 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott településüzemeltetés, mint önkormányzati feladatellátás érdekében kívánja tulajdonba venni, illetve a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása céljából kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg 2116/7 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű, 125 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 2116/7 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Ezután a képviselők 9 igen szavazattal a következő határozatot hozzák:
89/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/O. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 0182/3 hrsz-on felvett, kivett saját használati út megnevezésű, 787 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott településüzemeltetés, mint önkormányzati feladatellátás keretében kívánja tulajdonba venni, illetve a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása céljából kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 0182/3 hrsz-ú, kivett saját használati út megnevezésű, 787 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 0182/3 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Ezt követően a képviselő-testület szintén 9 igen szavazattal az alábbi határozatot fogadja el:
90/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/O. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 942 hrsz-on felvett, kivett beépítetlen terület megnevezésű, 366 m2 nagyságú ingatlan 3/80 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott helyi környezet- és természetvédelem, mint önkormányzati feladatellátás keretében kívánja tulajdonba venni, illetve a helyi erózió elleni védelem céljából kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű, 366 m2 nagyságú ingatlan 3/80 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Végül a képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
91/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 36. § (2) bekezdésének c) pontja alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 3759 hrsz-on felvett kivett mentőállomás, garázs megnevezésű, 1628 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 9. pontjában meghatározott lakás- és helyiséggazdálkodási, mint önkormányzati feladatellátás keretében kívánja tulajdonba venni, illetve hosszútávú gazdasági céljai megvalósítása, illetve szociális célú lakhatás biztosítása érdekében kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 3759 hrsz-ú, kivett mentőállomás, garázs megnevezésű, 1628 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 3759 hrsz-ú, kivett mentőállomás, garázs megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
A 11. napirendi pont tárgyalása:
A Csónakázó tavat érintő üzemeltetési jog átadásról, területhasználatról szóló szerződés módosításáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítést tesz. 2021. évben határozatlan időre szóló, háromoldalú megállapodás jött létre a Kőszegi Sporthorgász Egyesület, az ABIC Kft. és Kőszeg Város Önkormányzata között a Csónakázó tavon történő csónakáztatás üzemeltetésének átadásáról, a Vizek Háza épületében lévő nyilvános WC üzemeltetéséről és a mellette lévő röplabdapálya kezeléséről.
A létrej
J E G Y Z Ő K Ö N Y V
Készült Kőszegen, Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által 2023. május 25-én, a Városháza tanácskozó termében 9 órai kezdettel megtartott nyilvános ülésről.
Jelen vannak:
Básthy Béla polgármester, Terplán Zoltán alpolgármester,
Csiki István, Fekete-Pataki Edit, Harkai Norbert, Kiss Péter, Kiss Zoltán Miksa, Rába Kálmán és Sas Norbert képviselő (9 fő).
Távol maradását előzetesen bejelentette:
Gelencsér Attila, Takácsné Varga Ágnes és Velkyné Ball Andrea képviselő (4 fő).
Tanácskozási joggal vannak jelen:
Dr. Zalán Gábor jegyző,
Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető, dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető,
Révész József a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár igazgatója, Lajos Tiborné Raposa Helga a Kőszegi Szociális Gondozási Központ vezetője, Guttmann Ferencné a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde vezetője, Eső Attila, a Kőszegi Városüzemeltető Kft. igazgatója, Császár Ildikó Veronika könyvvizsgáló, valamint Kőhalminé Major Judit a Kőszegi Városüzemeltetési Kft. Felügyelő Bizottságának az elnöke.
Básthy Béla polgármester köszönti a képviselő-testületi ülésen megjelent képviselőket, a jegyzőt, aljegyzőt, az osztályvezetőket, a megjelent intézményvezetőket, a könyvvizsgálót és a napirendi pontok előadóit. Mindenkinek köszöni az előterjesztések elkészítését és aktív részvételükkel segítik a képviselő-testület munkáját.
Megállapítja, hogy a képviselő-testület 12 fős létszámából 9 fő van jelen, így a képviselő-testület ülése határozatképes.
Elsőként a napirenddel kapcsolatban várja a képviselők hozzászólásait.
Kiss Zoltán Miksa kéri, hogy a meghívón szereplő 14. pontot (Vagyonügy: Üres lakások további hasznosításával kapcsolatos döntések meghozatala) zárt ülés keretében tárgyalja meg a képviselő-testület.
Básthy Béla szerint ebben az előterjesztésben nem olyan értelemben van szó lakásügyekről, hogy személyek számára bérbeadásról, valaki számára odaítéléséről van szó, hanem a lakások sorsáról. De képviselő úr javaslatáról jegyző úr segítségét kéri.
Dr. Zalán Gábor jelzi, hogy akkor lehet zárt ülést elrendelni, ha nyilvános ülésen való tárgyalás az önkormányzat érdekét sértené.
Kiss Zoltán Miksa szerint éppen erről lenne szó: a bizottsági ülésen elhangzottak értelemében. Az önkormányzat érdeke miatt kellene a Rákóczi u. 78. alatti társasház ügyét zárt ülés keretében megtárgyalni.
Básthy Béla szerint erről a társasházról a zárszámadás szóbeli kiegészítésében is lesz szó, a városüzemeltető kft. beszámolója is említi, komplex dologról van szó. A Rákóczi u. 78. tulajdonosi struktúrája értelmében 20% az önkormányzaté, a többi magántulajdonban van. Ő most nem lát olyan információt, amelyet a nyilvánosság elől vissza lehetne tartani, hiszen minden ugyanúgy a többi tulajdonostársra is vonatkozik. Hacsak nem valamiféle speciális stratégiáról lenne szó, de azt meg képviselő úrral külön beszélgetésben kellene lefolytatni, mert ahhoz a képviselő-testület ülése szűk lehet. Sajnos nehezen fogalmazható meg az, hogy mi az önkormányzat érdeke ebben az esetben.
Kiss Zoltán Miksa kéri, hogy – mivel nem annyira sürgős ügyről van szó – akkor ne szülessen ma döntés a Rákóczi u. 78. alatti társasházról.
Básthy Béla tájékoztatja a jelenlévőket arról, hogy a jövő hétre, június 1-jére amúgy is tervezett rendkívüli képviselő-testületi ülést összehívni. Ugyanis a Meskó u. 1-el kapcsolatos felújításra vonatkozó anyag még nem áll rendelkezésre, pedig az sürgős döntést igényel. Ha a képviselő-testület egyetért vele, akkor a Rákóczi u. 78. ügyét is akkor lehetne megtárgyalni.
Kiss Zoltán Miksa kéri, hogy a másik vagyonügy, azaz a Várkör 58. alatti lakás sorsa is ezzel együtt legyen kezelve, mert az is ezzel összefüggésben van.
Így Básthy Béla szavazásra bocsátja azt, hogy a meghívón szereplő 14. napirendi pontot ne ma, hanem a várhatóan jövő héten tartandó rendkívüli ülésen tárgyalja meg a képviselő-testület. Ezzel a képviselők 9 igen szavazattal egyetértenek.
Ezután a képviselő-testület 19 igen szavazattal az alábbi napirendet fogadja el:
N A P I R E N D:
1. Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetéséről szóló 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelet módosítása (IV. negyedév).
Előadó a polgármester nevében: Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető.
2. A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. Felügyelő Bizottságának a beszámolója.
Előterjesztő: Kőhalminé Major Judit, a felügyelő bizottság elnöke.
