Önkormányzati belépés | |
|
Képviselő-testületi ülések
2024. November 28., Csütörtök, 09:00
2024. November 28., Csütörtök, 09:00 óra, Városháza tanácskozó terme: nyilvános ülés
6. napirendi pont:
Jelentés a város környezeti állapotáról.
Jelentés a város környezeti állapotáról - 2024.
Tisztelt Képviselő-testület!
A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. (a továbbiakban: Törvény) törvény rendelkezéseit alapul véve elkészítettük a város környezeti állapotáról szóló idei évi jelentést.
A helyi önkormányzatok környezetvédelmi feladatai között a Törvényben nevesített alábbi pontokat érintettük a jelentés elkészítése során. Ezeknek a feladatoknak a jelentős részét közszolgáltatóként a Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális Szolgáltató Nonprofit Kft. (a továbbiakban: Kőszegi Városüzemeltető Kft.) látja el.
a) zöldfelület-gazdálkodás, kertészet, parkfenntartás
b) települési környezet és közterületek tisztasága, hulladék-gazdálkodás, elhagyott hulladék felszámolása
c) ivóvízellátás,
d) települési csapadékvíz elvezetés
e) kommunális szennyvízkezelés, gyűjtés, elvezetés, tisztítás
f) lakossági és közszolgáltatási eredetű zaj-, rezgés- és légszennyezés
g) helyi közlekedésszervezés
a) Zöldterület gazdálkodás, kertészet, parkfenntartás
A Kőszegi Városüzemeltető Kft. kertészeti csoportja gondozza az önkormányzati tulajdonú zöldfelületeket a belterületen és külterületen egyaránt. A parkokban, közterületeken szezonban rendszeres a fűnyírás, cserjék gondozása, virágok ültetése.
Ugyanakkor szükség szerint történik a zártkerti területeken korábban telepített gyümölcsösök, a Koronaőrző bunker feletti zöldfelület és a Szulejmán kilátó környezetének rendezése, amelyhez alkalmanként külső segítséget is igénybe vesz a Kőszegi Városüzemeltető Kft.
Ősz beköszöntével a nagy mennyiségű lehullott lombot a Kőszegi Városüzemeltető Kft. a tavalyi évben beszerzett lombszívó berendezés használatával hatékonyabban el tudja végezni, az élő munka igényt nagy mértékben csökkenti.
A temetők üzemeltetését eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatását követően az idei évtől a Rózsakereszt Kft. látja el. A kőszegfalvi és a régi temetőn kívül az új köztemető zöldfelületi gondozásában a fűnyírás mellett a faaprítékkal borított, talajtakaró növényekkel telepített felületek rendszeres kézi gyommentesítése is folyamatos feladatot ad az üzemeltetőnek. A mostani nyári száraz hónapokban az újonnan telepített fák többszöri öntözése volt indokolt.
A kerékpárutak környezetében a közútkezelői feladatok ellátása jogszabályi előírás szerint a Magyar Közút Zrt.-t terheli, amely feladatok elvégzésére a Kőszegi Városüzemeltető Kft-t bízta meg.
A vegetációs időszakot figyelembe véve történik a város különböző közterületein azon fák kivágása, amelyek indokoltságát a kertészeti csoport támaszt alá. A parkfenntartás keretében egyes szakaszokon szükség szerint történik a fasorok visszanyesése, koronaigazítása. A veszélyesnek megítélt fák esetében azonnali beavatkozást eszközöl a Kőszegi Városüzemeltető Kft., szükség szerint szakcég bevonásával.
Jelenleg folyamatban van és várhatóan november hónapban befejeződik egyes helyszíneken az őszi fakivágás, amelyek pótlásáról is rendelkezni kell.
A szociális tűzifa kiszállítása az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan évente kétszer történik, a kivágásra kerülő fák felhasználásával. Ilyen célra egyébként a napokban felajánlás is érkezett egy társaság részéről, akik pályázat útján egy állami területről 2 db veszélyesnek minősített fát vágnak ki.
Az egészség szempontjából fontos az allergén gyomnövények elleni védekezés, amelyek jelentős környezetegészségügyi problémát okozhatnak. A Vas Vármegyei Kormányhivatal évente felmérést végez a parlagfű-mentesítési közfoglalkoztatási feladatok elvégzéséről. A vonatkozó feladatok ellátásával megbízott, közfoglalkoztatást végző Kőszegi Városüzemeltető Kft. adatközlése alapján parlagfű irtására nem került sor, mivel parlagfűvel fertőzött jelentősebb önkormányzati terület nem volt.
