alpannonia® Light 3. - Határokon át térben és időben...
Határtalan természet… vízélmény, erdő, forrás, elmélyülés… Felszabadító érzés úgy sétálni a természetben, mintha nem is léteznének országhatárok… Feküdni a gesztenyefa alatt, és nézni a levelek játékát…
Indító tábla: Kőszeg, Kálvária utcai túracsomópont (idősotthon)
Kőszeg igen közel fekszik a szomszédos Ausztriához. Ha itt járunk, érdemes felkerekedni, és gyalogosan átsétálni a határon az erdőkön keresztül. Erre az egyik legjobb lehetőség ez az alpannonia® light 3. körtúrájaként ajánlott útvonal, amelynek akkor is bátran nekivághatunk, ha nem vagyunk gyakorlott túrázók. A 14 kilométernyi kör alig nehezíti meg szintemelkedéssel a haladást. Egy lazán teljesíthető séta-szakasz után mindig lesz egy pihenést biztosító pad; ráadásul a tanösvények táblái is megállásra csábítanak minket, sok érdekességet mesélve a vidékről. Ha egy tartalmas félnapos programra vágyunk az erdő mélyén, bátran vágjunk neki!
A történelem kedvelői is bőven találnak itt csemegét: igazi kuriózumok kerülnek elő, ahogy bejárjuk a határátalakítások itthoni és ausztriai emlékeit. A kirándulás során négyszer lépjük át az országhatárt.
A Kőszeg és Rattersdorf közötti szakaszt Andalgónak is nevezik. A NATURA 2000 védelem alá tartozó területen a szabályozatlan Gyöngyös-patakkal párhuzamosan sétálunk. Sajnos a közeli autóút zaja néha belezavar a természet csendjébe. Érdemes felfedezni a patakmedret: sétáljunk le a partra, gázoljunk a vizébe mezítláb, figyeljük meg a sodrás által görgetett és a szélére vetődött, szebbnél szebb kavicsokat! A gyalogútra visszatérve az Andalgó tanösvény interaktív táblái informálnak német és magyar nyelven, érdekes tényeket tárva fel a környékről.
Az osztrák falucska után a környékre jellemző vegyes erdővel ismerkedhetünk meg: a szelídgesztenyét, ezt az Alpokalján igen népszerű fafajtát egy lapozgatható, erdei fémfüzetke mutatja be nekünk. Terméséből készül sokak kedvence, a gesztenyepüré - persze főzést, pépesítést, némi ízesítést követően. Szárított és őrölt állapotban gesztenyelisztként találkozunk vele a konyhákban. Ha tavasszal járunk ezen a vidéken, a levelek kibomlásában és a barkavirágzatban gyönyörködhetünk, ősszel pedig a szúrós kupacsokból kipiszkálhatjuk a termést.
A magyar határt átlépve erdei aszfaltút kanyarog alattunk a rőtfalvi völgykatlanban fakadó Hétforrásig. Hűs, kristálytiszta vize télen-nyáron oltja az erre járók szomját. A régen Óvárkút névre hallgató víznyerő helyet a Millennium évében újították fel és keresztelték át.
A hazafelé vezető úton felfedezhetjük az osztrák Saint-Germaini-keresztet, valamint a szorosan hozzá kapcsolódó magyar Trianoni-keresztet, miközben elő-előbukkan a mesés panoráma a távolodó Ausztria felé.