3. A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. éves beszámolója, mérlegbeszámoló.
Előterjesztő: Eső Attila igazgató.
4. Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetésének teljesítéséről szóló önkormányzati rendelet (zárszámadás) megalkotása.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
5. A közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól szóló 5/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelet módosítása.
Előadó a polgármester nevében: dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető.
6. Beszámoló a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár munkájáról a könyvtári szolgáltatás tekintetében.
Előterjesztő: Révész József igazgató.
7. Döntés a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár intézményvezető-helyettesi munkakörének betöltéséről.
Előterjesztő: Révész József igazgató.
8. Kőszeg Város Önkormányzata fenntartásában működő óvodai csoportok átszervezésével és létszámának meghatározásával kapcsolatos döntések.
Előadó a polgármester nevében: dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető.
9. A „Jó tanuló és jó sportoló” elismerés adományozásáról szóló szabályzat felülvizsgálata.
Előadó a polgármester nevében: dr. Dömötör Ramóna mb. igazgatási osztályvezető.
10. Állami ingatlanok ingyenes tulajdonba kerülésével kapcsolatos döntések meghozatala.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
11. A Csónakázó tavat érintő üzemeltetési jog átadásról, területhasználatról szóló szerződés módosítása.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
12. A Kőszegi Önkormányzati Tűzoltóság pályázaton való részvételének támogatása.
Előadó a polgármester nevében: Németh Ildikó városüzemeltetési osztályvezető.
13. Az Országgyűlés békepárti nyilatkozatához való csatlakozás.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
Zárt ülés keretében:
1. Döntés a Kőszeg, Liszt F. utca 26. fsz. 7. alatti lakás további bérbeadásáról.
Előterjesztő: Básthy Béla polgármester.
A napirend megtárgyalása előtt a polgármester a lejárt határidejű határozatokról szóló jelentésekkel, valamint az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámolóval kapcsolatban várja az észrevételeket, de ezekkel kapcsolatban sem kérdés, sem hozzászólás nem hangzik el.
A képviselők 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozzák:
78/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a lejárt határidejű határozatokra adott jelentéseket, valamint az átruházott jogkörben hozott döntésekről szóló beszámolót elfogadja.
Az 1. napirendi pont tárgyalása:
Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetéséről szóló 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelet módosítása (IV. negyedév). csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Cserkutiné Stipsics Edina pénzügyi és gazdálkodási osztályvezető szóbeli kiegészítést tesz.
Az önkormányzat 2022. évi költségvetésének IV. negyedévi módosítására vonatkozik az előterjesztés, melynek részleteit az információs táblák és a mellékletek tartalmazzák. Az érintett időszakban hozott képviselő-testületi döntések, az állami többlettámogatások, az elnyert pályázatokból származó bevételek összegei épültek be a rendelet módosításba. Jelentős összeget, mintegy 67 millió Ft-ot tesznek ki a költségvetési többlettámogatások. Ezek közül kiemelkedik a kieső 2021. és 2022. évi helyi iparűzési adóbevétel miatt kapott támogatás, vagy a 9,9 millió Ft összegű szociális ágazati pótlék – utóbbi át is lett utalva az intézménynek.
Jelentősen, 432 millió Ft-tal emelkedett a felhalmozási célú támogatások előirányzata a két általános iskola energetikai korszerűsítése témájú sikeres pályázatnak köszönhetően. Ez az összeg a bevételek és a kiadások oldalán is megjelenik.
Az önkormányzat előirányzat változásai az előző módosításokat figyelembe véve 506 317 648 Ft-tal növelik a bevételi és a kiadási főösszeget.
Hozzászólások:
Sas Norbert jelzi, hogy a rendelettervezet megtárgyalta a pénzügyi bizottság és egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Básthy Béla örömmel állapítja meg, hogy a IV. negyedévben is sikerült olyan új forrásokat találni, amelyek az önkormányzat mind a fejlesztési, mind a működési feladatait segítik. Majd – mivel további hozzászólás nem hangzik el – szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
7/2023. (V. 25.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről szóló 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelet módosításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 2. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. Felügyelő Bizottságának a beszámolója csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Kőhalminé Major Judit szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a felügyelő bizottságuk két alkalommal ülésezett és 3 határozatot fogadott el. Ez mellett egyéb témákat és jelentős üzletpolitikai témákat is tárgyaltak.
Ilyen a hulladékgazdálkodásról szóló jelentés elemzése, különösen a rekultiváció két ütemét és egyes részterületeit elemezték és vizsgálták.
Foglalkoztak a Wienerberger Zrt.-vel kötött ingatlan csereszerződéssel, amely hosszú távon ad lehetőséget az inert hulladék elhelyezésére és kezelésére, továbbá nem mellesleg jelentős bevételi többletforrást is jelenthet a városüzemeltető kft. számára.
A másik ilyen téma, amivel bizottságuk foglalkozott (és amiről nem hoztak határozatot), az a nem közművel összegyűjtött folyékony hulladék témaköre. Ezt a tevékenységet a cég továbbra is közszolgáltatási szerződés keretében látja el, illetve az ellátott terület nagysága is kibővült, mert Kőszeg mellett Lukácsháza, Gyöngyösfalu, Bozsok, Velem térségével. Ez szintén bevételi lehetőség lehet, de azt tudni kell, hogy ez a tevékenység mindig is veszteséges volt. A veszteség összege először csak 5-6 millió Ft volt évenként, jelenleg már eléri a 9 millió Ft-ot is. Nyilván a megnövekedett útirány is növeli a költségeket, de a lerakási díj is változott. A korábbi 588 Ft/m3 díj mára már a duplájára, azaz 1200 Ft-ra változott. Évente mintegy 6700 m3 szennyvíz elszállításáról van szó.
A harmadik témakör, amelyről nem hozott a felügyelő bizottság határozatot, az a bérlakás állomány helyzete. A kapott információk alapján egyértelműen megállapította a bizottság, hogy egy rendkívül időszerű, aktuális témáról van szó és helyesnek ítélte meg, hogy a városüzemeltető kft. a lehető legpontosabb adatokat szolgáltassa ahhoz, hogy a hivatali szakapparátus ki tudja dolgozni egy átfogó, méltányos és megfelelően finanszírozott, hosszú távú lakáskoncepció elveit.
A felügyelő bizottság elfogadta a gazdasági társaság 2022. évi egyszerűsített beszámolóját és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
A novemberi ülésükön a felügyelő bizottság megköszönte Kovács István korábbi igazgatónak a több évtizedes munkáját és a bizottságuk számára nyújtott segítséget – amelyet most is megerősít.
Kérdések és hozzászólások:
Kiss Péter jelzi, hogy az előterjesztésben szereplő bizottsági véleménnyel ellentétben a városfejlesztési bizottság ezt a napirendi pontot nem tárgyalta.
Sas Norbert jelzi, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta a felügyelő bizottság beszámolóját, megköszönték a kiváló munkát és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlották.
Harkai Norbert is köszöni elnök asszony lelkiismeretes munkáját. Kovács István korábbi igazgatónak szintén, aki szerencsére nem unatkozik, mert a cégnél jelenleg is rengeteg munkából veszi ki a részét. Nyilván a tapasztalataira még sokáig szükség lesz. További jó erőt, egészséget kíván neki ezúton is.