A közelmúltban egy bejelentés érkezett a hivatalhoz parlagfűvel fertőzött területről. A helyszíni ellenőrzést követően a tulajdonost felszólítottuk, aki megkezdte a terület kezelését.
b) Települési környezet és közterületek tisztasága, hulladékgazdálkodás, elhagyott hulladék felszámolása
Közterületek tisztasága
A településtisztasági feladatok közé tartozik a közterületek, utak tisztítása, a rendszeres településtakarítás, nyilvános illemhelyek tisztán tartása, játszóterek felügyelete, takarítása, karbantartása, a csapadékelvezető rendszerek tisztítása, mosatás, dugulás elhárítás, víznyelők, folyókák tisztítása, a településtakarításból származó hulladék, valamint a gyűjtőszigeteknél illegálisan kirakott hulladék elszállítása, és egyéb köztisztasági feladatok, amelyeket szintén a Kőszegi Városüzemeltető Kft. lát el.
Az úttisztítás, a közterületek takarítása a belvárosban naponta a hét minden napján, a lakótelepen hétfőtől szombatig történik. A nyilvános illemhelyek higiénikusan tartása szintén a hét minden napjára biztosít feladatot.
Az utak, útpadkák tisztítása, rendbetétele gyakorlatilag folyamatosan történik, de hangsúlyosan ősszel és tavasszal. Az újonnan beszerzett seprő adapter jelentősen segíti a Kőszegi Városüzemeltető Kft. munkáját.
Hulladékgazdálkodás
2023. július 1-jétől megváltoztak a hulladékgazdálkodás szabályai, a hulladékgazdálkodási tevékenység kizárólagos állami feladattá vált, a helyi önkormányzatok feladat- és hatásköre kizárólag a köztisztasági közfeladatok (elhagyott hulladék felszámolása, közterület tisztántartása) ellátására terjed ki.
Az országos hulladékkoncesszió által kijelölt feladatra a MOL Nyrt. megalapította a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt-t. Kőszegen az STKH Kft. a MOHU Zrt. alvállalkozójaként látja el a hulladékgazdálkodási feladatokat.
A hulladékszállítás az STKH Kft. honlapján év elején közzétett naptárban foglalt időpontokban történik. Tavalyi kezdeményezés eredményeként idei évtől a belvárosi hulladékgyűjtés szállítási időpontjai hétfőről keddre változtak. Az önkormányzat módosítási igényének indoka az volt, hogy egyes helyeken (üzletek, irodák környezetében) már péntek, szombati napokon kikerültek a teli edények, zsákok a közterületekre, amely egész hétvégén a belvárosi környezet látványát rontották.
Lomtalanítást az idei évben október elején kezdte meg az STKH Kft. és a város utcáit 5 körzetbe sorolva november első felében be is fejezte az évi egy kötelező lomtalanítást. Különböző csatornákon igyekszik a város is felhívni a lakosság figyelmét a lomtalanítás körében elszállítható hulladékok típusáról, de sajnos még mindig vannak, akik a szabályt megszegve sokszor olyan hulladékot tesznek ki, amit az STKH Kft. nem köteles elvinni, így ezek elszállítása végül a városra ró hatalmas terhet.
Települési hulladék, elhagyott hulladék elszállítása
A Kőszegi Városüzemeltető Kft. üríti a köztéri hulladékgyűjtőket, valamint elvégzi a szelektív gyűjtőszigetek, illetve a társasházas környezetben lévő konténerek környezetében illegálisan kihelyezett hulladékok elszállítását.
Az elmúlt években több szelektív gyűjtősziget megszüntetését kezdeményeztük az STKH Kft. és a MOHU Zrt. felé, mivel a háztartások a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj megfizetésével további díjfizetés nélkül jogosultak szelektív zsákot igényelni, így számukra a szelektív gyűjtés lehetősége biztosított. Ugyanakkor elindult az országos kötelező visszaváltási rendszer, amely a fém, üveg és italcsomagolások visszaváltását teszi lehetővé az elsősorban élelmiszert forgalmazó kiskereskedelmi egységekben.
Az idei évben a Kórház utcai szelektív sziget felszámolása megtörtént, ahol rendszeres volt az edényzetek mellé kitett nem szelektív gyűjtés körébe tartozó hulladékok kihelyezése. Hasonló kritikus pont a lakótelepen a Rohonci u. 44. társasház mellett lévő sziget környezete, amely edények megszüntetését szintén jeleztük az illetékesek felé, de válasz még nem érkezett.
Közterületről elszállított járművek, szabálytalanságok észlelése
A közterület-használati rendelet korábbi módosításának eredményeként az önkormányzat külső közreműködő bevonásával egy őrzött telephelyre szállíttatja el az üzemképtelen járműveket. A vizsgált időszakban 42 üzemképtelen járműre került felszólítás és ebből 9 jármű elszállítására került sor a szombathelyi telephelyre.
c) Ivóvízellátás
A város belterületén és az üdülőövezetekben 95%-ban megoldott a vezetékes ivóvízellátás.
Az ivóvízellátás biztosításában az elmúlt évekhez mérten változás nem történt. Kőszeg ivóvizét a szolgáltató Vasivíz Zrt. két vízbázisról biztosítja; egyrészt a Kőszeg Rőtivölgyi vízbázisról (kapacitása 300 m3/nap), másrészt pedig Perenyéről (kapacitása 1400 – 1600 m3/nap).
