Kőszeghegyalja - Abért-tó kerékpáros körtúra
A körtúra végig járja a hegyaljai településeket és elvezet az Abért-tavakhoz.
A körtúrát érdemes egész napra tervezni és végiglátogatni a hegyaljai települések látnivalóit. Az útvonal nagy része az Írottkő Natúrpark kerékpárút kavicsos mountainbike útján vezet, kisebb részben az Abért-tavak gátján haladó kavicsos úton és közúton. A túra bármelyik településről indítható, hossza 26,5 km, végigtekeréséhez legalább 2 óra szükséges.
Térkép
Látnivalók
1. Abért-tavak GPS: 47.3613742 / 16.5665798
A Kőszeg határában fekvő tavak és a mellettük kanyargó Gyöngyöspatak környéke kiváló kirándulóhely, horgászparadicsom és madármegfigyelőhely. Kedvenceink a kutyastrandot élvezhetik. Az Abért-tavak 160 ha-os vízfelülete Kőszeg határában csodálatos környezetben található, hátterében a Kőszegi-hegységgel. Átadásra 2010. október 12-én került. Az átadás után a hely gyorsan helyi kirándulóhellyé vált. Sokak kerékpározni, kocogni jönnek ide, vagy élvezni a természet harmóniáját.
A Gyöngyös-patak táplálja az Abért I. tavat, ami egy átfolyón keresztül látja el vízzel az Abért II. tavat, melynek víze utána ismét a Gyöngyös-patakba folyik. A tavak vízminősége a tápláló patakéhoz hasonlóan kiváló. A tavakban kialakításra került szigetek a kiváló madár-élőhely mellett a természetes halszaporodást is szolgálják a növényzettel borított öblözeteik által. Horgászengedély a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségétől kérhető. Évente több alkalommal rendeznek horgászversenyeket, melyek során a 30-40 kilogramm körüli egyéni összfogás sem megy ritkaságszámba.
2. Cáki pincesor, Gesztenyés utca 3-6. GPS: 47.3556863 / 16.5114414
Szabadtéri Néprajzi Múzeum - műemléki védelem alatt álló pincesor, mely a hajdan virágzó szőlő-, bor- és gyümölcskultúrának állít emléket. Az alpokaljai kis falu a határában lévő gesztenyésben fekvő műemlékvédelem alatt álló pincesoráról vált országszerte híressé. A nyolc zsúpfedeles, és egy nádfedelesként felújított pince az 1800-as évek elején épült, a legrégebbi 1778-ban. Az épületek talpgerendás, boronafalú, előreugró tetőszerkezetű bortároló pincék és présházak egyben, melyek a szőlő feldolgozására, a bor egyik szürettől másikig való eltartására, gyümölcstárolásra szolgáltak. A pincék feletti domboldalon a filoxéra az 1890-es évek elején kipusztította a szőlőt. A szőlő újratelepítése a hegy távolabbi részén történt, de feldolgozására továbbra is a régi épületeket használták. Szüret idején a gazdák szekereken szállították ide a leszedett szőlőt. A pincék feletti részt kaszálóként használták, ott ligetes gesztenyeerdők alakultak ki. Az egykor nagy kiterjedésű gesztenyések napjainkra csekély méretűre zsugorodtak.
Néhány pince szőlészeti - borászati eszközökkel berendezett, köztük nagyméretű faragott, oldalorsós, kőhúzós és középorsós szőlőpréssel.
A pincesor szabadtéri múzeumként április 1. és október 31. között van nyitva.
3. Sibrik-kastély és parkja GPS: 47.329971 / 16.491988
A hajdani Sibrik-kastély ma kastélyszállóként funkcionál. Érdemes hűvös klímájú parkjában sétálni egyet. A kastély helyén feltételezések szerint már a XV. században létezett épület. A középkori magra folyamatosan épült rá a XVI-XVIII. század között a késő reneszánsz típusú, egy emeletes várkastély. Négyzetes udvarát déli és nyugati oldalán épület határolja, másik két oldalán magas védőfal veszi körül. Északkeleten egy sokszögű saroktorony áll. Homlokzatépítése nemesen egyszerű. Egyetlen díszesebb része a törtvonalú párkánnyal lezárt bejárati kapuépítmény, amelyen a Sibrik és a Nádasdy család nemesi címerét tartalmazó kettős címer látható 1614-es évszámmal. Az udvari homlokzat földszintje kosáríves tornáccal kialakított. Kastélyparkja védett, érdemes egy sétát tenni benne.