Rába Kálmán visszautal arra, hogy 2020. októberében a Jurisics-várban tartott képviselő-testületi ülésen az hangzott el, hogy ideje lenne már egy olyan lakáskoncepciót alkotni, amely sok parttalan vitát szüntetne meg és amelynek a csapásán el lehetne indulni annak érdekében, hogy józan ésszel lehessen dönteni, akár értékesítésről, akár felújításról van szó. Kérdés, hogy mennyi időre van még ehhez szükség, mert emlékezete szerint már legalább 7 éve húzódik ez.
Básthy Béla szerint nem szabad elfelejteni, hogy ebből a ciklusból 2 év covid járványban telt el, amikor kormányzati szinten is meg volt kötve, hogy milyen típusú döntéseket lehet hozni, és a bérleti díjakhoz, a térítési díjakhoz pld. nem lehetett hozzányúlni, jelenleg a háború is befolyásol sok mindent.
Egy lakáskoncepció egyszerre szól a település felelősségvállalásáról, a lakásállomány nagyságáról, és arról, hogy mekkora feladatot kíván a település az adott pénzügyi-gazdasági helyzetben ellátni. Ennek van a vagyonfenntartással, a vagyonhasznosítással összefüggő oldala is. Tény, hogy a települések esetében nagy a szórás a lakásállomány nagyságát tekintve. Pld. a hétvégén a szlovákiai Szenc városában jártak, ahol egyáltalán nincs szociális bérlakás. Van a lakáskoncepciónak egy szociális vonulata is, hiszen eredeti szándéka szerint az a cél, hogy a szociálisan rászorult szermélyek lakáshoz jussanak. Az is mérlegelés kérdése, hogy a bérlő tartósan használja-e adott ingatlant, illetve, ha bajba jut valaki, akkor mentőövet dobjon neki az önkormányzat, de utána hagyja-e el. Roppant komplex, sokféle megközelítésű kérdéskörről van tehát szó. Nem volt zavartalan ez a 2,5 év, főleg a legsérülékenyebb rétegek esetében.
Azt nem mondaná, hogy semmi sem történt, mert nagyon jelentős változás volt, hogy jelenleg 1 évre lehet megkötni a lakásbérleti szerződéseket. Az is megkönnyítette az ügyek vitelét, hogy a polgármester jogosult dönteni a lakáscsere ügyekben. Tavaly meg lettek hosszabbítva a lakásbérleti szerződések hatálya annak érdekében, hogy családokat ne kelljen elküldeni bérlakásokból.
Összességében ezeknek az intézkedéseknek meg lett a hozadéka, el nem lett hanyagolva ez a téma. De az tény, hogy egy átfogó, mindenre kiterjedő szabályozás nem készült el. Izgalmas kérdés, hogy erre mikor lesz lehetősége a képviselő-testületnek. Nem biztos, hogy ebben a ciklusban szerencsés lenne még ezt elfogadni, hiszen jövőre választások lesznek.
A hulladékkezelésben rejlő lehetőségeket illetően ő nagy örömmel vette, hogy a Gyöngyös meder kotrása révén sikerült részleges rekultivációt végezni a volt hulladéktelepen. Fontos döntés volt a Wienerberger Zrt.-vel is telekcseréről megegyezni.
Azt várta volna még a felügyelő bizottságtól, hogy rámutasson arra az asszimetriára, mely szerint miközben a fejlesztések által egyre több és komoly feladat vár a városüzemeltető kft.-re (ahogyan szó volt róla, pld. egyre nő a kezelendő zöldterület nagysága) ugyanakkor az önkormányzat finanszírozása a megtett erőfeszítések ellenére ezt nem tudja követni.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester szavazásra bocsátja a felügyelő bizottság beszámolóját, amit a képviselő-testület 9 igen szavazattal elfogad.
79/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális Szolgáltató Nonprofit Kft Felügyelő Bizottságának 2022.évi munkájáról szóló beszámolót elfogadja.
A 3. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városüzemeltető Nonprofit Kft. éves beszámolója, mérlegbeszámoló csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla elsőként megjegyzi, hogy Eső Attila ugyan az előterjesztő, de mivel a 2022. évről szól a beszámoló, bizonyára Kovács István korábbi igazgató aktív közreműködésével készült el a 21 oldalas anyag.
Eső Attila jelzi, hogy valóban furcsa helyzet adódott, mert neki kell beszámolni egy olyan időszakról, amikor még nem ő volt az igazgató. A leadott anyagban rengeteg számszerű adat van. A képviselők kérdéseire szívesen válaszol.
Kérdések és hozzászólások:
Kiss Péter elmondja, hogy a bizottság hosszasan tárgyalta a beszámolót. Úgy vélték, hogy a városüzemeltető kft. a nehézségek ellenére helyt tudott állni és megpróbálta a megnövekedett feladatait a jelenlegi gépparkkal és létszámmal ellátni. Közmunkást nem nagyon találnak, viszont enélkül pld. a köztisztasági feladataikat nem is tudnák ellátni. Igazgató úrnak sok sikert kíván a munkájához, remélhetőleg ezt az évet jó eredménnyel tudják majd zárni.
Sas Norbert szerint a pénzügyi bizottság is kitartást, sok sikert kívánt a kft. munkájához. A részletes, mindenre kiterjedő beszámolót szintén egyhangúlag fogadták el.
Harkai Norbert is elsőként megköszöni a városüzemeltető kft. munkáját, mert szép a város. Ő is sok sikert kíván igazgató úr jövőbeni tevékenységéghez. Ahogyan a beszámolóból is kiderül, a cég egyre csak kapja a feladatokat, a zöldterület nagysága csak növekszik, szépül a város, az ő kapacitásuk viszont nem.
A határon túl, Ausztriában sokkal könnyebb feladata van az ottani „Gemeinde”-nek, azaz az ottani városüzemeltető cégeknek. Ott 2000-2300 eurós fizetést kapnak az alkalmazottak és annyira sikerállásnak számít egy-egy ilyen munkakör, ahova bekerülni szinte csak kihalás révén lehet. Igazgató úr idehaza nincs ilyen helyzetben. Pedig van mezőgazdasági szakirányú képzés is a városban, az ott végzők talán majd a jövőben segítik ezt a munkát.
Básthy Béla szerint Eső Attila igazgató úrnak szerencsére van rálátása a gazdasági társaságra, hiszen korábban is a cég egyik vezető beosztású dolgozója volt. A heti vezetői értekezleteken mindig az ügyek egyik csoportja a városüzemeltető kft.-t érinti és több fejlesztéseknek is van a céghez kapcsolódó vetülete.
A város vezetése mindig próbálja segíteni és megtalálni azokat a pontokat, ahol lehet segíteni a gazdasági társaságnak. Tavaly történt egy tuskómaró és egy utcaseprő adapter beszerzése is. Utóbbival jelentős élő munkát lehet megtakarítani.
Sikeres projektekből adódóan lezajlott a csapadékvízelvezető rendszerek részleges rekonstrukciója, meg újak is létrejöttek. De ezeknek a folyamatos tisztántartása, átjárhatóságuknak a biztosítása is fontos feladat – ami szintén a városgondokság feladata.
Folyamatos a gondolkodás a zöldterületek még hatékonyabb karbantartásáról is.
