alpannonia® Light 8. - Évezredek útja… (Velem)
A Szent Vid hegyre felkapaszkodva önkéntelenül is hatással van ránk az egykori emberek és a természet harmóniája, majd a forrásoknál megpihenve újabb lehetőséget kapunk az elmélyülésre és az életigenlésre.
Indító tábla: Velem végén lévő parkoló (Szent Vid felé, Petőfi utca - Gesztenyés u. találkozásánál), 5,6 km kb. 2 óra
Útvonal: Szent-Vid hegy, Szent Vid kápolna, kéktúra emlékmű, (parkolónál 2. tábla) - Gyertyán-forrás - Jávor-kút – Borha forrás- Borha táró – Terv út (erdei aszfaltos út) – erdei pihenő (3. tábla) - Velem
Térkép
Fotók
Látnivalók
1. Szent Vid kápolna és hegy GPS: 47.350791 / 16.478515
A kápolnát a Szent Vid-hegy legmagasabb pontján találhatjuk (568 m). A körülötte lévő terület több rétegben őrzi az évezredeken át itt megtelepedett emberek emlékét. A hegy a neolitikumtól az újkorig folyamatosan lakott volt. A késő bronzkorban, teraszos-fellegváras típusú településen működő őskori bronzműves központ működött itt, mely Európa második önellátó fémkultúrája volt. A kápolna melletti lépcsősoron egy terasszal lejjebb ereszkedhetünk, ahonnan jól látható az egykori teraszrendszer. Később kelta központ, a Római Birodalom idejében innen védhették azt a vízvezeték-rendszert, amely az egykori Savariát, a mai Szombathelyt látta el vízzel. A 9. században építették itt az első keresztény templomot Szent Vitus tiszteletére. Az Árpád-korban sánccal körülvett vár állt itt templommal, a vártorony romjai ma is láthatók a mai Szent Vid kápolna előtt. A kápolna a középkori vár helyén épült. A 18. századtól a környékbeliek búcsújáró helyként is látogatják. Az utolsó nagy tereprendezéseket 1859-ben a Szent Vid kápolna átépítésekor, illetve 1880-ban végezték. A hegytetőn még ekkor is álló középkori falmaradványokat ledöntötték, és kialakították a búcsújáróhely számára szükséges fogadótereket.
2. Borha-forrás GPS: 47.35819804496562 / 16.489260434942306
A Borha-forrás a Velem-Szent Vidre vezető deltához közel található. A hegység egyik legvadregényesebb forrása. A Borha-forrás völgye a Kőszegi-hegység egyik legvadregényesebb tája. A forrást megközelítő pár száz méteres könnyű kaptatóról elegyes és fenyőerdőkre látunk rá. A száradó, pusztuló lucos részlet tragédiája is jól megfigyelhető. Korábban a forrásház feletti sziklából eredt a forrás, majd a legutóbbi években 3-4 méterrel a forrásház alatt fakadt fel a hegy testéből. A piros kereszt jelzésen a Kőszeget Velemmel összekötő ún. Terv-út egyik, a Szt. Vidi elágazás előtti utolsó bal hajtűkanyarjától 200 méterre található. Vízgyűjtője a Szerdahelyipatak – Gyöngyös-patak, a forrásvíz hőmérséklete 11,4 °C. Vízhozama átlagosan 16 l/perc.