alpannonia® Light 4. - Évmilliók nyomában… (Bozsok)
A bozsoki Széles-kő és a Kalapos-kövek környéke a Kőszegi-hegység legvadregényesebb része. A Széles-kő alá lesétálva érezzük a hatalmas sziklák és az évmilliók erejét, az emberélet kicsinységét…
Indító tábla: Bozsok, Rákóczi u., Sibrik kastély bejáratához közeli patakpart, 7 km, 2,5 óra
Útvonal: kéktúra, Malomporta mögött (2. tábla) - Széles-kő (előtte 3. tábla) - Kalapos-kövek - Holler barlang (előtte 4. tábla) – Határmenti Vigadó étterem - aszfaltos út – kerékpár út – Bozsok Kb. 7 km
Térkép
Fotók
Látnivalók
1. Kalapos-kő GPS: 47.332859 / 16.469611
A zöldpala kőzet különleges szikla-alakzatai kedvelt turistalátványosságok. Bozsok község mellett találjuk a Kalapos-köveket a Kőszegi-hegység legvadregényesebb részén. A zöldpala kőzet felszínen lévő sziklaalakzatai érdekes formákkal örvendezetik meg az arra járó turistát.A Kőszegi-hegységben zöldpalát csak Bozsok környékén találunk. Kialakulása a földörténeti középkorba (jura, kréta) tehető, amikor ezen a területen egy születő óceánhoz köthető vulkáni tevékenység folyt, melynek során az óceáni kérget létrehozó vulkáni kőzetek képződtek. A későbbi metamorfózis (a nyomás- és hőmérsékletváltozás átalakító ereje) ezeket a kőzeteket alakította át zöldpalává. A folyamat az Alpok felgyűrődéséhez köthető.
A tengeri környezetben üledékképződés is folyt. A meszes anyag keveredett az egykori vulkáni kőzetekkel, de megmaradt a metamorfózis után is, mint puhább, könnyen málló rész. A zölpala felszíni alakzatai annak köszönhetőek, hogy a meszes rész könnyebben mállik, míg a keményebb kőzetek ( ""kalapok"" ) jobban ellenállnak az időjárásnak.
A környéken több apró barlangot is felkutathatunk.
2. Széleskő GPS: 47.33395438443526 / 16.476054491768185
A zöldpala kőzet leveles, réteges megjelenésű formáját óriási sziklafalon csodálhatjuk meg. Ha az Országos Kékkörön haladunk felfelé a műszaki zár vonalán, mikor lekanyarodnánk balra az útvonalat követve, jobbra induljunk el a Széles-kőhöz. Az erdős völgy fölé magasodó sziklafal tetejéhez érkezünk, melyet érdemes fent és lent is körbejárni. (Vigyázzunk a széleken, mert az aprózódás miatt a talaj megcsúszhat alattunk!) Csodálatosan megfigyelhető a zöldpala rétegzettségnek látszó palássága.
3. Holler barlang GPS: 47.331981 / 16.466212
Felfedezésre váró kis ablakos barlang A barlang nevét a mára beerdősült erdei tisztásról a Holler-rétről (Holler Wiese) kapta. Bejárata elég tágas, de csak guggolva vagy meggörnyedve lehet bemenni. 2 m széles, 1 m magas bejáratát egy 5 m hosszú, fokozatosan magasodó fülke követi. Érdekessége a kis "kukucskáló ablak". Repedések mentén palasíkok leválásával, mállással keletkezett zöldpalában. Aljának törmelékéből kora középkori cseréptöredékek kerültek elő.
Megközelíthető Bozsok irányából a Sibrik kastély közelében induló Óriások útja tanösvényen. A kék jelzést kell követni és a Kalapos-kövek után még tovább kell menni az országhatár irányába. A barlanghoz a kék jelzésről leágazó barlangjelzés vezet. A közelben kis pihenőhely is van (asztal, padok).