A felügyelő bizottság által említett hulladékgazdálkodásban eltolódtak a hangsúlyok, de továbbra is jelentős kiadásai vannak a cégnek a közterületeken elhelyezett hulladék miatt. Viszont annak a bizonyos inert hulladéklerakó működtetéséhez egy nagyobb eszközbeszerzésre is szükség lesz, aminek a forrása nagy fejtörést fog okozni. Azt külön is köszöni a gazdasági társaságnak, hogy a folyamatosan változó, állami hulladékgazdálkodásban részt vevő együttműködő cégekkel (STKH Kft., MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.) kapcsolatban vannak, a változásokat le tudják reagálni.
A városüzemeltető kft. is keresi a bevételt hozó lehetőségeit.
A fizető parkolási rendszer idén év elején felülvizsgálatra került.
A ma már említett szociális bérlakások témakörében szinte minden bérlőt már-már név szerint ismerünk. Ennek a terület kezelése máshogy nem megy: sok kis lépéssel majd egy nagyobb lépés jó előkészítésével.
A beszámolóval kapcsolatban további észrevétel nem hangzik el, így a polgármester szavazásra bocsátja a határozati javaslatot. A képviselők 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozzák:
80/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális Szolgáltató Nonprofit Kft. 2022. évi munkájáról szóló beszámolót elfogadja.
A 4. napirendi pont tárgyalása:
Kőszeg Város Önkormányzata 2022. évi költségvetésének teljesítéséről szóló önkormányzati rendelettervezet (zárszámadás) csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Básthy Béla szóbeli kiegészítést tesz. Összességében elmondható az elmúlt évről, hogy a működéshez szükséges forrásokat elő tudtuk teremteni, minden területen takarékos gazdálkodás folyt. A működésnél kénytelen vagyunk szűkre szabni a mozgásterünket – ahogy ez megjelenik a költségvetésben is. Örömteli, hogy a működési bevételeket sikerült teljesíteni.
A felhalmozási célú bevételek terén látszik elmaradás, hiszen nem sikerült annyi bevételt szerezni, ami tervezve volt, hiszen a vagyonhasznosításnál vannak elmaradások. Viszont a Gábor Áron u. 9. értékesítése a befolyt 30 millió Ft vételáron fontos lépés volt. Ezúton is köszöni az ezzel foglalkozó kollégák munkáját.
A felhalmozási számoknál megjelennek a folyamatban lévő pályázatok, amelyek az év zárónapján értelemszerűen nem teljesülnek és áthúzódnak a következő évre. Ezeknek a fejlesztéseknek, beruházásoknak köszönhetően az önkormányzat vagyona több mint 2 milliárd Ft-tal növekedett. Ebben nagy szerepe van az útfelújítási programnak, az új mentőállomás és új temető építésének, de az összes projekt az előterjesztésben fel van sorolva. Megjelentek továbbá már a TOP Plusz pályázatok is, ahogyan szó volt ma már erről a IV. negyedévi módosításban. Bízunk abban, hogy a kifutó pályázatok után újabb jelentős beruházások tudnak megvalósulni állami támogatásból.
A működés terén a város vezetése nagyon takarékos működést kért az intézményektől és a hivataltól is. Ez már több éves rutinnak számít, mert az önkormányzat az éves tervezésnél tudatosan számít a pénzmaradványokra. Ezek elsősorban a bérmaradványok kapcsán keletkeznek.
Kiemeli, hogy az intézmények értékes pályázati tevékenységeket folytatnak. A művelődési központ a várszínház esetében már szinte eljárásrend szinten számol pályázati forrásokkal, amelyeket a tavalyi évben is sikerült érni.
A rendelettervezetben összességében jelennek meg a pénzmaradványok. Ezek – a kötelezettséggel terhelteket kivéve – teljes egészében elvonásra kerülnek mind az intézményektől, mind a hivataltól. Sajnos szükséges volt arra az intézkedésre, mely szerint még a szükséges kisebb felújítások, karbantartások elvégzése előtt is egyeztetni kell az intézményeknek arról, hogy elindíthatók-e vagy sem, azaz ezek mérlegelésre kerülnek. Sajnos ezzel együtt kell élni még egy darabig, mert az a bizonyos asszimetria, amely jellemzi a város költségvetését (azaz a fejlesztési oldal sokkal erősebbnek és gazdagabbnak látszik, mint a működés) továbbra is fennáll a költségvetésben – és ez látszik a zárszámadásban is.
A könyvvizsgáló asszonnyal egyetértésben az a javaslat született, hogy a zárszámadási rendelettervezet szöveges indoklásában jelenjen meg egy konkrét ügy, mivel ez nagyon is a város pénzügyi kilátásait elemző dokumentum. Ez a bérlakás gazdálkodáshoz köthető, pontosabban a Rákóczi u. 78. alatti társasházhoz, amelyet Kiss Zoltán Miksa képviselő úr is említett. Ennek kapcsán a zárszámadás indoklásában egy új bekezdésben célszerű bemutatni azt a függő kötelezettséget, amely nem biztos, hogy meg fog jelenni a város életében, de a valószínűsége nem kicsi.
Ismert, hogy néhány évvel ezelőtt az ingatlan veszélyességét állapította meg egy szakvélemény, egy másik meg azt, hogy nem az. Az a hatóság, amelynek joga van ebben eljárni, a veszélyességet tartalmazó szakvéleményt vette figyelembe, ebből kifolyólag hatósági kötelezettség van arra vonatkozóan, mert a műszaki szempontból nem kellően átgondolt bővítés nyomán kialakult rossz statikai állapot miatt az épület életveszélyessé lett minősíve. Ezért indokolt a jelentős, jó karba helyezést biztosító beavatkozás végrehajtása. Ennek a beavatkozásnak az összege a jelenlegi árakon eléri a 300 millió Ft-ot, de ez az összeg évről évre növekszik. A társasház 54 lakásából 10 lakás van az önkormányzat tulajdonában.
A kockázat ott jelenik meg, hogy a kötelezés egyetemlegesen írja elő ugyan a tulajdonosok számára az életveszély megszüntetését, de sajnos bekövetkezhet az is, hogy a NAV Kőszeg Város Önkormányzatától fogja a teljes összeget behajtani, amelyet a város utána csak peres úton tud a többi tulajdonos felé érvényesíteni a rájuk eső rész tekintetében. Ez a kockázat sajnos megjelenik az önkormányzat ez évi és következő évi gazdálkodásában. Ugyanakkor nem kezelhető olyan tényként, amelyet a rendeletben meg lehetne jeleníteni. Ezért született az a döntés, hogy a beszámoló szöveges részében mindez egy új bekezdésben jelenen meg, mert fontos, hogy a képviselő-testület tudjon erről a helyzetről és fel kell készülni a kezelésére.
Sajnos az év nagy részében még volt kilátás arra, hogy a társasház talál egy kivitelezőt a szükséges munkák elvégzésére, de ez végül meghiúsult, ráadásul a társasház közös képviselője is lemondott.
Ezért az önkormányzat most látja olyan veszélyeztetettségűnek ezt az ügyet, amit a pénzügyi beszámolóban mindenképpen meg kell jeleníteni.
Cserkutiné Stipsics Edina hozzáfűzi az előterjesztéshez: a polgármester úr részletesen ismertette a zárszámadás azon részét, amit a képviselő-testületnek, amit a gazdálkodásról ismernie kell.