Az idei évben ivóvízhálózat bővítésére az Alsó körút végén lévő ipartelepen történt, amelyet a tulajdonos magánberuházás keretében oldott meg. A kiépített rendszer önkormányzati tulajdonba adása – tekintettel arra, hogy viziközmű állami, vagy magántulajdonban lehet – a közelmúltban megtörtént, amelyet üzemeltetésre történő átvételre megküldtük a Vasivíz Zrt. részére.
e) Csapadékvíz-elvezetés
A nyílt csapadékvíz-elvezető árkok, átereszek karbantartása, takarítása gyakorlatilag egész évben folyamatos. Nagyobb esőzések után sok helyen azonnal lépni kell és el kell végezni az összegyűlt nagy mennyiségű hordalék eltávolítását, amely munkát szintén a Kőszegi Városüzemeltető Kft. látja el.
Kőszeg város csapadékvizeinek befogadói a Malomárok, a Tamás árok és a Gyöngyös-patak.
Az „Árvízbiztonság növelése a NYUDUVIZIG területén” (KEHOP -1,4,0 – 15-2021-00026) projekt keretében a Gyöngyös-patak 11+940 – 16+030 km szelvények közötti szakaszának mederrendezése a SOLVEX Kft. tervei alapján megtörtént. A mederrendezéssel az árvízbiztonság jelentősen megnövekedett.
f) Kommunális szennyvízkezelés, gyűjtés, elvezetés, tisztítás
A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését és elszállítását a Kőszegi Városüzemeltető Kft. közszolgáltatóként látja el a város területén Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtéséről és ártalommentes elhelyezéséről szóló 12/2014. (III.28.) önkormányzati rendeletében foglaltak szerint. A közszolgáltatást sajnos veszteséggel látja el a közszolgáltató, mivel a szolgáltatás ellenértékét a 2013. évben érvényes szolgáltatási díj 90 %-ában kellett megállapítani.
A Kőszegi Városüzemeltető Kft. a kötelező éves beszámolója alkalmával évről évre a megnövekedett szippantási igényről tájékoztatja a Képviselő-testületet. A szippantások számának jelentős növekedését okozta továbbá Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének a települési adóról szóló 13/2022. (IX.30.) számú, 2023. január 1-től hatályos önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Rendelet). A Rendeletben meghatározott adó azokat az ingatlantulajdonosokat érinti, akinek az ingatlanán a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz tárolására szolgáló egyedi, zárt vagy nem zárt szennyvíztároló található. A 180.000 Ft/év adó megfizetése akkor válik szükségessé, ha az ingatlantulajdonos az éves vízfogyasztása 60%-ának megfelelő szennyvizet a közszolgáltatóval nem szállíttatott el. Ha az elhasznált vízmennyiség 60%-ának megfelelő szennyvíz a közszolgáltató nyilvántartása alapján elszállításra került, az adóalany 86%-os adókedvezményben részesül.
A Rendeletben meghatározott adóteher alkalmas arra, hogy mindenkit ösztönözzön az ingatlanán keletkező háztartási szennyvíz megfelelő módon történő tárolására, kezelésére ill. elszállíttatására.
A Rendelet bevezetése nemcsak a szippantások számát emelte meg jelentősen, hanem az egyedi szennyvízkezelési kisberendezések telepítését, ill. a fennmaradási engedélyek kiadását is.
A fenti okok miatt megnövekedett szippantási igényeket határidőben nehéz teljesíteni a Kőszegi Városüzemeltető Kft-nek. Nehezítő körülmény az is, hogy a szippantott szennyvizet a 30 km-re lévő szombathelyi szennyvíztelepre kell szállítaniuk egy traktorral, ami időben és üzemanyag költségben is nagy nehézséget jelent.
A probléma kezelése érdekében folyamatosak az egyeztetések, amely során keressük azt a megoldást, hogy a közszolgáltató terhei, vesztesége csökkenthetők legyenek.
g) Lakossági és közszolgáltatási eredetű zaj-, rezgés- és légszennyezés elleni védelem
Zajkibocsátási ügyben a tavalyi évben lakossági panaszbejelentésre indult eljárás keretében zajszint mérés történt, ami a megengedett decibel értékek jelentős túllépését mutatta.
A független szakértő által végzett mérés eredménye okán intézkedési terv benyújtása került előírásra, amelyet a vállalkozó határidőre teljesített. Az intézkedési tervben foglaltakat az üzemeltetőnek ez év végéig kell teljesítenie.
A kőszegi nagyrendezvényekkel járó zajhatások miatt érkezett panaszbejelentés, amely során leginkább a Károly Róbert téri rendezvényekre helyeződött a hangsúly. A rendezvény szervezőjének felhívtuk a figyelmét és kértük, hogy a lakosság nyugalmának biztosítása érdekében kellő körültekintéssel járjon el, a zeneszolgáltatás hangerejét csökkentsék.
