alpannonia® Light 10. - Elvarázsolt pincék… (Cák )
A Gerebincs-forrás természetessége, a natúrparki védett atlaszcédrus, a boronafalas öreg pincék – elvarázsolt hangulatot adnak ajándékba az erre járónak…
Indító tábla: Cák, Petőfi utca, egykori kőfejtő előtti játszótér, 6,5 km, kb. 2 óra
Útvonal: cáki erdő – Terv út (erdei aszfaltos út) - Gerebincs forrás (2. tábla) – kőszegszerdahelyi atlaszcédrus (előtte 3. tábla) – cáki műemlék pincesor – Cák
Kb. 6,5 km
Térkép
Fotók
Látnivalók
1. Atlaszcédrus GPS: 47.353314 / 16.499825
A védett területen (de magántartületen) az Eresztényi-majorban álló cédrus az ország legnagyobb atlaszcédrusa, 120 év körüli fa. Jelen ismereteink szerint a Kőszegszerdahelyi az ország legnagyobb törzskörméretével rendelkező atlaszcédrus (Cedrus atlantica) példánya, 2012-ben 472 cm, egyben a magyarországi faóriások és famatuzsálemek között nyilvántartott növényóriás, a Babó családbirtokán kiemelt védelmet és megbecsülést élvez. Sok festőt és zeneszerzőt ihletett meg a természet magával ragadó szépsége.
2. Cáki pincesor, Gesztenyés utca 3-6. GPS: 47.3556863 / 16.5114414
Szabadtéri Néprajzi Múzeum - műemléki védelem alatt álló pincesor, mely a hajdan virágzó szőlő-, bor- és gyümölcskultúrának állít emléket. Az alpokaljai kis falu a határában lévő gesztenyésben fekvő műemlékvédelem alatt álló pincesoráról vált országszerte híressé. A nyolc zsúpfedeles, és egy nádfedelesként felújított pince az 1800-as évek elején épült, a legrégebbi 1778-ban. Az épületek talpgerendás, boronafalú, előreugró tetőszerkezetű bortároló pincék és présházak egyben, melyek a szőlő feldolgozására, a bor egyik szürettől másikig való eltartására, gyümölcstárolásra szolgáltak. A pincék feletti domboldalon a filoxéra az 1890-es évek elején kipusztította a szőlőt. A szőlő újratelepítése a hegy távolabbi részén történt, de feldolgozására továbbra is a régi épületeket használták. Szüret idején a gazdák szekereken szállították ide a leszedett szőlőt. A pincék feletti részt kaszálóként használták, ott ligetes gesztenyeerdők alakultak ki. Az egykor nagy kiterjedésű gesztenyések napjainkra csekély méretűre zsugorodtak.
Néhány pince szőlészeti - borászati eszközökkel berendezett, köztük nagyméretű faragott, oldalorsós, kőhúzós és középorsós szőlőpréssel.
A pincesor szabadtéri múzeumként április 1. és október 31. között van nyitva.