Néhány számszaki adatot is kiemel a képviselők számára. Az önkormányzat bevételei 100%-on, a kiadási 73,8%-on teljesültek. Utóbbival kapcsolatban már polgármester úr is jelezte, hogy 2022-ben bizonyos beruházások még nem kezdődtek el.
Intézményi pénzmaradványokkal már a 2023-as költségvetésben is terveztek. Szerencsére az intézmények gazdálkodás olyan jól alakult, hogy a takarékossági intézkedések és a megszorítások ellenére 100 millió 665 ezer Ft pénzmaradvány keletkezett, amely meghaladja a tervezettet. Ettől függetlenül, ő már polgármester úrnak is jelezte: mindez nem azt jelenti, hogy van 10 millió Ft-ja a városnak, ami szabadon felhasználható, mert a költségvetés összeállításakor a pénzmaradvány valamennyire felül lett tervezve, tehát ez kompenzálja egymást.
Voltak továbbá olyan tényezők 2022. évben, amelyek beruházási előlegként lettek folyósítva és ezek a zárszámadásban az önkormányzat mérlegében módosítják az előzetes pénzmaradványt, ebből alakult ki a különbözet.
A rendelettervezet 7. melléklete részletesen tartalmazza, hogy melyik intézmény milyen pénzmaradványt produkált. Két intézménynél fordult elő, hogy az elmúlt évben bértámogatási pályázatból különböző okokból visszafizetési kötelezettség keletkezett, így ezeket is a képződött pénzmaradványból kell visszafizetni.
Polgármester úr is említette, hogy a mérleg főösszege több mint 2 milliárd Ft-tal növekedett az elmúlt évhez képest. Ez abból adódik, hogy az elmúlt évek beruházásai aktiválásra kerültek. Az önkormányzat összevont mérlege eszköz és a forrás oldalon is 17 milliárd 304 millió 893 ezer Ft.
Hozzászólások:
Császár Ildikó Veronika könyvvizsgáló tájékozatja a képviselő-testületet, hogy áttekintették a rendeletetervezetet, amely a törvényi előírásoknak megfelelően készült el. Tartalmazza azokat a számszaki adatokat, valamint – polgármester úr által szóban is kiegészített – szöveges információkat, amelyeket kell. A előterjesztés az önkormányzat valós pénzügyi-jövedelmi helyzetét tartalmazza, rendeletalkotásra alkalmas.
Fekete-Pataki Edit elmondja, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
Kiss Péter jelzi, hogy a városfejlesztési bizottság is megtárgyalta a zárszámadás tervezetét, amit egyhangúlag elfogadásra ajánlottak.
Sas Norbert szerint ugyanez volt a vélemény a zárszámadásról a pénzügyi bizottságnál is: a bizottság 8 igen szavazattal, elfogadásra ajánlotta az elmúlt évi beszámolót.
Básthy Béla mindenkinek megköszöni a gazdálkodás tekintetében végzett munkáját és együttműködését. Sok nehéz feladat volt ebben az évben, amit meg kellett oldani.
Sikerült néhány szép sikert elérni és bár a sportban a média tudósításai sem szoktak a hajnali felkelésekről, az izzadságos edzésekről beszámolni – hasonló munka van a zárszámadás mögött is.
Ezúton is köszöni azok támogatását, akik Kőszeg város működését segítették 2022-ben, számítunk rájuk a jövőben is.
Végül a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a rendelettervezetet.
A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
8/2023.(V. 25.) önkormányzati rendelete a 2022. évi költségvetés teljesítéséről
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
Az 5. napirendi pont tárgyalása:
A közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól szóló 5/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelettervezet csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy felülvizsgálatra került a közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól szóló 5/2015.(II.27.) számú önkormányzati rendelet.
A Központi Címregiszterhez kiadott módszertani útmutatót, illetve a gyakorlati alkalmazást figyelembe véve szükségessé vált a helyi szabályozás aktualizálása, kiegészítése. A tervezetben foglalt változtatás egyértelműen lakossági érdekeket szolgál. A beépíteni kívánt bekezdésnek köszönhetően, azokon a helyeken, ahol a házszámok már kialakultak, - de valamely okból kifolyólag, pl.: telekmegosztás után új ház kerül a megosztott ingatlan valamelyikére nem kell a házszámozást újra kezdeni, felborítva ezzel akár egy egész utca kialakult házszámozását, hanem - lehetőség lesz a betűvel és perjellel történő megkülönböztetésre.
Mindezek mellett a rendeletben találhatóak még olyan elnevezések, melyek más jogszabály változásának következményeként időközben megváltoztak, így ezeket itt is szükséges módosítani.
Hozzászólások:
Sas Norbert tájékozatja a képviselő-testületet, hogy a pénzügyi bizottság megtárgyalta az előterjesztést és egyhangúlag elfogadásra ajánlotta. A módosítás egy része a lakók életét könnyíti meg, a másik része a központi jogszabály változásokból fakad.
Fekete-Pataki Edit jelzi, hogy a humánerőforrás bizottság is megismerte a rendelettervezetet és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Ezután a képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi rendeletet alkotja:
Kőszeg Város Önkormányzata
Képviselő-testületének
9/2023. (V. 25.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezésének rendjéről és a házszám-megállapítás szabályairól
szóló 5/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelet módosításáról
(A rendelet szövege jelen jegyzőkönyv melléklete.)
A 6. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltárnak a könyvtári szolgáltatás tekintetében végzett munkájáról szóló beszámoló csatolva a jegyzőkönyvhöz.
A napirendi pont tárgyalásánál jelen van még Lajos Tiborné intézményvezető-helyettes is.
Révész József szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a vonatkozó jogszabályok szerint a könyvtári szolgáltatás tekintetében minden évben el kell készíteni az intézményi beszámolót a fenntartó felé. Idén is elkészült a tavalyi évre vonatkozó dokumentum.
Lajos Tiborné nem tesz szóbeli kiegészítést az anyaghoz, de a felmerülő kérdésekre szívesen válaszol.
Hozzászólások:
Fekete-Pataki Edit tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a humánerőforrás bizottság megismerte a könyvtár munkájáról szóló beszámolót. Örömmel állapították meg, hogy van létjogosultsága, a kőszegiek használják a könyvtárat. A beszámolót egyhangúlag javasolták elfogadásra.
Harkai Norbert gratulál a könyvtár munkájához, amelyről csak a legmagasabb fokon tud beszélni.
Amikor ő a városi strand hiányát szokta felemlegetni, akkor arra mindig az volt a válasz, mely szerint egy strandot soha nem lehetne rentábilisan üzemeltetni. Bevallja, hogy elkeseredésében erre ő mindig azt szokta mondani, hogy a könyvtárnak sincs haszna. De mind a strandra, mind a könyvtárra szükség van. A beszámolóból látható, hogy milyen hihetetlenül sok dologgal foglalkoznak a könyvtárban, mennyi mindennek adnak teret. Az ő olvasatában a könyvtár tízszer fontosabb, mint a városi strand. Néha az ember valóban úgy gondolkodik, hogy mi hozza a hasznot és mi nem, de egy könyvtár elengedhetetlen egy város életében. Köszöni, hogy vannak és további sok sikert kíván a munkájukhoz.