A légszennyezés csökkentése érdekében az önkormányzat a Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének a környezet- és természetvédelem helyi szabályairól szóló 17/2014.(IV.30.) önkormányzati rendeletének korábbi módosítása során a belterület és külterület vonatkozásában megtiltotta az avar és kerti hulladék égetéssel történő megsemmisítését. A szőlők fitoplazmás betegsége miatt, csak a Kőszeg és Környéke - Vaskeresztes és Környéke Hegyközsége által Kőszeg közigazgatási területén nyilvántartott külterületi és zártkerti ingatlanokon van lehetőség a tél végi nyesedék égetésére hétfőn, 7.00-19.00 óra között szélcsendes időben, a tűzvédelmi szabályok betartása mellett, az illetékes hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervéhez történő írásbeli bejelentése alapján.
A levegővédelem tekintetében a Vas Vármegyei Kormányhivatal Kőszegi Járási Hivatala illetékes eljárni. Szabálytalan fűtéssel, tüzeléssel kapcsolatos bejelentéseket fogadják.
Ebben az évben eddig két panaszbejelentés érkezett hozzájuk, ahol az ellenőrzésük során bírság kiszabására nem került sor, mivel a helyszínen tapasztaltak szerint a körülmények nem adtak rá okot.
h) Helyi közlekedésszervezés
A KSZFO/644/2019-ITM_SZERZ azonosító számon született támogatási szerződésben Kőszeg Város Önkormányzata 355.000.000,- forint összegű támogatást kapott „Kőszeg közösségi közlekedés fejlesztéséhez kapcsolódó egyes feladatok” megvalósítása céljából.
A projektelemek megvalósításához szükséges határidő hosszabbításra vonatkozóan Kőszeg Város Önkormányzata 2023. április 20-án módosítási kérelmet nyújtott be az Építési és Közlekedési Minisztérium Közlekedési Szolgáltatási Főosztályához, aminek eredményeként az év elején kézhez kaptuk az aláírt szerződésmódosítást.
Kőszeg Város Önkormányzata ajánlattételi felhívás keretében kiválasztotta a kijelölt buszmegállók felújítására és új buszmegállók kialakítására vonatkozó tervezőt. A tervek időközben elkészültek. Ennek keretében két projekthelyszínen intelligens gyalogátkelő rendszer (okoszebra) telepítése is megtörténik.
A kivitelezés megindításához szükséges közbeszerzési eljárás 2024. augusztus 29-én indult. A közbeszerzési eljárás eredményes lefolytatását követően a munkaterület átadása 2024.10.21-én megtörtént.
Kőszeg Város Önkormányzata két nagy forgalmú városi gyűjtőút (a Rákóczi Ferenc utca Rohonci u. és Munkácsy Mihály u. közti szakasza, illetve a Pék utca – Várkör Nyugati szakasza) korszerűsítésére a Széchenyi Terv Plusz (2021-2027) Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében a Belterületi utak fejlesztése TOP_PLUSZ-1.2.3-21 kódszámú felhívásra pályázatot nyújtott be. A pályázat pozitív elbírálásban részesült, a Támogatási Szerződést 2024. április 18-án kapta kézhez önkormányzatunk.
Ezen felújítás keretében a Rákóczi Ferenc utca középső szakaszának felújítása során a csapadékvíz-elvezetési rendszer átalakításával és új parkolók kialakításával rendezettebbé és biztonságosabbá válik a közterület. A fejlesztés egyúttal megoldást nyújt a Tüskevár utca bejáratánál található rendezetlen parkolási helyzetre is.
A Pék utca Árpád térhez kapcsolódó részének modernizálásával lehetőség nyílik az utca parkolási rendszerének optimalizálására, egyúttal a Pék utca részleges kétirányúsítására, és új buszöblök kialakítására.
A Várkör Ny-i szakasz (Rajnis utca – Ady Endre utca között) rekonstrukciója során a csomópont átalakítására, a buszöböl és a gyalogátkelőhelyek szabványosítására is sor kerül.
A tervezés és engedélyeztetés jelenleg zajlik, azt követően a közbeszerzési eljárást jövő év elején, a támogató által jóváhagyott műszaki dokumentációval lehet elindítani. A kivitelezés várhatóan legkorábban jövő tavasszal kezdődhet el.
Az előterjesztést a Városfejlesztési, Idegenforgalmi, Környezetvédelmi és Vagyonügyi Bizottság megtárgyalta. A határozati javaslatot a bizottság egyhangúlag elfogadásra ajánlja a Képviselő-testületnek.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet a beszámoló elfogadására.
Kőszeg, 2024. november 21.
A polgármester nevében és megbízásából:
Németh Ildikó s. k.
városüzemeltetési osztályvezető
HATÁROZATI JAVASLAT
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elfogadja a „Jelentés a város környezeti állapotáról - 2024” című beszámolót, és elrendeli annak közzétételét a város lakosainak és szervezeteinek tájékoztatása céljából.
