ÍROTTKŐ-KERÜLŐ kiskör 43 km (Veloregio-16)
Az útvonal a Kőszegi-hegység magyar oldaláról visz délnek, majd fel az Írottkő csúcs közelébe, majd észak felé visszaér Kőszegre
Ha gyakorlott montis vagy, akkor ez a Te tereped! Változatos domborzat, köztük a hegyet átszelő erdei útvonal, nem mellesleg az Alpokalja legmagasabb csúcsa vár. Az Írottkő kilátóban egyszerre két ország területét is érezheted a talpaid alatt. A kilátás miatt mindenképpen megéri felmászni!
Települések: Kőszeg – Kőszegszerdahely - Bozsok – Rohonc - Írottkő-Passhöhe (innen kavicsos úton kitérővel érhető el maga a csúcs) - Lockenhaus - Rattersdorf – Kőszeg. Legmagasabb pont: 810 m a Passhöhe mellett.
Térkép
Látnivalók
1. Die Zackenbacher Kellergasse (Cáki pincesor), Gesztenyés utca 3-6. GPS: 47.3556863 / 16.5114414
Volkskundefreilichtmuseum - unter Denkmalschutz stehende Kellergasse, die ein Denkmal an die einst blühende Trauben-, Wein- und Obstkultur darstellt. Az alpokaljai kis falu a határában lévő gesztenyésben fekvő műemlékvédelem alatt álló pincesoráról vált országszerte híressé. A nyolc zsúpfedeles, és egy nádfedelesként felújított pince az 1800-as évek elején épült, a legrégebbi 1778-ban. Az épületek talpgerendás, boronafalú, előreugró tetőszerkezetű bortároló pincék és présházak egyben, melyek a szőlő feldolgozására, a bor egyik szürettől másikig való eltartására, gyümölcstárolásra szolgáltak. A pincék feletti domboldalon a filoxéra az 1890-es évek elején kipusztította a szőlőt. A szőlő újratelepítése a hegy távolabbi részén történt, de feldolgozására továbbra is a régi épületeket használták. Szüret idején a gazdák szekereken szállították ide a leszedett szőlőt. A pincék feletti részt kaszálóként használták, ott ligetes gesztenyeerdők alakultak ki. Az egykor nagy kiterjedésű gesztenyések napjainkra csekély méretűre zsugorodtak.
Néhány pince szőlészeti - borászati eszközökkel berendezett, köztük nagyméretű faragott, oldalorsós, kőhúzós és középorsós szőlőpréssel.
A pincesor szabadtéri múzeumként április 1. és október 31. között van nyitva.