Csiki István szerint a beszámolóból látható, hogy milyen látogatott a könyvtár. Nemcsak a könyvkölcsönzést veszik igénybe a kőszegiek, rengeteg rendezvény is volt a könyvtárban az elmúlt időben. Örömteli, hogy a könyvár a nehéz téli időszakban is nyitva tudott maradni és nem került nehéz helyzetbe a magas rezsiköltségek miatt. Bár februárban sajnos elhangzott, hogy időszakosan esetleg be kellene zárni. Napi 40-50 ember látogatja a könyvtárat és ezt a kőszegiek a jövőben is megtehetik. Köszöni a könyvtár munkáját!
Harkai Norbert nem kíván Csiki István által elmondottakhoz hozzászólni.
Básthy Béla is emlékeztet arra, hogy februárban a Harkai Norbert részéről valóban elhangzott az, hogy csupán három ember jár könyvtárba és ezért javasolta a bezárását.
Harkai Norbert szerint a februári ülésen elhangzott egy vélemény volt a részéről, az imént pedig egy másik.
Básthy Béla megjegyzi: Harkai Norbert mai véleményével mindenki jobban egyet tud érteni – és ezzel lezárja ezt a témát.
A napirend kapcsán kiemeli: a múzeum, a könyvár és a levéltár is – amellett, hogy közgyűjtemények – közművelődési feladatokat is ellátnak. Jó döntés volt az összevonásuk és az utóbbi időben takarékossági okok miatt nagyon hasznos is, hiszen a Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház a hagyományos téli rendezvényeit nem tudta megtartami. Köszöni, hogy a könyvtár helyet adott számos rendezvénynek és folyamatosan aktív közművelődési szerepet vállal fel. Bár a könyvtárnak volt mindig is egy népművelési-művelődési házas iránya, de ezt a megfelelő terek kialakításával sikerült még erősebbé tenni.
Mindez azért is fontos, mert a művelődési központ a közművelődésből fakadó feladatmennyiséget – főleg a várszínház mellett – a maga létszámával egyedül nem bírja elvégezni.
Ő is csatlakozik a köszönő szavakhoz, mert a könyvtár rengeteg könyvbemutatóval, meghirdetett pályázatokkal, az ifjúság számára folyamatosan szervezett programokkal (pld. Könyvmoly galaxis) színesíti a kőszegi kulturális életet. A múzeum és a könyvtár is – a saját gyűjteményeire építve – végzi a város identitásformáló munkáját, amelyhez folyamatosan hozzátesz.
Ő bízik abban, hogy a könyvtár a jelenlegi tágabb-szűkebb értelembe vett partnereivel együtt (vármegyei könyvtár, civil szervezetek stb.) az igénybe vevők körét nemcsak megtartani, hanem bővíteni is tudja.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, 9 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
81/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár Chernel Kálmán Városi Könyvtárának 2022. évről szóló beszámolóját a melléklet szerinti tartalommal elfogadja.
Felelős a vármegyei hatókörű városi könyvtárhoz továbbításért: Révész József intézményvezető.
Határidő: 2023. június 9.
A 7. napirendi pont tárgyalása:
A Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár intézményvezető-helyettesi munkakörének betöltéséről szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Révész József igazgató szóbeli kiegészítésében elmondja, hogy a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár igazgatóhelyettesének a kinevezése május 31. napjával lejár. Jogszabályi előírás alapján az intézményvezető helyettesének a megbízásához szükség van a fenntartó egyetértésére.
Intézményvezetőként kéri és javasolja, hogy jelenleg is a helyettesi feladatokat ellátó Lajos Tibornét bízhassa meg ő újabb 5 évre, amelyhez kéri a képviselő-testület egyetértését.
Hozzászólás:
Fekete-Pataki Edit tájékoztatja a képviselő-testületet, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
A képviselő-testület további észrevétel nélkül, 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
82/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Lajos Tiborné a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár intézményvezető-helyettesi munkakörbe 2023. június 01. és 2028. május 31. közötti időszakra történő kinevezésével egyetért.
Felelős: Révész József intézményvezető
Határidő: 2023. június 1.
A 8. napirendi pont tárgyalása:
Kőszeg Város Önkormányzata fenntartásában működő óvodai csoportok átszervezésével és létszámának meghatározásával kapcsolatos előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítést tesz. Horvátzsidány polgármestere megkereste Kőszeg Város Önkormányzatát, mint a Horvátzsidány településen működő Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde Horvátzsidányi Tagóvodájának fenntartóját, hogy a 2023/2024-es nevelési évtől kezdődően, két nevelési évre bővítse az óvodát két csoportosra, mivel azt a beiratkozás alapján a jelentkezők száma indokolja.
A horvátzsidányi önkormányzat vállalja, hogy az új óvodai csoporttal kapcsolatos költséget megtéríti Kőszeg Városa számára.
A csoportbővítés érdekében a kőszegi képviselő-testületnek elsőként arról kell döntenie, hogy a horvátzsidányi tagóvodát 2 csoportosra bővüljön. Ez nyilván azt jelenti, hogy az óvoda alapító okiratát módosítani szükséges, továbbá bővíteni kell a személyi állományt is 2 fő óvodapedagógussal, és 1 fő dajkával.
Az átszervezéssel kapcsolatos teendőket az intézmény vezetője fogja megtenni.
Jelzi, hogy az I. határozati javaslat 5. pontjában említett, az óvoda alapdokumentumai módosítását 2023. júniusi képviselő-testületi ülés helyett a humánerőforrás ülésére kell előterjeszteni, hiszen átruházott hatáskörről van szó.
Szükség van továbbá a bővítés miatt a jelenlegi köznevelési szerződés módosítására valamint a finanszírozási szerződés előkészítésére is.
Az előterjesztés második részében a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde 2023/2024. nevelési évre vonatkozó óvodai csoportok létszámát kell meghatározni, amit a beíratások alapján 17 csoportban javasolnak rögzíteni.
Két tagóvoda esetében van arra szükség, hogy az induló létszáma alapján a fenntartó a maximális 30 fős csoportlétszámot engedélyezze: erre a Kőszegfalvi és Velemi tagóvodában lesz szükség, így az utolsó határozati javaslat erre vonatkozik.
Kérdések és hozzászólások:
Fekete-Pataki Edit jelzi, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta az előterjesztést és annak valamennyi határozatát a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
Sas Norbert kihangsúlyozza: ahogy elhangzott, a horvátzsidányi óvodai csoport bővítés plusz költsége nem Kőszeget, hanem a horvátzsidányi önkormányzatot fogja terhelni. Ennek ismeretében a pénzügyi bizottság is támogatta valamennyi határozati javaslatot.
Terplán Zoltán felveti a következőket: anyagilag tehát biztosított a csoport bővítés, de kérdés, hogy a humánerőforrás rendelkezésre fog-e állni, azaz nem lesz-e munkaerő hiány?
Guttmann Ferencné válaszában tisztázza, hogy a képviselő-testület döntése után kerül kiírásra a pályázat, véleménye szerint lesznek pályázók is.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a teljeskörű előterjesztés tárgyalását és szavazásra bocsátja a négy határozati javaslatot.