Felelős: Básthy Béla polgármester
Határidő: azonnal
Jelentés a város környezeti állapotáról.
Jelentés a város környezeti állapotáról - 2024.
Tisztelt Képviselő-testület!
A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. (a továbbiakban: Törvény) törvény rendelkezéseit alapul véve elkészítettük a város környezeti állapotáról szóló idei évi jelentést.
A helyi önkormányzatok környezetvédelmi feladatai között a Törvényben nevesített alábbi pontokat érintettük a jelentés elkészítése során. Ezeknek a feladatoknak a jelentős részét közszolgáltatóként a Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális Szolgáltató Nonprofit Kft. (a továbbiakban: Kőszegi Városüzemeltető Kft.) látja el.
a) zöldfelület-gazdálkodás, kertészet, parkfenntartás
b) települési környezet és közterületek tisztasága, hulladék-gazdálkodás, elhagyott hulladék felszámolása
c) ivóvízellátás,
d) települési csapadékvíz elvezetés
e) kommunális szennyvízkezelés, gyűjtés, elvezetés, tisztítás
f) lakossági és közszolgáltatási eredetű zaj-, rezgés- és légszennyezés
g) helyi közlekedésszervezés
a) Zöldterület gazdálkodás, kertészet, parkfenntartás
A Kőszegi Városüzemeltető Kft. kertészeti csoportja gondozza az önkormányzati tulajdonú zöldfelületeket a belterületen és külterületen egyaránt. A parkokban, közterületeken szezonban rendszeres a fűnyírás, cserjék gondozása, virágok ültetése.
Ugyanakkor szükség szerint történik a zártkerti területeken korábban telepített gyümölcsösök, a Koronaőrző bunker feletti zöldfelület és a Szulejmán kilátó környezetének rendezése, amelyhez alkalmanként külső segítséget is igénybe vesz a Kőszegi Városüzemeltető Kft.
Ősz beköszöntével a nagy mennyiségű lehullott lombot a Kőszegi Városüzemeltető Kft. a tavalyi évben beszerzett lombszívó berendezés használatával hatékonyabban el tudja végezni, az élő munka igényt nagy mértékben csökkenti.
A temetők üzemeltetését eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatását követően az idei évtől a Rózsakereszt Kft. látja el. A kőszegfalvi és a régi temetőn kívül az új köztemető zöldfelületi gondozásában a fűnyírás mellett a faaprítékkal borított, talajtakaró növényekkel telepített felületek rendszeres kézi gyommentesítése is folyamatos feladatot ad az üzemeltetőnek. A mostani nyári száraz hónapokban az újonnan telepített fák többszöri öntözése volt indokolt.
A kerékpárutak környezetében a közútkezelői feladatok ellátása jogszabályi előírás szerint a Magyar Közút Zrt.-t terheli, amely feladatok elvégzésére a Kőszegi Városüzemeltető Kft-t bízta meg.
A vegetációs időszakot figyelembe véve történik a város különböző közterületein azon fák kivágása, amelyek indokoltságát a kertészeti csoport támaszt alá. A parkfenntartás keretében egyes szakaszokon szükség szerint történik a fasorok visszanyesése, koronaigazítása. A veszélyesnek megítélt fák esetében azonnali beavatkozást eszközöl a Kőszegi Városüzemeltető Kft., szükség szerint szakcég bevonásával.
Jelenleg folyamatban van és várhatóan november hónapban befejeződik egyes helyszíneken az őszi fakivágás, amelyek pótlásáról is rendelkezni kell.
A szociális tűzifa kiszállítása az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan évente kétszer történik, a kivágásra kerülő fák felhasználásával. Ilyen célra egyébként a napokban felajánlás is érkezett egy társaság részéről, akik pályázat útján egy állami területről 2 db veszélyesnek minősített fát vágnak ki.
Az egészség szempontjából fontos az allergén gyomnövények elleni védekezés, amelyek jelentős környezetegészségügyi problémát okozhatnak. A Vas Vármegyei Kormányhivatal évente felmérést végez a parlagfű-mentesítési közfoglalkoztatási feladatok elvégzéséről. A vonatkozó feladatok ellátásával megbízott, közfoglalkoztatást végző Kőszegi Városüzemeltető Kft. adatközlése alapján parlagfű irtására nem került sor, mivel parlagfűvel fertőzött jelentősebb önkormányzati terület nem volt.
A közelmúltban egy bejelentés érkezett a hivatalhoz parlagfűvel fertőzött területről. A helyszíni ellenőrzést követően a tulajdonost felszólítottuk, aki megkezdte a terület kezelését.
b) Települési környezet és közterületek tisztasága, hulladékgazdálkodás, elhagyott hulladék felszámolása
Közterületek tisztasága
A településtisztasági feladatok közé tartozik a közterületek, utak tisztítása, a rendszeres településtakarítás, nyilvános illemhelyek tisztán tartása, játszóterek felügyelete, takarítása, karbantartása, a csapadékelvezető rendszerek tisztítása, mosatás, dugulás elhárítás, víznyelők, folyókák tisztítása, a településtakarításból származó hulladék, valamint a gyűjtőszigeteknél illegálisan kirakott hulladék elszállítása, és egyéb köztisztasági feladatok, amelyeket szintén a Kőszegi Városüzemeltető Kft. lát el.
