Szőlő Jövésnek Könyve

A héten kerül sor az 1740 óta bizonyíthatóan megvalósult bejegyzésre a Szőlő Jövésnek Könyvébe. A továbbiakban részletes program olvasható.

április 21. 19.00 Haydn Vonósnégyes Ünnepi Koncertje a Csillagteremben

április 22. 16.00 Szőlő Jövésnek Könyve rajzkiállításának megnyitója és
eredményhirdetése a Jurisics vár Galériában
Megnyitja: Kuntner Ferenc polgármester

április 23. 10.00 Nemzetközi és Vas megyei Borverseny a lovagteremben
megnyitja: Kuntner Ferenc polgármester és Szövényi Ernő a
borverseny szakmai vezetője

15.00 Szent György-napi Énekkari Találkozó és Táncház a Dr.
Nagy László Gyógypedagógiai Intézmény dísztermében

18.00 Kőszeg Város Fúvószenekara Tavaszi Hangversenye

20.00 Nemzetközi Borbemutató a JUK-ban

április 24. 09.00 felvonulás a Polgármesteri Hivatal elé a Lovas Bandérium
felvezetésével

09.30 Sajtótájékoztató a Városházán…
Az év települése címet elnyert Kőszeg és a Magyar Turizmus
Rt. között létrejött megállapodás aláírása, ismertetése
Dr. Galla Gábor vezérig., Kuntner Ferenc polgármester

10.00 A hajtások bemutatása a polgármesternek a Városházán
Borhölgyek avatása

10.30 A hajtások berajzolása a Szőlő Jövésnek Könyvébe a
lovagteremben
Vas megyei és Nemzetközi Borverseny díjainak átadása
a díjakat Markó Péter a Vas megyei Közgyűlés elnöke, és Kuntner Ferenc polgármester nyújtja át

kb. 12.00 Szövényi István és Bechtold István sírjának koszorúzása a
temetőben

16.00 Baksa Soós Krisztina keramikus és Medve András
festőművész kiállításának megnyitója a Hotel Írottkő
halljában
Az alkotásokat ajánlja: Somogyi Győző festőművész

Szőlő Jövésnek Könyve

A tájegység múltjában és jelenében is kiemelkedő szerepe van a szőlő- és bortermelésnek. A város birtokában 1755-ben már 45 hold volt. Kétségtelen, hogy ez idő tájt szegénynek, gazdagnak, egyénnek és közösségeknek a fejlett céhes ipari, kereskedelmi tevékenység mellett a borászat is fontos, ha nem a legfontosabb bevételi forrása volt.

Nem csak a bortermés gazdasági fontossága, hanem az a sajátos embersors - szőlő - bor kapcsolat késztette a várost a Szőlő Jövésnek Könyve 1740. évi megnyitására. A művelődéstörténeti szempontból is felbecsülhetetlen értékű könyv születésének oka az első lapján olvasható sorokból kitűnik. Nem véletlenül esett egybe évszázadokon át a szőlőhajtások bemutatása a bíróválasztás fontos eseményével.

"Eleitűl ezen N(emes) Városban bévett szokás szerint Szent György napján, úgy, mint szokot, Bírói Választás napján az Hegy Mesterek az Tanátsházba szoktak szőlő jöviseket (hajtásokat) hozni, mellyek által az Városy Lakósok is az Borbéli terméshez reménységhek volt, ezen jövisek ekkoráigh könyvben nem rayszoltattak, következendőképpen Emberekk elméjébül is kihültek, hogy azért az Posteritás is megh tudhassa minémő boldogh lés boldogtalan Sorsra jutott ezen Városnak állapottya, ezen belől irt mód szerint következik az esztendők száma, mellyben continius temporibus de Anno ad Annum minémő jövisek lettenek, azokon minémő bor is termett."

A rügyfakadás a város bortermelő lakosságán kívül elsősorban a város gazdaságpolitikájáért felelős, újonnan választott bírót érdekelte. A szőlőkönyvben évről-évre szebbnél szebb ceruza-, tollrajzok, majd akvarellek örökítik meg a szőlő hajtásait.
A Szent György-napokon az ünnepi hangulat, a várakozás öröme, izgalma szinte tapintható. A hegyőröket a napkelte a különböző dűlők szőlőiben találja, ahol "megszedik" a hajtásokat a vesszőkről.

Készülődnek a Városi Fúvószenekar-, a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes tagjai, a Borbarát Hölgyek Egyesülete, a Borbarátok Egyesülete, a Lovas Bandérium tagjai, a ponzichterek, stb., akik a Károly Róbert térről indulva tánccal, fúvósmuzsikával érkeznek a fellobogózott polgármesteri hivatal elé. Amire a hajtások a kőszegi polgármester elé bemutatásra megérkeznek, a tér zsúfolásig megtelik érdeklődőkkel.

A Hegyközség elnökének az előző évi bortermést és a jelen szőlőhajtásait bemutató értékelő gondolatai után a polgármester átveszi a hajtásokat, és fogadóbeszédével megnyitja a Szent György napi ünnepségsorozatot. Az egybegyűltek a fúvószene ritmusára igazítva lépteiket, a Jurisics-vár lovagtermébe mennek, ahol a hajtásokat berajzolják a Szőlő Jövésnek Könyvébe.

  • Magyar
  • English
  • Deutsch
2000-2021 © Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház
Adatkezelési tájékoztató | Impresszum
A honlap fejlesztése az Európai Unió támogatásával valósult meg „A kőszegi történelmi belváros rehabilitációja és funkcióbővítő megújítása – NYDOP-3.1.1/A-2F-2009-0003” projekt részeként.