Elsőként a horvátzsidányi tagóvoda bővítését bocsátja szavazásra, az említett 5. pontba foglalt változatással együtt. A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
83/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde intézményét átszervezi azzal, hogy a Horvátzsidányi Tagóvodáját 2023. szeptember 1-től két csoportosra bővíti.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde K/8649-1/2023. számú Módosító Okiratát, valamint a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde K/8649-2/2023. számú módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Alapító Okiratát jóváhagyja.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2023. szeptember 1-től a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde engedélyezett létszámát a Horvátzsidányi Tagóvoda további 1 csoporttal történő bővítése miatt 3 fővel – 2 fő napi 8 órás óvodapedagógus és 1 fő napi 8 órás dajka – megemeli.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde intézményvezetőjét, hogy az 1. pontban írt átszervezéssel kapcsolatos szükséges intézkedéseket tegye meg.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felkéri a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde intézményvezetőjét, hogy az 1. pontban írt átszervezéssel kapcsolatban az intézmény szakmai alapdokumentumait a Kulturális, Oktatási, Szociális, Egészségügyi és Sport Bizottság 2023. júniusi ülésére döntésre készítse elő.
Felelős az 1-3. pont vonatkozásában: Básthy Béla polgármester.
a 4-5. pont vonatkozásában: Guttmann Ferencné intézményvezető.
Határidő: értelemszerűen.
Ezután a köznevelési szerződés módosításáról és a finanszírozási szerződésről szavaznak a képviselők. A II. határozati javaslatot szintén 9 igen szavazattal fogadják el.
84/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Kőszeg Város Önkormányzata, valamint Horvátzsidány község Önkormányzata, Kiszsidány község Önkormányzata és Ólmod község Önkormányzata között 2022. május 31-én kelt, az óvodai ellátás biztosítására kötött köznevelési szerződés módosítását 2023. szeptember 1-től a melléklet szerinti tartalommal jóváhagyja és felhatalmazza a polgármestert annak aláírására.
2. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felkéri a Kőszegi Közös Önkormányzati Hivatal jegyzőjét, hogy Horvátzsidány Község Önkormányzatával az új csoportra vonatkozó kiegészítő finanszírozási szerződést készítse el azzal, hogy az új csoporttal kapcsolatos, az állami támogatáson felüli kiadásokat Horvátzsidány Község Önkormányzata viseli, továbbá 2023. évre az állami normatíva októberi igényléséig az új óvodai csoporttal kapcsolatos költségekhez Horvátzsidány Község Önkormányzata a fenntartónak legkésőbb 2023. augusztus 31-i teljesítéssel 4.000.000 Ft előleget megfizet.
Felelős: Dr. Zalán Gábor jegyző.
Határidő: azonnal.
A III. határozati javaslatot az óvodai csoportok indításáról 9 igen szavazattal hagyják jóvá a képviselők.
85/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 83. § (2) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kőszeg Város Önkormányzata fenntartásában működő Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsődében a 2023/24-es nevelési évben 17 óvodai csoport indítását hagyja jóvá a melléklet szerinti tartalommal.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: 2023. szeptember 1.
Végül két tagóvodában a csoportlétszámot szintén 9 igen szavazattal hagyja jóvá a képviselő-testület.
86/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 25. § (7) bekezdése szerint eljárva engedélyezi a maximum 30 fős csoportlétszámot a Kőszeg Meseváros Óvoda és Bölcsőde Kőszegfalvi és a Velemi Tagóvodája 1-1 csoportjában a 2023/24-es nevelési évben.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: 2023. szeptember 1.
A határozatok meghozása után Básthy Béla megjegyzi, hogy Guttmann Ferencné -intézményvezetőként összesen 9 tagintézményért (7 tagóvoda és 2 bölcsőde) felel, amelyek működtetése, koordinációja nem kis feladatot jelent. További jó egészséget kíván Guttmann Ferencnének.
A 9. napirendi pont tárgyalása:
A „Jó tanuló és jó sportoló” elismerés adományozásáról szóló szabályzat felülvizsgálatáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Dr. Dömötör Ramóna szóbeli kiegészítést tesz. A munkatervnek megfelelően áttekintésre került a 18/2021. (VIII. 26.) képviselő-testületi határozattal elfogadott „Jó tanuló és jó sportoló” elismerő rendszerről szóló szabályzat. Az elmúlt év tapasztalatai alapján megállapítható, hogy a feltételrendszer változtatása szükséges.
Az új szabályzat szerint jó tanuló az, akinek az iskolai tanulmányi eredményének tanév végi átlaga általános iskolában és gimnáziumban legalább 4,8 az eddigi 4,6 helyett.
A szabályzat tervezetét kiküldték az iskoláknak és kérték, hogy küldjék meg a véleményüket. A levélre a következő válaszok érkeztek.
– a Dr. Nagy László EGYMI tanulóit nem érinti a változtatás, elfogadhatónak tartják a módosított szabályzatot,
– a Bersek József Általános Iskola vissza hivatkozott a korábbi véleményére, mely szerint sajnálják, hogy csapatokat az új szabályozás már nem enged díjazni,
– a Kőszegi Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola egyetért a módosítással,
– az Árpádházi Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium részéről egy hosszabb válasz érkezett. Egyetértenek a 4,8-as átlag bevezetésével, de a „Jó tanuló és jó sportoló díjat” csak a felső tagozatosokra és a gimnazisták számára javasolnák odaítélni. Ezen kívül, a diákolimpia országos döntőjében részt vevő diákokra is vonatkoztatnák a kitüntetést. Vannak olyan tanulók, akik bejutnának a versenyekre, de nem vállalják az utazást. Körzeti versenyek esetében az 1-3. helyezést, országos versenyeken pedig az 1-6. helyezést díjaznák.
Hozzászólások:
Fekete-Pataki Edit jelzi, hogy a humánerőforrás bizottság megtárgyalta a szabályzat módosítását és egyhangúlag elfogadásra ajánlotta.
Básthy Béla emlékeztet arra, hogy tavaly több mint 80 volt az átadott „Jó tanuló és jó sportoló” kitüntetések száma. Örültünk is neki, hogy sokan voltak elismerésre méltók, de már akkor elhangzott, hogy lehetne szigorúbbra venni a szabályokat. A csoportos kitüntetéseket tekintve azért ki kell emelni, hogy egy-egy csoport, egy csapat tanulásban annyira nem igazán, inkább sportban tud jó lenni. De itt „Jó tanuló és jó sportoló” kitüntetésről van szó, így az iskola ezen javaslatát nem célszerű támogatni. Ha tavaly az összes csapatot meghívták volna, akkor a gimnázium díszterme kevésnek bizonyult volna a díjazottak számára.
Tavaly is a legtöbb elismert tanuló az Árpádházi Iskolából érkezett, érthető, hogy a legbővebb javaslatot ők tették. Alapvetően a 4,6-ról, 4,8-ra történő módosítással mindenki egyetértett.
Neki egy javaslata van, amelyet megfontolásra javasol az előterjesztő és a hivatalvezető felé is. A tervezet szerint minden év szeptember 20-ig kell az iskoláknak megküldeni a kitüntetési javaslatokat a hivatal felé. Viszont szeptember 20-a körül már bizottsági ülések vannak, és a javaslatok feldolgozása időt vesz igénybe. Nyilván már a nyár folyamán is rendelkezésre állnak az elért eredmények, ezért módosító javaslatként indítványozza, hogy a javaslatokat szeptember 10-ig küldjék meg a tanintézmények.
Mivel további észrevétel nem hangzik el, a polgármester lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a szabályzat módosítását az általa tett módosító indítvánnyal együtt, azaz az iskolák a kitüntetési javaslatokat szeptember 10-ig küldjék meg a hivatal részére. 9 igen szavazattal az alábbi határozat születik:
87/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a „Jó tanuló és jó sportoló” elismerő-rendszerről szóló szabályzat módosítását a melléklet szerinti tartalommal elfogadja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: értelemszerűen.