Az úttisztítás, a közterületek takarítása a belvárosban naponta a hét minden napján, a lakótelepen hétfőtől szombatig történik. A nyilvános illemhelyek higiénikusan tartása szintén a hét minden napjára biztosít feladatot.
Az utak, útpadkák tisztítása, rendbetétele gyakorlatilag folyamatosan történik, de hangsúlyosan ősszel és tavasszal. Az újonnan beszerzett seprő adapter jelentősen segíti a Kőszegi Városüzemeltető Kft. munkáját.
Hulladékgazdálkodás
2023. július 1-jétől megváltoztak a hulladékgazdálkodás szabályai, a hulladékgazdálkodási tevékenység kizárólagos állami feladattá vált, a helyi önkormányzatok feladat- és hatásköre kizárólag a köztisztasági közfeladatok (elhagyott hulladék felszámolása, közterület tisztántartása) ellátására terjed ki.
Az országos hulladékkoncesszió által kijelölt feladatra a MOL Nyrt. megalapította a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt-t. Kőszegen az STKH Kft. a MOHU Zrt. alvállalkozójaként látja el a hulladékgazdálkodási feladatokat.
A hulladékszállítás az STKH Kft. honlapján év elején közzétett naptárban foglalt időpontokban történik. Tavalyi kezdeményezés eredményeként idei évtől a belvárosi hulladékgyűjtés szállítási időpontjai hétfőről keddre változtak. Az önkormányzat módosítási igényének indoka az volt, hogy egyes helyeken (üzletek, irodák környezetében) már péntek, szombati napokon kikerültek a teli edények, zsákok a közterületekre, amely egész hétvégén a belvárosi környezet látványát rontották.
Lomtalanítást az idei évben október elején kezdte meg az STKH Kft. és a város utcáit 5 körzetbe sorolva november első felében be is fejezte az évi egy kötelező lomtalanítást. Különböző csatornákon igyekszik a város is felhívni a lakosság figyelmét a lomtalanítás körében elszállítható hulladékok típusáról, de sajnos még mindig vannak, akik a szabályt megszegve sokszor olyan hulladékot tesznek ki, amit az STKH Kft. nem köteles elvinni, így ezek elszállítása végül a városra ró hatalmas terhet.
Települési hulladék, elhagyott hulladék elszállítása
A Kőszegi Városüzemeltető Kft. üríti a köztéri hulladékgyűjtőket, valamint elvégzi a szelektív gyűjtőszigetek, illetve a társasházas környezetben lévő konténerek környezetében illegálisan kihelyezett hulladékok elszállítását.
Az elmúlt években több szelektív gyűjtősziget megszüntetését kezdeményeztük az STKH Kft. és a MOHU Zrt. felé, mivel a háztartások a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj megfizetésével további díjfizetés nélkül jogosultak szelektív zsákot igényelni, így számukra a szelektív gyűjtés lehetősége biztosított. Ugyanakkor elindult az országos kötelező visszaváltási rendszer, amely a fém, üveg és italcsomagolások visszaváltását teszi lehetővé az elsősorban élelmiszert forgalmazó kiskereskedelmi egységekben.
Az idei évben a Kórház utcai szelektív sziget felszámolása megtörtént, ahol rendszeres volt az edényzetek mellé kitett nem szelektív gyűjtés körébe tartozó hulladékok kihelyezése. Hasonló kritikus pont a lakótelepen a Rohonci u. 44. társasház mellett lévő sziget környezete, amely edények megszüntetését szintén jeleztük az illetékesek felé, de válasz még nem érkezett.
Közterületről elszállított járművek, szabálytalanságok észlelése
A közterület-használati rendelet korábbi módosításának eredményeként az önkormányzat külső közreműködő bevonásával egy őrzött telephelyre szállíttatja el az üzemképtelen járműveket. A vizsgált időszakban 42 üzemképtelen járműre került felszólítás és ebből 9 jármű elszállítására került sor a szombathelyi telephelyre.
c) Ivóvízellátás
A város belterületén és az üdülőövezetekben 95%-ban megoldott a vezetékes ivóvízellátás.
Az ivóvízellátás biztosításában az elmúlt évekhez mérten változás nem történt. Kőszeg ivóvizét a szolgáltató Vasivíz Zrt. két vízbázisról biztosítja; egyrészt a Kőszeg Rőtivölgyi vízbázisról (kapacitása 300 m3/nap), másrészt pedig Perenyéről (kapacitása 1400 – 1600 m3/nap).
Az idei évben ivóvízhálózat bővítésére az Alsó körút végén lévő ipartelepen történt, amelyet a tulajdonos magánberuházás keretében oldott meg. A kiépített rendszer önkormányzati tulajdonba adása – tekintettel arra, hogy viziközmű állami, vagy magántulajdonban lehet – a közelmúltban megtörtént, amelyet üzemeltetésre történő átvételre megküldtük a Vasivíz Zrt. részére.
e) Csapadékvíz-elvezetés
A nyílt csapadékvíz-elvezető árkok, átereszek karbantartása, takarítása gyakorlatilag egész évben folyamatos. Nagyobb esőzések után sok helyen azonnal lépni kell és el kell végezni az összegyűlt nagy mennyiségű hordalék eltávolítását, amely munkát szintén a Kőszegi Városüzemeltető Kft. látja el.
Kőszeg város csapadékvizeinek befogadói a Malomárok, a Tamás árok és a Gyöngyös-patak.
Az „Árvízbiztonság növelése a NYUDUVIZIG területén” (KEHOP -1,4,0 – 15-2021-00026) projekt keretében a Gyöngyös-patak 11+940 – 16+030 km szelvények közötti szakaszának mederrendezése a SOLVEX Kft. tervei alapján megtörtént. A mederrendezéssel az árvízbiztonság jelentősen megnövekedett.
f) Kommunális szennyvízkezelés, gyűjtés, elvezetés, tisztítás
A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését és elszállítását a Kőszegi Városüzemeltető Kft. közszolgáltatóként látja el a város területén Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtéséről és ártalommentes elhelyezéséről szóló 12/2014. (III.28.) önkormányzati rendeletében foglaltak szerint. A közszolgáltatást sajnos veszteséggel látja el a közszolgáltató, mivel a szolgáltatás ellenértékét a 2013. évben érvényes szolgáltatási díj 90 %-ában kellett megállapítani.
A Kőszegi Városüzemeltető Kft. a kötelező éves beszámolója alkalmával évről évre a megnövekedett szippantási igényről tájékoztatja a Képviselő-testületet. A szippantások számának jelentős növekedését okozta továbbá Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének a települési adóról szóló 13/2022. (IX.30.) számú, 2023. január 1-től hatályos önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Rendelet). A Rendeletben meghatározott adó azokat az ingatlantulajdonosokat érinti, akinek az ingatlanán a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz tárolására szolgáló egyedi, zárt vagy nem zárt szennyvíztároló található. A 180.000 Ft/év adó megfizetése akkor válik szükségessé, ha az ingatlantulajdonos az éves vízfogyasztása 60%-ának megfelelő szennyvizet a közszolgáltatóval nem szállíttatott el. Ha az elhasznált vízmennyiség 60%-ának megfelelő szennyvíz a közszolgáltató nyilvántartása alapján elszállításra került, az adóalany 86%-os adókedvezményben részesül.
A Rendeletben meghatározott adóteher alkalmas arra, hogy mindenkit ösztönözzön az ingatlanán keletkező háztartási szennyvíz megfelelő módon történő tárolására, kezelésére ill. elszállíttatására.
A Rendelet bevezetése nemcsak a szippantások számát emelte meg jelentősen, hanem az egyedi szennyvízkezelési kisberendezések telepítését, ill. a fennmaradási engedélyek kiadását is.
A fenti okok miatt megnövekedett szippantási igényeket határidőben nehéz teljesíteni a Kőszegi Városüzemeltető Kft-nek. Nehezítő körülmény az is, hogy a szippantott szennyvizet a 30 km-re lévő szombathelyi szennyvíztelepre kell szállítaniuk egy traktorral, ami időben és üzemanyag költségben is nagy nehézséget jelent.
A probléma kezelése érdekében folyamatosak az egyeztetések, amely során keressük azt a megoldást, hogy a közszolgáltató terhei, vesztesége csökkenthetők legyenek.
g) Lakossági és közszolgáltatási eredetű zaj-, rezgés- és légszennyezés elleni védelem
Zajkibocsátási ügyben a tavalyi évben lakossági panaszbejelentésre indult eljárás keretében zajszint mérés történt, ami a megengedett decibel értékek jelentős túllépését mutatta.
A független szakértő által végzett mérés eredménye okán intézkedési terv benyújtása került előírásra, amelyet a vállalkozó határidőre teljesített. Az intézkedési tervben foglaltakat az üzemeltetőnek ez év végéig kell teljesítenie.
A kőszegi nagyrendezvényekkel járó zajhatások miatt érkezett panaszbejelentés, amely során leginkább a Károly Róbert téri rendezvényekre helyeződött a hangsúly. A rendezvény szervezőjének felhívtuk a figyelmét és kértük, hogy a lakosság nyugalmának biztosítása érdekében kellő körültekintéssel járjon el, a zeneszolgáltatás hangerejét csökkentsék.