A 10. napirendi pont tárgyalása:
Állami ingatlanok ingyenes tulajdonba kérésével kapcsolatos előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítést tesz. A Maradványvagyon-hasznosító Zrt. mint tulajdonosi joggyakorló megkereste Kőszeg Város Önkormányzatát, ugyanis a 2019-ben indított Magyar Falu Program folytatása, illetve kibővítése alapján, az 5000 fő lakosságot meghaladó települések számára is lehetőség nyílik a Magyar Állam tulajdonát képező ingatlanok ingyenes önkormányzati tulajdonba adására. Ennek keretében megküldték az állami feladatellátáshoz nem szükséges ingatlanok listáját. Kőszeg vonatkozásában 3 ingatlant ajánlottak fel, amelyek a következők:
– Kőszeg belterület 2116/7 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű, 125 m2 területű ingatlan 1/1 tulajdoni hányada;
– Kőszeg külterület 0182/3 hrsz-ú, kivett saját használati út megnevezésű, 787 m2 területű ingatlan 1/1 tulajdoni hányada;
– Kőszeg belterület 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű, 366 m2 területű ingatlan 3/80 tulajdoni hányada.
Javasolják, hogy a 2116/7 és 0182/3 hrsz-ú közút megnevezésű ingatlanokat az önkormányzat településüzemeltetés, mint önkormányzati feladatellátás keretében vegye tulajdonba, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása céljából.
A 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű ingatlan a rendezési terv alapján védelmi erdőterületnek minősül. Erre vonatkozóan azt javasolják, hogy az ingatlant a város helyi környezet- és természetvédelem érdekében, önkormányzati feladatellátás keretében vegye tulajdonba, erózió elleni védelem céljából.
A Zrt. tájékoztatása alapján az ingatlanokat kizárólag egy csomagban adják tulajdonba.
Fentieken túl, a kőszegi képviselő-testület már korábban hozott határozatot arról, hogy a Kőszeg, Jurisics tér 8. szám alatti, Kőszeg belterület 1858 hrsz-ú, kivett polgármesteri hivatal megnevezésű, 1427 m2 területű ingatlan 5724/143100 tulajdoni hányadát, valamint a Kőszeg belterület 2578/1 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű, 2582 m2 területű ingatlan 1/1 tulajdoni hányadát (a Rákóczi F. utcának a Sánc utcától a Fekete-kertig tartó szakaszát) állami tulajdonból önkormányzati tulajdonba kéri. A Zrt. felé írandó levélben azt is jelezni fogják, hogy az önkormányzat fenti vagyontárgyakra továbbra is fenntartja az igényét.
A Zrt. levelében arról is tájékoztatták a várost, hogy ha van további igénye, akkor azt is jelezze. Ennek kapcsán merült fel, a jelenlegi mentőállomás épületének tulajdonjoga.
A hivatal az Országos Mentőszolgálat Nyugat-dunántúli Regionális Mentőszervezet megkeresése alapján értesült róla, hogy a Kőszeg, Hegyalja u. 13. szám alatti, belterület 3759 hrsz-ú, kivett mentőállomás, garázs megnevezésű, 1628 m2 területű, a Magyar Állam 1/1 tulajdonában lévő, de az OMSZ által használt ingatlan használati jogában változás várható. A régi mentőállomás valamikor szintén önkormányzati tulajdonban volt, így indokoltnak tartják ennek az ingatlannak is az ingyenes tulajdonba vételét az önkormányzat lakás- és helyiséggazdálkodási feladatok ellátása céljára.
Hozzászólás:
Kiss Péter jelzi, hogy a városfejlesztési bizottság megtárgyalta az előterjesztést és a képviselő-testületnek elfogadásra ajánlotta.
A képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
88/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/O. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 2116/7 hrsz-on felvett, kivett közút megnevezésű, 125 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott településüzemeltetés, mint önkormányzati feladatellátás érdekében kívánja tulajdonba venni, illetve a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása céljából kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg 2116/7 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű, 125 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 2116/7 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Ezután a képviselők 9 igen szavazattal a következő határozatot hozzák:
89/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/O. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 0182/3 hrsz-on felvett, kivett saját használati út megnevezésű, 787 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott településüzemeltetés, mint önkormányzati feladatellátás keretében kívánja tulajdonba venni, illetve a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása céljából kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 0182/3 hrsz-ú, kivett saját használati út megnevezésű, 787 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 0182/3 hrsz-ú, kivett közút megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Ezt követően a képviselő-testület szintén 9 igen szavazattal az alábbi határozatot fogadja el:
90/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/O. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 942 hrsz-on felvett, kivett beépítetlen terület megnevezésű, 366 m2 nagyságú ingatlan 3/80 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott helyi környezet- és természetvédelem, mint önkormányzati feladatellátás keretében kívánja tulajdonba venni, illetve a helyi erózió elleni védelem céljából kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű, 366 m2 nagyságú ingatlan 3/80 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Maradványvagyon-hasznosító Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 942 hrsz-ú, kivett beépítetlen terület megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
Végül a képviselő-testület 9 igen szavazattal az alábbi határozatot hozza:
91/2023. (V. 25.)
képviselő-testületi határozat
1. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. §-ában foglaltak, valamint az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 36. § (2) bekezdésének c) pontja alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nél kezdeményezi és kérelmezi a Magyar Állam tulajdonában lévő Kőszeg, 3759 hrsz-on felvett kivett mentőállomás, garázs megnevezésű, 1628 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adását.
2. Az ingatlant Kőszeg Város Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 9. pontjában meghatározott lakás- és helyiséggazdálkodási, mint önkormányzati feladatellátás keretében kívánja tulajdonba venni, illetve hosszútávú gazdasági céljai megvalósítása, illetve szociális célú lakhatás biztosítása érdekében kívánja felhasználni.
3. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete vállalja a tulajdonba adás érdekében felmerülő valamennyi költség megtérítését.
4. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tudomása szerint az ingatlant védettség (örökségvédelmi, természetvédelmi, illetve Natura 2000) nem érint.
5. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 3759 hrsz-ú, kivett mentőállomás, garázs megnevezésű, 1628 m2 nagyságú ingatlan 1/1 tulajdoni hányadának ingyenes önkormányzati tulajdonba adásával kapcsolatos eljárás során a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. felé teljes jogkörben eljárjon, valamennyi nyilatkozatot megtegyen.
6. Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert, hogy a Kőszeg, 3759 hrsz-ú, kivett mentőállomás, garázs megnevezésű ingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adására vonatkozó megállapodást aláírja.
Felelős: Básthy Béla polgármester.
Határidő: azonnal.
A 11. napirendi pont tárgyalása:
A Csónakázó tavat érintő üzemeltetési jog átadásról, területhasználatról szóló szerződés módosításáról szóló előterjesztés csatolva a jegyzőkönyvhöz.
Németh Ildikó szóbeli kiegészítést tesz. 2021. évben határozatlan időre szóló, háromoldalú megállapodás jött létre a Kőszegi Sporthorgász Egyesület, az ABIC Kft. és Kőszeg Város Önkormányzata között a Csónakázó tavon történő csónakáztatás üzemeltetésének átadásáról, a Vizek Háza épületében lévő nyilvános WC üzemeltetéséről és a mellette lévő röplabdapálya kezeléséről.
A létrej