A légszennyezés csökkentése érdekében az önkormányzat a Kőszeg Város Önkormányzata Képviselő-testületének a környezet- és természetvédelem helyi szabályairól szóló 17/2014.(IV.30.) önkormányzati rendeletének korábbi módosítása során a belterület és külterület vonatkozásában megtiltotta az avar és kerti hulladék égetéssel történő megsemmisítését. A szőlők fitoplazmás betegsége miatt, csak a Kőszeg és Környéke - Vaskeresztes és Környéke Hegyközsége által Kőszeg közigazgatási területén nyilvántartott külterületi és zártkerti ingatlanokon van lehetőség a tél végi nyesedék égetésére hétfőn, 7.00-19.00 óra között szélcsendes időben, a tűzvédelmi szabályok betartása mellett, az illetékes hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervéhez történő írásbeli bejelentése alapján.
A levegővédelem tekintetében a Vas Vármegyei Kormányhivatal Kőszegi Járási Hivatala illetékes eljárni. Szabálytalan fűtéssel, tüzeléssel kapcsolatos bejelentéseket fogadják.
Ebben az évben eddig két panaszbejelentés érkezett hozzájuk, ahol az ellenőrzésük során bírság kiszabására nem került sor, mivel a helyszínen tapasztaltak szerint a körülmények nem adtak rá okot.
h) Helyi közlekedésszervezés
A KSZFO/644/2019-ITM_SZERZ azonosító számon született támogatási szerződésben Kőszeg Város Önkormányzata 355.000.000,- forint összegű támogatást kapott „Kőszeg közösségi közlekedés fejlesztéséhez kapcsolódó egyes feladatok” megvalósítása céljából.
A projektelemek megvalósításához szükséges határidő hosszabbításra vonatkozóan Kőszeg Város Önkormányzata 2023. április 20-án módosítási kérelmet nyújtott be az Építési és Közlekedési Minisztérium Közlekedési Szolgáltatási Főosztályához, aminek eredményeként az év elején kézhez kaptuk az aláírt szerződésmódosítást.
Kőszeg Város Önkormányzata ajánlattételi felhívás keretében kiválasztotta a kijelölt buszmegállók felújítására és új buszmegállók kialakítására vonatkozó tervezőt. A tervek időközben elkészültek. Ennek keretében két projekthelyszínen intelligens gyalogátkelő rendszer (okoszebra) telepítése is megtörténik.
A kivitelezés megindításához szükséges közbeszerzési eljárás 2024. augusztus 29-én indult. A közbeszerzési eljárás eredményes lefolytatását követően a munkaterület átadása 2024.10.21-én megtörtént.
Kőszeg Város Önkormányzata két nagy forgalmú városi gyűjtőút (a Rákóczi Ferenc utca Rohonci u. és Munkácsy Mihály u. közti szakasza, illetve a Pék utca – Várkör Nyugati szakasza) korszerűsítésére a Széchenyi Terv Plusz (2021-2027) Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében a Belterületi utak fejlesztése TOP_PLUSZ-1.2.3-21 kódszámú felhívásra pályázatot nyújtott be. A pályázat pozitív elbírálásban részesült, a Támogatási Szerződést 2024. április 18-án kapta kézhez önkormányzatunk.
Ezen felújítás keretében a Rákóczi Ferenc utca középső szakaszának felújítása során a csapadékvíz-elvezetési rendszer átalakításával és új parkolók kialakításával rendezettebbé és biztonságosabbá válik a közterület. A fejlesztés egyúttal megoldást nyújt a Tüskevár utca bejáratánál található rendezetlen parkolási helyzetre is.
A Pék utca Árpád térhez kapcsolódó részének modernizálásával lehetőség nyílik az utca parkolási rendszerének optimalizálására, egyúttal a Pék utca részleges kétirányúsítására, és új buszöblök kialakítására.
A Várkör Ny-i szakasz (Rajnis utca – Ady Endre utca között) rekonstrukciója során a csomópont átalakítására, a buszöböl és a gyalogátkelőhelyek szabványosítására is sor kerül.
A tervezés és engedélyeztetés jelenleg zajlik, azt követően a közbeszerzési eljárást jövő év elején, a támogató által jóváhagyott műszaki dokumentációval lehet elindítani. A kivitelezés várhatóan legkorábban jövő tavasszal kezdődhet el.
Az előterjesztést a Városfejlesztési, Idegenforgalmi, Környezetvédelmi és Vagyonügyi Bizottság megtárgyalta. A határozati javaslatot a bizottság egyhangúlag elfogadásra ajánlja a Képviselő-testületnek.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet a beszámoló elfogadására.
Kőszeg, 2024. november 21.
A polgármester nevében és megbízásából:
Németh Ildikó s. k.
városüzemeltetési osztályvezető
HATÁROZATI JAVASLAT
Kőszeg Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elfogadja a „Jelentés a város környezeti állapotáról - 2024” című beszámolót, és elrendeli annak közzétételét a város lakosainak és szervezeteinek tájékoztatása céljából.
Felelős: Básthy Béla polgármester
Határidő: azonnal